Od prameňa rieky k víťazstvu

Vráťme sa k niektorým zaujímavým podujatiam, ktoré spestrili rok 2024. Okrem významných akcií pre športovcov, ku ktorým bezpochyby patrili Letné olympijské a paralympijské hry v Paríži, tu boli i menšie eventy pre hobby športovcov, ktoré jednoznačne stoja za zmienku.

Medzi také môžeme zahrnúť aj tradičný štafetový beh organizovaný u našich susedov v Českej republike pod názvom Vltava Run. Pre tých, ktorí o tomto podujatí ešte nepočuli, priblížim, že ide o jeden z najpopulárnejších diaľkových štafetových behov vedúci zo Šumavy do Prahy, ktorého trasa meria viac ako 375 km (spolu 36 úsekov) po turistických chodníkoch a menej rušných cestách v blízkosti rieky Vltava.

S Leontinkou už po deviatykrát

11. a 12. mája 2024 sa bežci opäť stretli na náročnej trati Vltava Run. Už po deviatykrát sa do závodu zapojila aj česká Nadácia Leontinka s tímom bežcov so zrakovým postihnutím a ich trasérmi. Motiváciou bolo zažiť jedinečnú atmosféru a spoločne dokázať, že aj so zrakovým postihnutím sa dá športovať naplno.

Podtitul Vltava Run znie „najkrajšou cestou do cieľa“. Trasa vedie po turistických chodníkoch a cestách, cez Národný park Šumava, lesmi, okolo vltavských priehrad, krásnymi údoliami, cez kopce, historické mestá, juhočeské a stredočeské dediny. Väčšina bežcov z tímu Nadácie Leontinka toho veľa nevidí, polovica z nich je úplne nevidiaca, ostatní majú rôzne stupne zrakového postihnutia. Napriek tomu si svoju účasť na Vltava Run nemôžu vynachváliť. Ich druhými očami sú traséri, ktorí okrem toho, že ich vedú, popisujú svojim zverencom krásy okolitých lúk, lesov či výhľady na historické pamiatky v okolí rieky.

Podľa Leontinky si členovia ich tímu najviac cenia tímovú prácu a spoločné úsilie dobehnúť do cieľa. „Na Vltava Run sa teším každý rok, pretože si spolu užijeme veľa zábavy, stretnem sa s priateľmi a odnesiem si veľa krásnych zážitkov,“ hovorí Terka, ktorá má za sebou už šesť štartov.

Tím tvoria bežci rôzneho veku a skúseností. Jedným z tohtoročných nováčikov bola aj šestnásťročná Ema, študentka gymnázia a športovkyňa telom i dušou. Ema si už s Leontinkou vyskúšala preteky RunTour a tiež kratšie trate v rámci Jizerskej päťdesiatky. Všetky tri svoje úseky zvládla perfektne a Vltava Run ju natoľko nadchol, že sa stala plnohodnotnou členkou tímu aj pre ďalší ročník, ktorý bude pre Leontinku už desiatym v poradí. Konať sa má 10. a 11. mája 2025.

Ivo Budil je naopak matador, ktorý doteraz nevynechal ani jeden ročník a ťažko sa mu hľadá úsek, ktorý by ešte nebežal. „Vltava Run pre mňa nie je o žiadnom športovom výkone, ale skôr o stretnutí so starými priateľmi. Rád behám v teréne, v prírode a Vltava Run je na to ideálna akcia,“ hovorí Ivo, ktorý si na trať tradične zobral aj svojho vodiaceho psa, fenku Ginu.

Bežci so zrakovým postihnutím potrebujú pomoc traséra. Ten ich pri behu vedie a hlasom upozorňuje na zmeny v teréne. Väčšina z nich už má skúsenosti so sprevádzaním. „Ide najmä o to počúvať druhého, naladiť sa na neho a, samozrejme, myslieť na to, že tentoraz nebežím pre seba ale som tu pre bežca, aby si to užil a aby sme obaja dobehli bezpečne do cieľa ďalšej odovzdávky,“ hovorí Radka Králová, projektová koordinátorka Nadácie Leontinka. Ako dodáva, niektorí bežci sú takí dobrí vo výkone, že predbiehajú aj vidiacich. Dôkazom toho je skvelý tohtoročný čas tímu Leontinky, ktorý činil niečo vyše 38 hodín, ako i fakt, že za sebou nechali deväť ďalších tímov zložených z vidiacich bežcov.

Výkon však nie je to hlavné, čo ženie členov tohto tímu vpred. „Nebeháme pre čas ale pre zážitky,“ pripomína Radka Králová.

V tíme Leontinky sa na akcii Vltava Run pravidelne zúčastňujú aj bežci zo Slovenska.

Skupinová fotografia členov tímu Nadácie Leontinka s medailami na krku po prebehnutí cez cieľovú bránu.
Tím Leontinky v cieli Vltava Run 2024 v pražskom Braníku. Foto: Nadácia Leontinka

Nadácia pomáha

Nadácia Leontinka pomáha ľuďom so zrakovým postihnutím, najmä deťom a študentom. Vnáša svetlo do života vo všetkých dôležitých oblastiach: finančne prispieva na ranú starostlivosť o deti od 0 do 7 rokov, osobnú asistenciu pre nevidiacich, vzdelávanie, výcvik vodiacich psov, zdravotnú starostlivosť a technologické pomôcky pre domácnosti a školy. Spolupracuje s nemocnicami a inými organizáciami, spolufinancuje preventívne vyšetrenia zraku a výskum. Veľkú energiu venuje aj podpore športových a hudobných aktivít zrakovo postihnutých a v neposlednom rade šíreniu osvety medzi vidiacimi. Viac sa o Leontinke dočítate na ich web stránke Nadace Leontinka.

Zdroj: Nadácia Leontinka

Preklad a úprava: Stanislav Sokol