Centrum pomoci človeku v Piešťanoch pri Trnavskej arcidiecéznej charite pomáha už viac ako desať rokov ľuďom v rôznych životných situáciách. Ak nedokážu pomoc poskytnúť priamo oni, určite vás aspoň správne nasmerujú. „Poskytujeme dve sociálne služby,“ približuje odborná manažérka centra Edita Karabová. „Jednou je nízkoprahová sociálna služba pre deti a rodiny, druhou je špecializované sociálne poradenstvo.“ Piešťanské centrum teda navštevujú rodiny s deťmi, ale aj ľudia, ktorým hrozí strata domova. Pestré zloženie klientov, doslova od dieťaťa po seniora, si ešte lepšie ilustrujeme na týždennom rozvrhu centra. „Popri poradenstve, ktoré sa realizuje celý týždeň, majú u nás svoj vyhradený čas rôzne záujmové aktivity,“ vysvetľuje komunitná pracovníčka Diana Turňová. „V pondelok mávame popoludňajší klub pre deti, kde všeličo tvoríme, pomáhame deťom s domácimi úlohami a robíme aj rôzne preventívne aktivity. V utorok sa stretávame so skupinou seniorov a zároveň k nám prichádzajú deti z centra pre deti a rodinu, z niekdajšieho detského domova.“ V stredu učia ľudí z Ukrajiny slovenčinu. Popoludní chodí zamestnankyňa Centra do azylového domu a venuje sa tam deťom a ich mamám. Vo štvrtok prichádzajú na rad tvorivé dielne pre sociálne vylúčených a v piatok dostáva priestor arteterapia.
Na dvere Centra klopú ľudia, ktorí sa ocitli v životnej kríze. Edita Karabová hovorí, že poradkyne Centra majú rôzne výcviky a školenia, vďaka ktorým vedia situáciu s klientom rozobrať a navrhnúť vhodnú pomoc. „Zvyčajne radíme ľuďom, ktorí hľadajú zamestnanie, pomáhame však aj obetiam domáceho násilia. Vyhľadávajú nás závislí ľudia, ktorí potrebujú odbornú pomoc. S klientmi, ktorým hrozí strata bývania, spoločne hľadáme ubytovanie a smerujeme ich ďalej, napríklad do Centra právnej pomoci.“ Diana Turňová hovorí o viacerých šťastných prípadoch, keď sa ľuďom v núdzi podarilo nájsť zamestnanie. Neraz však ide o matky s deťmi, ktoré majú rôzne časové alebo iné obmedzenia. U niektorých jednotlivcov dosiahli, že sa človek za prácou presťahoval, prípadne získal naraz bývanie aj prácu. Vedia o nich veľké agentúry aj drobní zamestnávatelia. Zároveň spolupracujú s chránenou dielňou.
Ťažká finančná a sociálna situácia ide neraz ruka v ruke so zdravotným znevýhodnením. Ľudí so zdravotným znevýhodnením nájdete aj medzi dobrovoľníkmi centra. „Máme tu napríklad mladú ženu po cievnej mozgovej obrne, ktorá má problémy s pohybom a s rečou. Našla si u nás uplatnenie a sme veľmi radi, že ju tu máme,“ hovorí Edita Karabová.
V seniorskej skupine navštevujúcej Centrum prevládajú ženy. Tvorivé aktivity striedajú činnosti zamerané na zlepšenie pamäťových schopností. Pravidelne zaraďujú aj jednoduché cviky či cievnu gymnastiku. Zároveň si v rámci preventívnych aktivít pripomínajú, ako sa zachovať v nebezpečných situáciách, ako nenaletieť podvodníkom a podobne.
Na opačnej strane vekového spektra sa nachádzajú deti, ktoré tu navštevujú nízkoprahový klub. „Stretnutia sú štruktúrované a vopred premyslené, deti si tu nemôžu robiť úplne, čo chcú, ale zároveň to nie je pevný režim ako v škole. Môžu sa u nás zahrať, pomáhame im s prípravou na vyučovanie, máme pre nich rôzne spoločenské hry, činnosti, ktoré ich posilňujú v komunikácii. Ukazujeme im trochu inú stránku života ako to, čo vidia vonku na ulici alebo doma, kde to často nemajú jednoduché.“
Sociálna služba piešťanského Centra je bezplatná. Stačí zatelefonovať alebo rovno prísť. Na prvom stretnutí sa s vami porozprávajú a spolu sa dohodnete na vhodnej forme pomoci. Centrum pomoci človeku nájdete na ulici Andreja Hlinku v Piešťanoch, uprostred sídliska, v susedstve materského centra.
Michal Herceg