OKAmih so zlatým Matejom na titulke

Ako žijú nevidiaci a slabozrakí ľudia, s akými problémami sa stretávajú, čo ich trápi a teší, sa dozvedeli čitatelia po celom Slovensku z piateho čísla časopisu OKAmih. Vyšiel dva dni pred hlavnými zbierkovými dňami Bielej pastelky, verejnej zbierky realizovanej ÚNSS, vložený v týždenníku Život.

Periodikum s podtitulom časopis nevidiacich pre vidiacich vyšlo v tomto roku v náklade 10 tisíc kusov. Časť nákladu distribuovala ÚNSS na svoje krajské strediská pre potreby členov a klientov organizácie. Prečítať si môžu príbehy ľudí so zrakovým postihnutím, dozvedia sa viac o hlavnej téme vydania – chôdzi s bielou palicou, začítajú sa do tvorby nevidiacich alebo zasmejú na vtipoch o nevidiacich.

Čitatelia objavia v OKAmihu rôzne témy: rozhovor s ambasádorkou verejnej zbierky Štvornohé oči Zuzanou Šebovou o jej osobnom stretnutí so zrakovým postihnutím, rozsiahly materiál o priestorovej orientácii a samostatnom pohybe formou reportáže z jej výučby, atmosféru výroby inštruktážneho videa pre autoškoly, ktoré pripravuje budúcich vodičov na stretnutie s nevidiacim s bielou palicou v doprave. Douglas z USA hovorí o tom, ako pochodil Slovensko s vodiacim psom, manažérka pre PR Duška Blašková spomína, čo jej dodalo odvahu ísť cestou samostatnosti. Pozvánka na Dni Mateja Hrebendu prostredníctvom spomienok Silvestra Lavríka a predovšetkým živé posolstvo z olympijského Ria od ambasádora Bielej pastelky 2016, zlatého Mateja Tótha – toto a ešte mnoho iného nájde pozorný čitateľ v OKAmihu.

Elektronická verzia OKAmihu, vydanie ktorého podporilo Ministerstvo kultúry SR, bude po celý nastávajúci rok umiestnená na internetovej stránke www.unss.sk v sekcii Publikácie.

– IPo –

Obálka časopisu Okamih s fotografiou Mateja Tótha
Z titulnej strany časopisu nevidiacich pre vidiacich sa usmieva olympijský víťaz Matej Tóth