Hnutie osôb so zdravotným postihnutím je znepokojené nedostatkom opatrení v stratégii EÚ pre práva osôb so zdravotným postihnutím

Viac ako 100 európskych organizácií osôb so zdravotným postihnutím nalieha na európsku komisárku pre rovnosť Hadj Lahbib, aby aktualizovala stratégiu EÚ pre práva osôb so zdravotným postihnutím otvoreným listom zaslaným 3. decembra 2024, v Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím.

Stratégia bola spustená v roku 2021 a platí do roku 2030, Komisiu viedla k dôležitým úspechom ako je napríklad zákon o európskom preukaze osoby so zdravotným postihnutím, podrobné opatrenia však boli prijaté len do konca roka 2024. Do tejto chvíle boli všetky plánované opatrenia dokončené alebo sa blížia k dokončeniu a neexistuje žiadny záväzok stratégiu aktualizovať po zvyšok obdobia jej platnosti. Organizácie sú mimoriadne znepokojené tým, že to môže znamenať úplné zastavenie záväzku EÚ v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na nasledujúcich 5 rokov.

Európske fórum osôb so zdravotným postihnutím (EDF) už začalo biť na poplach, keď sa politické usmernenia Komisie nezmienili o právach osôb so zdravotným postihnutím. Tieto obavy sa ešte znásobili, keď bolo portfólio rovnosti v kolégiu komisárov zúžené a keď sa komisárka Lahbib počas svojho schvaľovacieho vypočutia len letmo zmienila o stratégii a v odpovedi na otázku sa nezaviazala k jej aktualizácii.

Súčasné (i minulé) stratégie mapovali pokrok v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím, ako napríklad právne predpisy týkajúce sa európskeho preukazu osoby so zdravotným postihnutím, Európskeho aktu o prístupnosti alebo EÚ centra prístupnosti. Všetky tieto iniciatívy boli načrtnuté v stratégiách EÚ pre práva osôb so zdravotným postihnutím ešte pred ich realizáciou.

Potreba aktualizovanej stratégie je preto zrejmá, pričom EDF zverejnilo návrh opatrení na nasledujúcich 5 rokov. Opatrenia signalizujú potrebu nových právnych predpisov o asistenčných technológiách, opatrení v oblasti zamestnanosti so zárukou zamestnanosti a zručností osôb so zdravotným postihnutím a zabezpečenia prístupného a cenovo dostupného bývania s pomocou  európskeho fondu na zabezpečenie prístupnosti v novom európskom pláne pre cenovo dostupné bývanie, okrem iného.

Organizácie teraz vyzývajú na prijatie záväzku aktualizovať stratégiu čo najskôr. Tento záväzok je potrebné zabezpečiť pred plánovanou marcovou revíziou implementácie Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím Európskou úniou, ktoré vykonajú experti výboru OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím.

Yannis Vardakastanis, predseda EDF, ktoré list iniciovalo, povedal:

„Komisia nám povedala, že neznižuje úroveň portfólia rovnosti, ale potrebujeme to dokázať činmi, nielen slovami. Tešíme sa na stretnutie s komisárkou Lahbib a na jej záväzok spolupracovať na aktualizovanej európskej stratégii pre práva osôb so zdravotným postihnutím s novými dôraznými opatreniami.“

Nasleduje plné znenie listu komisárke Lahbib, ktorý podpísalo aj Slovenské fórum osôb so zdravotným postihnutím.

Otvorený list európskej komisárke pre rovnosť, pripravenosť a krízový manažment Hadja Lahbib: pokračujte v presadzovaní práv osôb so zdravotným postihnutím!

Vážená pani komisárka,

v mene európskeho hnutia osôb so zdravotným postihnutím Vám chceme zablahoželať k Vášmu vymenovaniu a potvrdiť našu podporu a spoluprácu pri presadzovaní práv osôb so zdravotným postihnutím v EÚ.

Ako viete, v EÚ žije viac ako 100 miliónov osôb so zdravotným postihnutím a stále pretrvávajú významné výzvy na zabezpečenie našich práv a začlenenie do spoločnosti:

  • 28,4 % osôb so zdravotným postihnutím je naďalej ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením v porovnaní so 17,8 % osôb bez zdravotného postihnutia.
  • Iba 50,6 % mužov a 45,9 % žien so zdravotným postihnutím je zamestnaných, často na čiastočný úväzok alebo na slabo platených pracovných miestach.
  • 1,4 milióna osôb so zdravotným postihnutím v EÚ je umiestnených v segregačných zariadeniach.
  • Iba 29,4 % dosiahlo vyššie odborné alebo vysokoškolské vzdelanie v porovnaní so 43,8 % osôb bez zdravotného postihnutia.

