Najpohodlnejší prístup k liekom na predpis

Veľa z nás často zápasí s tým, že nie je ľahké zohnať všetky lieky, ktoré nám lekár predpíše. Ťažká situácia vyvstáva najmä pre ľudí, ktorí žijú na dedine alebo v menšom meste, kde nie je zriadená lekáreň. Rovnako náročné je to pre tých z nás, pre ktorých je komplikované sa do lekárne vôbec dostať. Či už je to spôsobené zlou dopravnou dostupnosťou alebo tým, že nás obmedzuje zdravotný stav.

Je vôbec možné dostať sa k predpísaným liekom jednoduchšou cestou bez toho, aby sme kvôli tomu museli stráviť celý deň na ceste, ktorá je často vyčerpávajúca (časovo, fyzicky a často aj finančne)? Nedajbože, aby sa stalo, že keď v lekárni konečne vystojíte rad, zistíte, že vaše lieky nie sú k dispozícii a musíte pre ne inam.

Občianske združenie Medicamentum prišlo s riešením, ktoré má za cieľ zlepšiť dostupnosť liekov pre všetkých pacientov. Medicamentum totiž ako prvá a jediná služba na Slovensku zabezpečuje vyzdvihnutie liekov na predpis v lekárni a ich dovoz až k vám domov. A to úplne zadarmo. Aj preto získalo Medicamentum za túto službu čestné uznanie za mimoriadne aktivity pre seniorov od OZ Senior Friendly.

Na zábere je lekárnička v lekárenskom prostredí.
OZ Medicamentum ponúka užitočnú službu, ktorá zlepšuje dostupnosť liekov u nás. Foto: Ilustračná fotografia, OZ Medicamentum

Medicamentum je nezisková organizácia, ktorá svoje služby poskytuje pacientom bezplatne a bez záväzkov. To znamená, že za dovoz liekov nič neplatíte, iba zaplatíte za lieky rovnako ako v bežnej kamennej lekárni (navyše táto služba pre vás vyhľadáva lieky za najvýhodnejšie ceny v SR). Službu môžete kedykoľvek prestať používať a pre lieky si dôjsť do lekárne. Hlavnou myšlienkou občianskeho združenia Medicamentum totiž nie je niekoho do niečoho nútiť, ale rešpektovať a pomáhať.

Pre koho je služba určená?

Je jedno, koľko liekov beriete alebo ako často. Medicamentum najviac pomáha chronicky chorým ľuďom, ktorí lieky užívajú pravidelne a tým, pre ktorých je ťažké dôjsť si pre lieky do lekárne, pretože ich obmedzuje zdravotný stav, lekáreň je ťažko dostupná alebo sa stretávajú s tým, že nie všetky lieky sú v lekárni k dispozícii.

Službu využívajú pacienti trpiaci napríklad roztrúsenou sklerózou (skleróza multiplex), vysokým tlakom, cukrovkou, kŕčovými žilami (tzv. varixy), ľudia s astmou, pacienti s neurologickými ťažkosťami či zhoršenou mobilitou. Najnovšie došlo k nadviazaniu oficiálnej spolupráce so Slovenským zväzom zdravotne postihnutých.

Dovoz liekov alebo napríklad zdravotných pomôcok využívajú i ľudia, ktorí zabezpečujú lieky pre svojich príbuzných. Vďaka tomu ušetria veľa času obchádzaním lekární a čakaním v radoch. Predpísané lieky totiž prídu rovno na adresu chorého, prípadne na ktorúkoľvek inú adresu, ktorú si zvolíte.

Služba si rýchlo našla svoje miesto aj medzi starostami obcí, ktorí sa takto snažia sprístupniť lieky svojim občanom. Ide napríklad o obce Hronovce, Ďurďoš alebo Opoj v okrese Trnava. Tamojší starostovia spolupracujú s občianskym združením a ich občania sa môžu tešiť z bezplatného dovozu liekov na predpis až domov. To je vítaná služba pre všetkých, pre ktorých je lekáreň príliš ďaleko od ich bydliska alebo je zle dopravne dostupná (nemajú k dispozícii vlastný automobil, vlakové a autobusové spoje nie sú spoľahlivé alebo úplne chýbajú).

