Občianske združenia si budú môcť aktivovať elektronické schránky

Nie povinné, ale dobrovoľné. Také bude používanie elektronických schránok pre viac ako 42 000 občianskych združení, a tiež pre viac ako 5 000 odborových a neziskových organizácií.

Keďže štát nemá k dispozícii kompletné registre s údajmi, nebude od nich žiadať, aby schránky v súčasnosti používali.

„Informatizácia by nemala byť ľavicová ani pravicová – mala by byť efektívna a pre všetkých, a preto treba nové technológie zavádzať s rozumom. Kým nebudeme mať kvalitný register, občianske združenia, odborové a neziskové organizácie budú mať možnosť dobrovoľnej aktivácie schránky,“ povedal Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu.

Povinná aktivácia ich schránok by sa tak začala až v momente, kedy budú údaje o nich vedené v registri právnických osôb. Z dôvodu prehľadnosti a informovanosti bude na ústrednom portáli verejnej správy zverejňovaná informácia, ktorých typov právnických osôb sa takýto postup týka.

Podpredseda Peter Pellegrini zároveň pripomenul, že štatutári firiem by sa mali s vybavovaním elektronických občianskych preukazov poponáhľať. Pre právnické osoby totiž naďalej platí povinnosť elektronickú schránku aktivovať do 1.1.2017.

–  red –

Zdroj: aktuality.sk