Voľným pádom proti predsudkom v spoločnosti

Praha je tento rok Európskym hlavným mestom športu, hostila preto netradičný športový manifest Praha letí naprieč hendikepmi. Do jediného veterného tunela v Českej republike, simulujúceho voľný pád, 25. apríla vstúpili zástupcovia zdravotne postihnutých zo všetkých krajov republiky, aby spoločným lietaním dokázali, že aj s hendikepom je možné robiť takmer čokoľvek. Trebárs aj rozdať si to vo štrnásťmetrovom sklenenom tubuse s vetrom o sile hurikánu!

Projekt s podporou Magistrátu hlavného mesta Prahy usporiadala nezisková organizácia Cesta za snem, z.s. v spolupráci s Hurricane Factory Praha, prevádzkovateľom jediného simulátora voľného pádu v Českej republike.

„Naše projekty sú postavené na princípe vezieme sa v tom všetci,“ hovorí Heřman Volf z usporiadateľskej organizácie Cesta za snem. „Nerobíme rozdiely medzi rôznymi druhmi hendikepu. Lietať tak spoločne budú vozičkári, , nepočujúciľudia s amputovanými časťami tela, nevidiaci, ľudia s detskou mozgovou obrnou alebo Downovým syndrómom. Zídu sa zo všetkých krajov Českej republiky.“

Človek na invalidnom vozíku obklopený pomocníkmi sa pripravuje na voľný pád

Cieľom projektu je upozorniť hendikepovaných, ale tiež širokú verejnosť na to, že nie je potrebné stavať medzi seba imaginárne bariéry. „I človek s ťažkým postihnutím môže byť aktívny a žiť naplno. Našimi projektmi sa snažíme nastaviť nové, moderné vnímanie spoločnosti, kde sa ľudia navzájom podporujú. Integrácia nie je o tom, že hendikepovaných separujee do skupín a necháte ich športovať za múrmi rehabilitačného zariadenia. Chceme ísť von, baviť sa a športovať spoločne,“ dodáva Volf, ktorý sa posadil na invalidný vozík po nehode na lyžiach.

Projekt podporil celý rad zaujímavých osobností. Spoločne s hendikepovanými si zalietali majster sveta v behu na lyžiach Martin Koukal s olympioničkou Kateřinou Neumannovou, paralympionik a legenda paracyklistiky Michal Stark, český reprezentant v paragolfe Pavel Bambousek alebo majster republiky v akrobatickom lyžovaní Daniel Honzig. Vyskúšať stav bez tiaže v zmiešaných tímoch spolu s ľuďmi s postihnutím prišiel tiež moderátor Jan Rosák, speváčka Kateřina Mátlová, konferencier skupiny The Tap Tap Ladislav Angelovič, hlásateľka televízie Prima Sandra Parmová, úspešný český youtuber Martin Rota, ktorý prišiel o nohu, alebo člen rady pre šport a voľný čas hlavného mesta Prahy Jan Wolf.

Dvaja asistenti držia človeka pri simulovanom voľnom páde

Netradičný letecký deň bez bariér odštartoval v pondelok 25. apríla o deviatej hodine ráno. Posledná skupina vstúpila do oka hurikánu na pravé poludnie. Od dvanásť tridsať prebehla v Hurricane Factory Praha verejná tlačová konferencia. Potom sa účastníci presunuli handy transportom Help Driver do centra Prahy, na Staromestskú radnicu. „Magistrát hlavného mesta pripravil pre odvážnych letcov z rôznych kútov republiky zaujímavý program s prehliadkou miest, kam by sa normálne ako turisti nepozreli,“ prezradila Jana Berková, riaditeľka marketingu magistrátu hlavného mesta.

Účastníčka podujatia Cesta za snem

Ak vás zaujíma, ako takéto lietanie v simulátore voľného pádu vyzerá, pozrite sa na stránku www.cestazasnem.cz, kde nájdete video z akcie, ako aj veľa zaujímavých fotografií. Simulácia voľného pádu je ďalšia z možností športového vyžitia osôb so zdravotným postihnutím. Ukázalo sa, že je vhodná pre všetky skupiny zdravotne postihnutých ľudí už od piatich rokov. Vyškolený personál dokáže všetkým bez rozdielu poskytnúť bezpečný a nezabudnuteľný zážitok verne simulujúci skok z lietadla, ktorý by inak mohol byť pre mnohých nedosiahnuteľným.

Tomáš Pchálek

Prevzaté z Časopisu Mosty č. 3/2016