Braillovo písmo má dvesto rokov

V roku 2025 oslávime 200. výročie momentu, kedy 16-ročný študent parížskej školy pre nevidiacich Louis Braille vynašiel písmo prispôsobené pre čítanie hmatom. Tento vynález sa odvtedy rozšíril po celom svete a zvýšil gramotnosť, vzdelanie a zamestnanosť miliónov nevidiacich ľudí.

Európska únia nevidiacich (EBU) sa pri tejto príležitosti pustila do projektu, ktorého cieľom je zozbierať príspevky inšpirované Braillovým písmom od nevidiacich aj vidiacich používateľov z celého sveta. Pozýva preto jednotlivcov, skupiny i organizácie, aby vytvorili umelecké alebo osobné diela ako sú videá, podcasty o Braillovom písme, texty, fotografie, grafiky či kresby v Braillovom písme, ktoré sa skladajú z brailových buniek. Môžete prísť, samozrejme, aj s inými kreatívnymi nápadmi 😊. EBU dúfa, že dostane 365 príspevkov – jeden na každý deň roku 2025. Každý mesiac udelí cenu 100 EUR najlepšiemu príspevku mesiaca. Všetky príspevky budú uverejnené na európskom portáli Braillovho písma.

Zároveň budú zdieľané prostredníctvom rôznych kanálov ako sú e-mailové bulletiny a sociálne médiá.

Niekoľko inšpirácií od EBU pre vaše príspevky

  • Čítanie textov v braili ako audio alebo video.
  • Pôvodné texty s výpoveďami, vymyslené príbehy alebo básne súvisiace s brailom spracované ako text alebo nahrané čítanie.
  • Umelecké projekty zahŕňajúce Braillovo písmo, napríklad ľudia stojaci s dáždnikmi, ktorí tvoria znaky Braillovho písma, nafilmované alebo odfotografované zhora.
  • Správy z kurzov Braillovho písma pre začiatočníkov.
  • Umelecké diela, napríklad grafiky alebo obrázky vytvorené zo znakov Braillovho písma, ktoré sú vizuálne zaujímavé. Pripravený bude kalendár na rok 2026 obsahujúci 12 výnimočných grafík.
  • Piesne, skeče, rozhlasové hry atď. súvisiace s Braillovým písmom.
  • Hry, metódy učenia, softvér a materiály o Braillovom písme.
  • Rady pre ostatných používateľov Braillovho písma.
  • A akékoľvek ďalšie kreatívne nápady, ktoré vám prídu na um.

Požiadavky na príspevky

  1. Poslať môžete jeden alebo viac súborov so svojím príspevkom. Ak ste ho už sami uverejnili, pošlite odkaz na verejný zdroj.
  2. Ak poznáte dobrý príspevok vytvorený niekým iným, upozornite naň EBU, pošlite jeho odkaz a kontaktné údaje na danú osobu.
  3. Uveďte svoje celé meno, krajinu, vek a to, či ste nevidiaci alebo vidiaci.
  4. Ľudia mladší ako 18 rokov by mali pripojiť vyhlásenie svojich rodičov, že súhlasia so zverejnením.
  5. Uveďte text v rozsahu do 1 000 znakov v angličtine, v ktorom vysvetlíte obsah svojho príspevku.
  6. Ak predkladáte len text, priložte podľa možností úplný preklad v angličtine.
  7. Fotografie a videá by mali byť vo formáte na šírku.
  8. Priložte krátky popis toho, čo možno vidieť na všetkých fotografiách alebo videách.

Spolu s textom pošlite EBU aj svoj súhlas v nasledujúcom znení:

„By sending this contribution to European Blind Union Braille 200 initiative, I hereby agree on granting full copyright ownership to EBU.”

Preklad súhlasu: Zaslaním tohto príspevku do EBU iniciatívy Braillovo písmo 200 súhlasím s udelením úplného vlastníctva autorských práv pre EBU.

Zaslaním svojej originálnej práce do tejto iniciatívy:

  • Autor automaticky prevádza na EBU celosvetovo všetky práva vrátane autorských práv a EBU môže tieto práva ďalej postúpiť alebo udeliť licenciu.
  • Autori povoľujú EBU používať ich meno a diela na reklamné a informačné účely podľa požiadaviek EBU.
  • EBU ako držiteľ autorských práv môže autorom a členom EBU udeliť povolenie na použitie diel podľa ich uváženia.
  • Autori poskytnú EBU svoje fotografie a oprávnenie reprodukovať, upravovať, editovať a publikovať tieto fotografie v akýchkoľvek médiách vrátane webu a tlače.

Kontakt

Svoje príspevky, otázky alebo pripomienky posielajte e-mailom v angličtine na adresu: braille200@livingbraille.eu.

Nezabudnite sledovať zaujímavé práce v angličtine od prispievateľov z rôznych krajín, ktoré každý deň pribúdajú na portáli livingbraille.eu. Môžete sa tiež zaregistrovať do newslettera Braille 200, prípadne sledujte dianie na Facebook stránke iniciatívy Braille 200.

Za upozornenie na túto aktivitu ďakujeme Slovenskej autorite pre Braillovo písmo a Dušane Blaškovej.

Zároveň si každoročne 4. januára počas Svetového dňa Braillovho písma pripomíname narodenie Louisa Brailla a neoceniteľnú úlohu jeho písma pri prístupe nevidiacich ku vzdelaniu či zamestnaniu. Aj v 21. storočí zostáva tento hmatový systém základným nástrojom gramotnosti, nezávislosti a plného spoločenského začlenenia nevidiacich ľudí. Od svojho oficiálneho potvrdenia v roku 2019 slúži tento deň aj ako výzva na zlepšenie prístupu k zdrojom, technológiám a vzdelávaniu v Braillovom písme.

Red.