Víťazom volieb do Európskeho parlamentu 2024 na Slovensku sa stalo Progresívne Slovensko so ziskom 27,81 % hlasov, druhá skončila strana SMER – SD s 24,76 %, po nej hnutie REPUBLIKA s 12,53 %, HLAS – SD s 7,18 % a KDH s 7,14 %.
Voliči si mohli vyberať z 23 politických subjektov. Účasť v eurovoľbách dosiahla 34,38 percenta, teda 1 505 176 voličov, ktorí sa zúčastnili na hlasovaní. Stala sa historicky najvyššou z doterajších piatich eurovolieb v histórii Slovenska.
Slováci si v eurovoľbách volili 15 poslancov, čo je o jedného europoslanca viac kvôli zvýšeniu celkového počtu europoslancov zo 705 na 720.
Uvádzame kompletný zoznam zvolených europoslancov zo Slovenska v poradí podľa umiestnenia vo voľbách a príslušnosti k danej politickej strane/ hnutiu. V zátvorke je údaj o domácej politickej strane a informácia, či je poslanec/ poslankyňa signatárom Prísľubu kandidátov, ktorý bolo možné podpísať pred voľbami do EP 2024. O Prísľube kandidátov sme písali podrobne v Mostoch inklúzie č. 1/2024.
Zvolení slovenskí europoslanci:
- Ľudovít Ódor (Progresívne Slovensko)
- Ľubica Karvašová (Progresívne Slovensko, signatárka)
- Martin Hojsík (Progresívne Slovensko, signatár)
- Veronika Cifrová Ostrihoňová (Progresívne Slovensko, signatárka)
- Michal Wiezik (Progresívne Slovensko, signatár)
- Lucia Yar (Progresívne Slovensko, signatárka)
- Ľuboš Blaha (SMER – SD)
- Monika Beňová (SMER – SD)
- Katarína Roth Neveďalová (SMER – SD)
- Judita Laššáková (SMER – SD)
- Erik Kaliňák (SMER – SD)
- Milan Uhrík (REPUBLIKA)
- Milan Mazurek (REPUBLIKA)
- Branislav Ondruš (HLAS – SD, signatár)
- Miriam Lexmann (KDH)
Veríme, že zvolení europoslanci budú venovať svoj čas a budú sa snažiť efektívne presadzovať aj záujmy veľkej skupiny ľudí so zdravotným postihnutím v rámci EÚ.
Stanislav Sokol