Okrem toho prekážky vo fyzickom a digitálnom svete stále bránia mnohým osobám so zdravotným postihnutím v plnej a účinnej účasti na rovnakom základe s ostatnými. A mnohé osoby so zdravotným postihnutím sa naďalej stretávajú s diskrimináciou.

Počas posledného mandátu pod vedením historicky prvej komisárky pre rovnosť sa dosiahol značný pokrok pri presadzovaní našich práv v súlade s Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý ratifikovala EÚ a všetky členské štáty. Zabezpečilo sa to prijatím stratégie EÚ pre práva osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030, najmä prostredníctvom zoznamu konkrétnych hlavných iniciatív a opatrení po konzultáciách s reprezentatívnymi organizáciami osôb so zdravotným postihnutím. Táto stratégia viedla k významným úspechom, ako je prijatie európskeho preukazu osoby so zdravotným postihnutím a parkovacieho preukazu.

Vzhľadom na to, že v stratégii po roku 2024 chýbajú hlavné iniciatívy, je našou najvyššou prioritou, aby ste urýchlene prijali nový súbor opatrení pre stratégiu, ktoré by sa mali dosiahnuť počas vášho mandátu.

Preto Vás pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím vyzývame, aby ste sa zaviazali k presadzovaniu práv osôb so zdravotným postihnutím potvrdením, že Európska stratégia pre práva osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030 bude aktualizovaná o nové hlavné iniciatívy a opatrenia.

Tieto opatrenia by mali byť v súlade s prioritami európskeho hnutia osôb so zdravotným postihnutím vrátane zriadenia Európskej agentúry pre prístupnosť, vytvorenia záruky zamestnanosti a zručností osôb so zdravotným postihnutím, podpory právnych predpisov o cenovej dostupnosti a prístupnosti asistenčných technológií a zabezpečenia plného začlenenia a perspektívy žien a dievčat so zdravotným postihnutím, ako aj perspektívy osôb so zdravotným postihnutím s inými intersekcionálnymi identitami.

Tieto opatrenia by mali viesť aj k začleneniu problematiky zdravotného postihnutia do všetkých stratégií a akčných plánov v oblasti rovnosti v rámci vašej zodpovednosti, ako je plán pre rodovú rovnosť, budúca stratégia rodovej rovnosti, stratégia rovnosti LGBTI a stratégia proti rasizmu. Stratégia by mala ďalej zaručiť, že všetky nariadenia a usmernenia týkajúce sa viacročného finančného rámca EÚ budú v súlade s Dohovorom OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Vyzývame vás tiež, aby ste zabezpečili, že všetky plány a opatrenia týkajúce sa krízového riadenia a pripravenosti budú zahŕňať osoby so zdravotným postihnutím.

Európska komisia musí zaručiť, aby boli pridelené finančné zdroje a odborné kapacity na pokračovanie pokroku dosiahnutého v minulom volebnom období, a to najmä:

  • Vymenovaním odborníkov na politiky v oblasti zdravotného postihnutia do Vášho kabinetu a kabinetu podpredsedu Komisie pre ľudí, zručnosti a pripravenosť.
  • Posilnením úlohy a zodpovednosti, odborných kapacít a zdrojov pracovnej skupiny pre rovnosť v rámci generálneho tajomníka Európskej komisie, ako aj koordinátorov pre rovnosť vo všetkých útvaroch Komisie. Pracovná skupina by sa mala stať viditeľnejšou a transparentnejšou aj pre verejnosť a mala by úzko spolupracovať s organizáciami občianskej spoločnosti, ktoré sa zaoberajú politikami rovnosti.
  • Zabezpečením, aby aj kolégium komisárov disponovalo zdrojmi potrebnými na zabezpečenie začlenenia práv osôb so zdravotným postihnutím do všetkých politík a právnych predpisov.
  • Zaručením vysokej úrovne odborných znalostí v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím v kontaktnom mieste Komisie pre Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.
  • Primeraným financovaním organizácií osôb so zdravotným postihnutím na európskej a vnútroštátnej úrovni a zabezpečením ich úzkeho zapojenia do všetkých relevantných činností.

Sme odhodlaní podporovať Vás vo Vašej práci na ceste k skutočnej Únii rovnosti. Preto v duchu úzkej spolupráce a hesla nášho hnutia – nič o nás bez nás, my, zástupcovia európskeho hnutia osôb so zdravotným postihnutím, by sme Vás chceli požiadať o stretnutie s cieľom efektívne načrtnúť ďalšiu cestu v oblasti práv osôb so zdravotným postihnutím.

Želáme Vám úspech vo Vašej funkcii a tešíme sa na Vašu odpoveď. Ďakujeme Vám za Váš čas a pozornosť.

Red.