Ako sa zorientovať na Náhradnej autobusovej stanici

Z dôvodu rekonštrukcie bratislavskej autobusovej stanice Nivy využíva od 1. októbra spoločnosť Slovak Lines dočasne náhradné priestory. Nachádzajú sa oproti pôvodnej budove na Bottovej ulici.

Sťahovanie prevádzky ovplyvnilo prístup cestujúcich len minimálne: pešo sa k stanici dá dostať z Chalupkovej aj z ulice Mlynské Nivy, autom jedine od ulice Chalupkova, zastávky MHD sú stále na tých istých miestach, stanovisko taxíkov sa nachádza priamo pred budovou autobusovej stanice, tesne pred výstupiskom z autobusov.

Kde nájdete vchody

Cestovné lístky sa kupujú vo vestibule Náhradnej autobusovej stanice Nivy. Budova má dva hlavné vchody od výstupíšť, resp. nástupíšť a po bokoch stanice nájdete ďalšie dva menšie vchody.

Od hlavných vchodov treba pokračovať okolo prevádzok s občerstvením a odbočiť doľava alebo doprava (v závislosti od toho, ktorý z hlavných vchodov cestujúci využije).

Pokladne sú situované v strede budovy.

Čo vybavíte na pokladni

Pokladne č. 1, 2, 3 slúžia na poskytovanie informácií a nákup cestovných lístkov na diaľkové a medzinárodné linky a otvorené sú denne od 06:30 do 18:30 hod.

Električenky a požiadavky súvisiace s integrovanou dopravou je možné vybaviť v pokladniach s označením Dopravné karty a PCL na IDS BK, t. j. v pokladniach č. 5 a 6. Otvorené sú od pondelka do piatku od 06:30 do 18:30 hod.

Pokladne č. 5 a 6 poskytujú:

  • nákup predplatných cestovných lístkov pre všetky zóny integrovanej dopravy: platí to aj pre cestujúcich, ktorí využívajú len bratislavskú MHD. Ide o zóny 100 + 101;
  • vybavenie novej karty: kartu vybavíte na počkanie, jej cena je 3,00 eurá vrátane fotografie;
  • nákup cestovných lístkov na jednu cestu;
  • vloženie kreditu na kartu;
  • opakovaný nákup PCL si môžete vybaviť aj u vodiča autobusu Slovak Lines.

Predplatné cestovné lístky a vloženie kreditu na kartu je možné vykonať nielen na karty vydané v Slovak Lines, ale aj na tie z DPB alebo ŽSSK.

PCL a vloženie kreditu nie je možné vykonať, len ak má záujemca Bratislavskú mestskú kartu.

 Odkaz na plán Náhradnej autobusovej stanice nájdete na webe.

Časy zostávajú, nástupiská sa môžu meniť

Nástupištia sa nachádzajú pred budovou Náhradnej autobusovej stanice Nivy (cez cestu od pôvodnej autobusovej stanice). Označené sú číselne, k dispozícii sú elektronické tabule s informáciami o odchodoch spojov.

Pozor! Môže sa stať, že jednotlivé spoje budú odchádzať z iných čísel nástupíšť, než doposiaľ. Časy odchodov a príchodov autobusov sa však nemenia.

Na nástupištiach sa nachádzajú vodiace línie. Z hlavnej vodiacej línie, ktorá vedie pozdĺž všetkých nástupíšť ku každému nástupišťu vedie kratšia vodiaca línia.

V budove Náhradnej autobusovej stanice sú cestujúcim k dispozícii zariadenia na vyhľadávanie spojov, bezplatná Wi-Fi, skrinky na úschovu batožín a bezplatné toalety. Občerstvenie ponúka reštaurácia, kaviareň, potraviny, pekáreň či obchod so sušeným ovocím.

V priestoroch budovy sídli Alza, spoločnosť poskytujúca servis mobilných telefónov a tabletov a kľúčová služba.

Dušana Blašková, ÚNSS