Detail na ruky, ktoré vkladajú lieky do liekovky. Na mierne rozmazanom pozadí sa nachádzajú liekové dózy.
Dostupnosť liekov pre všetkých pacientov sa teraz zlepšuje. Foto: Ilustračná fotografia, OZ Medicamentum

Lieky na predpis a k tomu mnoho výhod

Najväčšia výhoda je bezpochyby to, že pre svoje lieky nemusia pacienti nikam chodiť. Služba totiž zadarmo zaistí ich vyzdvihnutie v lekárni a doručenie domov. Medicamentum má navyše zmluvu s dopravcom, ktorá zaisťuje doručenie až k domovým dverám. To je, samozrejme, veľké plus pre všetkých so zníženou mobilitou a pre tých, ktorí nie sú zo zdravotných dôvodov schopní nosiť väčšie balíky. Ak napríklad potrebujete inkontinenčné pomôcky, môže sa výsledná váha balíčka značne navýšiť.

Skvelou správou je tiež to, že ak máte záujem o dovoz voľnopredajných liekov, vitamínov alebo zdravotníckych pomôcok, môže vám Medicamentum zaistiť ich vyzdvihnutie a zaslanie domov. Do lekárne pre ne teda chodiť nemusíte.

Ceny voľnopredajných liekov sú rovnaké ako v kamenných lekárňach, ale často aj nižšie vďaka spolupráci s partnerskou lekárňou. A to je v čase neustáleho zdražovania veľký prínos. Vo výsledku to znamená, že pri prevzatí zásielky zaplatíte skutočne len doplatok za lieky, ako ste zvyknutí. Nič iné neplatíte. Akurát je to pohodlnejšie a vo výsledku lacnejšie. Platbu môžete vykonať v hotovosti alebo kartou – dopravca vám vždy dá na výber rovnako ako ste zvyknutí v ktoromkoľvek obchode alebo lekárni.

Ako začať službu využívať?

Registrácia je jednoduchá a bez akýchkoľvek záväzkov. To znamená, že ak si lieky budete chcieť vyzdvihnúť niekedy sami v bežnej lekárni, môžete tak urobiť bez akýchkoľvek problémov.

Pre samotnú registráciu máte dve možnosti – môžete zavolať na bezplatnú linku 0800 609 609 a registráciu vybaviť telefonicky, alebo navštívte stránky Medicamentum a vyplňte registračný formulár. Je to jednoduché, rýchle a bezpečné. Ak si s registráciou neviete rady alebo nemáte prístup k internetu, pokojne požiadajte o pomoc svojich blízkych. Určite vám radi pomôžu alebo urobia registráciu za vás. Po dokončení registrácie vám zavoláme, aby sme si overili vaše údaje. Jedná sa predsa o lieky, a tak chceme mať úplnú istotu. Zároveň vám zodpovieme všetky vaše otázky.

A čo bude ďalej? Keď vám predpíše lekár vaše lieky, spojí sa s vami lekárnik a dohodne termín doručenia, ktorý vám bude vyhovovať. Ak budete mať záujem aj o voľnopredajné lieky alebo zdravotnícke pomôcky, môžete mu to jednoducho oznámiť a lekárnik sa o všetko postará. Súčasťou zásielky sú aj vytlačené informácie s názvami liekov a predpísaným dávkovaním. Potom už nasleduje doručenie liekov na vašu adresu. A nemusíte sa báť – nikto nespozná, aké lieky v balíčku sú a nedozvie sa tak ani povahu vašej choroby. Súkromie ide ruka v ruke so starostlivosťou o vaše zdravie.

Nechajte si aj vy svoje lieky posielať až domov. Uvidíte, že táto cesta k zdraviu je oveľa pohodlnejšia.

MEDICAMENTUM SK
občianske združenie
Grösslingova 4, Bratislava
Webstránka Medicamentum
0800 609 609
Email: podpora@medicamentum.sk