Viedeň získala ocenenie Access City Award 2025 za líderstvo v oblasti prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím

Viedeň získala ocenenie Access City Award 2025 za úsilie o vytvorenie mesta prístupného pre osoby so zdravotným postihnutím. Iniciatívy pretavené do konkrétnych krokov na zlepšenie prístupu k verejným priestorom, verejnej doprave, informačným a komunikačným technológiám a verejným službám, ktoré podniklo hlavné mesto Rakúska, výrazne zlepšili životy osôb so zdravotným postihnutím. Komplexný prístup mesta, ktorý kombinuje sociálnu, ekonomickú a environmentálnu udržateľnosť, je vynikajúcim príkladom toho, ako veľké mestá môžu úspešne integrovať prístupnosť do každého aspektu mestského života. Viedeň je druhým rakúskym mestom, ktoré získalo ocenenie Access City Award po Salzburgu v roku 2012.

Cenu mestu Viedeň odovzdala Komisárka pre rovnosť Helena Dalliová na Konferencii k Európskemu dňu osôb so zdravotným postihnutím 2024, ktorú zorganizovala Európska komisia a Európske fórum osôb so zdravotným postihnutím. Tohtoročné udeľovanie cien pripomenulo 15. výročie ocenenia Access City Award. Cenu za mesto Viedeň prebral Hans-Jürgen Groß, ktorý je splnomocnencom viedenského mestského podniku Wiener Stadtwerke pre bezbariérovosť. „Viedeň prináša inovatívne prístupy a môže slúžiť ako inšpirácia pre iných. Musíme mať na pamäti, že inklúzia nie je len spoločným cieľom, ale základným kameňom našej spojenej Európy,“ poznamenala bývalá česká eurokomisárka Věra Jourová.

Slovák Marek Machata pred dekoračným panelom pripomínajúcim 15 rokov od vzniku ocenenia Access City Award.
Podujatie sa nieslo v duchu 15-teho výročia udeľovania ocenenia. Foto: Archív MM

Ocenenie vyzdvihlo projekty ako sú prístupné plavárne, inteligentné semafory, podpora bývania a integrácia zamestnancov so zdravotným postihnutím do služieb mesta. Tieto významne prispeli k väčšej prístupnosti a inkluzívnemu prostrediu. Všetky stanice metra a viac ako 95 % autobusových a električkových zastávok je prístupných pomocou hmatových navádzacích systémov, nízkopodlažných vozidiel verejnej dopravy a multisenzorických núdzových systémov. Stratégia „Inkluzívna Viedeň 2030“ a jej prístup založený na spolupráci s organizáciami osôb so zdravotným postihnutím pri prijímaní dôležitých rozhodnutí tiež demonštruje silný záväzok mesta v zlepšovaní prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím.

Nemecký Norimberg získal druhú cenu za svoj angažovaný a strategický prístup v oblastiach ako je doprava, zamestnanosť, šport a voľný čas pri uplatňovaní Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Mesto má ustanovenú Radu pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorá zabezpečuje aktívne zapojenie osôb so zdravotným postihnutím pri mestskom plánovaní. Keďže sa tento rok konali olympijské a paralympijské hry, Komisia tiež udelila Norimbergu čestné uznanie za prístupnú športovú infraštruktúru, za investície do inkluzívnych športových centier so špeciálnym vybavením a školeniami pre trénerov v adaptívnych športoch a inkluzívnom plávaní.

Mesto Cartagena v Španielsku získalo tretiu cenu za svoje úsilie o rozvoj cestovného ruchu a kultúrneho života prístupnejšieho pre osoby so zdravotným postihnutím. Mesto napríklad ponúka pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím pri kúpaní na obľúbených plážach, vyhradené bezbariérové miesta na verejných podujatiach ako aj prístupné odpočinkové zóny a ihriská.

Borås (Švédsko) tiež získal čestné uznanie ako vzor v oblasti mestského prostredia a dopravy. To ctí dlhodobý záväzok mesta a snahy výrazne prekročiť národné normy prístupnosti vo verejnej doprave, na uliciach, v budovách a iných častiach mestského prostredia. Borås získal v roku 2015 ocenenie Access City Award a pokračuje vo svojom trvalom úsilí o odstránenie bariér pre osoby so zdravotným postihnutím.

Pohľad na skupinu zástupcov ocenených miest pred prezentačným panelom s nápisom Access City Award 2025
Ako každý rok ocenenie potešilo zástupcov hneď niekoľkých európskych miest. Foto: Archív MM

V následnej panelovej diskusii rezonovala myšlienka zástupcu starostu francúzskeho mesta Lyon Bertranda Maesa, ktorý poznamenal, že Lyon ako laureát ocenenia Access City Award z roku 2017 bude mať od roku 2026 viac ako polovicu verejných budov v meste plnohodnotne prístupných pre osoby so zdravotným postihnutím.

O ocenení

Od roku 2010 ocenenie Access City Award oslavuje mestá, ktoré považujú za prioritu prístupnosť. Ocenenie je tiež súčasťou Stratégie v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030, ktorej cieľom je vybudovať Európu bez bariér.

Tento rok sa o ocenenie uchádzalo 57 miest, čo je najvyšší počet žiadostí za posledné desaťročie. Z nich 33 vybrali národné poroty do predbežného výberu, európska porota následne vybrala štyroch finalistov – Viedeň, Norimberg, Cartagenu a Borås.

Marek Machata