Samostatný pohyb nevidiacich ľudí bez bielej palice je nemysliteľný. Okrem toho, že im pomáha pri skúmaní terénu, je aj signálom pre okolie na zvýšenie opatrnosti. Jej kratší variant, signalizačnú palicu, používajú ľudia, ktorým zrak neslúži stopercentne. Nosením krátkej palice okolie nabádajú k ohľaduplnosti. „Kým som ju nenosil, často som si vypočul, že som asi opitý alebo čo mi vlastne je,“ spomína slabozraký Martin Kostický, teraz už spokojný používateľ „signálky.“ „Dlho som sa zdráhal začať ju používať, veď som mladý, tak načo palica? Ale je to skutočne rozdiel a teraz neľutujem.“ Martin sa spolu s desiatkami ďalších figurantov po celom Slovensku zapojil do trinásteho ročníka dopravno-preventívnej akcie, ktorú Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ďalej len ÚNSS) už trinástykrát trinásteho októbra zorganizovala v spolupráci s Políciou SR.
Ako to chodí
V deň D sa do ulíc v desiatkach slovenských miest vyroja niekoľkočlenné zmiešané skupinky. Takzvaný figurant, v tesnom závese s vidiacim sprievodcom, čaká na priechodoch a bielou palicou signalizuje zámer prejsť cez cestu. Druhý figurant, spolu s príslušníkmi policajného zboru, čaká na reakcie vodičov. Niektorí, našťastie väčšina, zastavia a nechajú nevidiaceho prejsť, kým iní pokračujú v jazde, akoby boli tiež tak trochu nevidiaci a majiteľa bielej palice ignorujú. S jednými i druhými sa policajti a nevidiaci figurant porozprávajú. Buď ich pochvália, že urobili, čo mali, alebo ich poučia a v pokoji, bez pokút či iných sankcií, prepustia ďalej. Pravda, môže sa stať aj to čo v Košiciach, že vodičovi popri tom všetkom dajú aj fúkať a potom je to už iná pesnička.
Ako to dopadlo?
Kým sa dostaneme k celkovým číslam, o zhodnotenie som poprosil niekoľkých priamych účastníkov akcie. „Žiadna palica ani končatina nebola zlomená,“ skonštatoval s úsmevom vedúci bratislavského Krajského strediska ÚNSS Tomáš Bako, ktorý pozornosť vodičov testoval na Mýtnej ulici v Bratislave. „Prvé auto, ktoré mi nezastavilo, bolo policajné,“ prezradil nevidiaci figurant Peter Zbranek, takisto z Mýtnej. Kolegovia vraj policajta ani nezastavili, len mu zamávali. Ostatní šoféri im však už neunikli. Organizátori tohto roku zaznamenali aj milé rekordy. Sumarizuje koordinátorka akcie Ivana Frčová z Krajského strediska ÚNSS v Banskej Bystrici: „V Žiline, Myjave či Senici nezastavili iba dvaja vodiči. Všetci ostatní reagovali na chodca s bielou palicou s veľkým rešpektom. Na druhej strane, kolegyňa zo Spišskej Novej Vsi bola síce spokojná, že gro šoférov na signál nevidiaceho zastavilo, ale vodiči, ktorých policajná hliadka odstavila a upozorňovali ich na chybu, boli veľmi arogantní. Poväčšine však kolegovia a kolegyne hodnotia akciu veľmi dobre, vodiči vedeli správne reagovať,“ hovorí Ivana Frčová.
Čo hovoria čísla
Z tlačovej správy ÚNSS sa dozvedáme, že v Banskobystrickom kraji nezastavilo 25,5 % vodičov. Bratislavský kraj si výrazne polepšil. Tohto roku figuranti zaznamenali len 14,2 % vodičov, ktorí nereagovali na signál nevidiaceho, v minulom roku to bolo až 27,2 % vodičov. Aj zástupcovia Trnavského kraja boli spokojní, pretože na signál figuranta nereagovalo len 11,7 % vodičov, kým v uplynulom roku to bolo 26,2 %. Košický kraj skončil s výsledkom 27,6 % oproti minuloročným 25,2 %. Zhoršenie zaznamenal aj kraj Nitriansky. Kým v minulom roku nezastavilo na signál figuranta len 7,1 % vodičov, tohto roku to bolo až 14,1 %. Nelichotivé štatistiky dosiahol i Prešovský kraj, a to 28,5 %. Pričom v minulom roku zaregistrovali 19,7 % vodičov. V Trenčianskom kraji nezastavilo figurantom 13 % vodičov, v minulom roku 13,7 %. Žilinský kraj tohto roku dosiahol výsledok 10,7 %, kým v minulom roku na signál figurantov nereagovalo 13,8 % vodičov. Hoci čísla vyznievajú pomerne dobre, preventívne akcie budú stále potrebné. Myslí si aj riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia policajného zboru plukovník Tomáš Vrábel: „Neustále pribúdajú noví vodiči, ľudia sú voči sebe ľahostajnejší, treba im z času na čas niektoré dôležité pravidlá pripomenúť.“ Polícia v zhode s ÚNSS hovorí, že nad nikým, obrazne povedané, nelámu palicu. Každému sa predsa môže stať, že chodca s bielou palicou prehliadne. Preto aj zvolili cestu osvety a informovania, nie represie.
Zmapovali aj bariéry
Popri vodičoch si v Bratislave a v Banskej Bystrici policajti a zamestnanci ÚNSS všímali aj architektonické bariéry. Zamerali sa najmä na porušovanie Vyhlášky č. 532/2002 Z. z. Hliadky Mestskej polície v Bratislave i Banskej Bystrici sledovali prekážky na reliéfnych orientačných prvkoch, teda tzv. umelých vodiacich líniách, varovných a signálnych pásoch v uliciach i obchodných centrách. Bystričania takto s políciou spolupracovali po prvýkrát a vraj úspešne. Na sociálnej sieti môžete vidieť fotografie s ukážkami ich práce, kde sa presne merajú vzdialenosti napr. kvetináčov od vodiacich línií. Často sa objavovali reklamné pútače či stojany s tovarom priamo na vodiacich líniách. „Majiteľov prevádzok sme poučili a vysvetlili im, že pre ľudí s bielou palicou znamenajú problém v bezpečnej a plynulej chôdzi. Niektorí okamžite zareagovali a reklamný pútač odstránili. Samozrejme, boli aj takí, ktorí vyjadrili nesúhlas, alebo by situáciu radi riešili aj okamžite, ale nemali oprávnenie. Veľká väčšina však reagovala s pochopením,“ povedala koordinátorka akcie Ivana Frčová. V Bratislave boli zase problémom zle zaparkované autá. „Mnohých vodičov sme museli upozorniť a vysvetliť im, prečo nie je vhodné parkovať na vodiacich líniách, v pešej zóne, či na chodníkoch,“ uviedla Barbora Krajčovičová, hovorkyňa Mestskej polície Hlavného mesta SR Bratislavy. V ostatných rokoch nevidiacim život v uliciach „spestrujú“ aj zle zaparkované kolobežky. Aj v tomto prípade je aktuálny apel polície a ÚNSS na opatrnosť a ohľaduplnosť adresovaný všetkým účastníkom cestnej premávky.
Red.