Aj v tichu je krása, nepočujúci oslávili svoj deň s finalistami Masterchef

Medzinárodný deň nepočujúcich si každoročne pripomíname štvrtú septembrovú nedeľu. Pri tejto príležitosti pripravila nezisková organizácia Snepeda Prešporský Medzinárodný deň nepočujúcich.

Na fotke sú súťažiaci aktuálneho ročníka v Masterchef.
Foto: Účastníci Medzinárodného dňa nepočujúcich súťažia vo varení.

V sobotu 17. septembra sa priestor Novomestského športového klubu 1922 v Bratislave zmenil na veľkú kuchyňu. Nepočujúci a ich rodiny oslávili svoj spoločný medzinárodný deň doslova chutne, keď sa 8. ročník rozhodli venovať téme varenia a prípravy studených pokrmov. „Robíme to vždy pri príležitosti osláv Medzinárodného týždňa nepočujúcich, ktorý sa koná v tom týždni podľa poslednej septembrovej nedele. A robíme to predovšetkým pre nepočujúce a počujúce deti nepočujúcich a počujúcich rodičov. Veľmi nás potešilo, že prišlo veľa detí s rodičmi, ktoré si chceli vyskúšať nové recepty. Medzi nás zavítal aj maskot Ťuki,“ hovorí Veronika Vojtechovská, hlavná organizátorka podujatia.

Mladý šéfkuchár pod vedením finalistov Masterchef

Tento ročník sa rozhodli venovať téme varenia, aj preto podujatie nesie podtitul Mladý šéfkuchár. Téma varenia je pre deti nová a podľa Veroniky Vojtechovskej sa jej málokedy niekto venuje. A u nepočujúcich detí už vôbec nie. „Deti a rodičia sa naučili pár receptov studených jedál. Následne si zasúťažili pri príprave kreatívneho olovrantu, kde ukázali svoje schopnosti. Boli sme milo prekvapení, akí boli kreatívni, nebáli sa použiť málo využívané ingrediencie. Bolo to pestrofarebné, chutné a nápadité. Porota mala čo robiť, aby nakoniec vybrala 3 najlepších z obidvoch kategórií,“ hodnotí organizátorka.

Súťaže prebiehali pod vedením dvoch finalistov Masterchef –  Pierre Cédrick Klimeczek a Octavia McKenzie, od ktorých sa súťažiaci naučili chutné tipy na prípravu jedál. Obaja finalisti aktuálne vedú spoločný instagramový projekt O jedle.

Na fotke sa nachádzajú súťažiace mama a dve dcéry, ktoré spoločne pridávajú ingrediencie na varenie.
Foto: Súťažiaci pridávajú ingrediencie na varenie.

Našli najzručnejších masterchefov

Súťaže boli pripravené pre všetky vekové kategórie. Súťažiaci boli rozdelení do dvoch kategórií, a to deti do 8 rokov v sprievode rodičov a od 9 rokov samostatne. „Chceli sme  pre nepočujúce a počujúce deti vytvoriť pocit sociálnej súdržnosti, solidarity a spolupatričnosti. Hravou formou odstraňovať predsudky, vytvárať puto priateľstva. Vzbudiť u detí prirodzenú súťaživosť, pocit sebestačnosti v oblasti komunikácie, spolupráce a spoločenských hodnôt,“ vysvetľuje organizátorka.

V mladšej kategórii vo veku do 8 rokov, kde mohli rodičia aj trošku pomôcť zvíťazil Michal Palidrab. Na druhom mieste sa umiestnila Nina Trsťanová a tretie miesto patrilo Dilane Antonyuk. V druhej kategórii detí vo veku od 9 rokov sa na prvom mieste umiestnili Adela Antušeková s Katarínou Dudríkovou. Druhé miesto obsadila Barbora Barancová a tretie miesto Oliver Mihálik.  Špeciálnu cenu poroty získal Daniel Hefty.

Tento rok pripravili organizátori aj súťaž o najzručnejšieho muža a najzručnejšiu ženu, kde budú súťažiť predovšetkým rodičia, ale aj iní záujemcovia. „Súťažili v rôznych každodenných úlohách, ktoré preverili ich manuálne zručnosti,“ vysvetlila Veronika Vojtechovská, hlavná organizátorka.

Na fotke sú štyri dievčatá, ktoré si vyrobili chutné predjedlo v podobe  toustu.
Foto: Súťažiace dievčatá, ktoré si vyrobili chutné predjedlo a tešia sa z dobrej atmosféry.

Jazda v trabante aj maľovanie na tvár

V spolupráci s občianskym združením ZaPOIsa boli pripravené aj sprievodné aktivity. Účastníci sa previezli na štýlovom trabante, roztočili koleso šťastia, súťažili s animátormi, maľovali na tvár a podobne.

Podujatím ako aj samotnými súťažami chce nezisková organizácia Snepeda vzbudiť u detí pocit zodpovednosti, samostatnosti, schopnosti riešiť zložité situácie, naučiť ich spolupracovať a komunikovať. Počas celého dňa bol zabezpečený preklad z a do posunkového jazyka, čím si súčasne účastníci pripomenuli aj Medzinárodný deň posunkového jazyka, ktorý pripadá na 23. septembra.

Zuzana Rojíková