Smernica o energetickej hospodárnosti budov – prvý právny predpis EÚ, ktorý sa zaoberá prístupnosťou budov

Čo sa v revidovanej Smernici zlepšilo pre osoby so zdravotným postihnutím?

Smernica 2024/ 1275 o energetickej hospodárnosti budov (prepracované znenie) bola prijatá 24. apríla a nadobudla účinnosť koncom mája. Európske fórum osôb so zdravotným postihnutím (EDF) sa zasadzovalo za zahrnutie prístupnosti do tejto Smernice a bolo úspešné na viac úrovniach. V konečnom texte boli záujmy ľudí so ZP zachované vo viacerých bodoch:

  1. Členské štáty budú mať povinnosť riešiť prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím v prípade nových budov (Článok 7), ako aj v prípade existujúcich budov, ktoré prechádzajú významnou obnovou (Článok 8), hoci toto ustanovenie je stále dosť vágne.
  2. Smernica tiež zaväzuje členské štáty informovať zraniteľné domácnosti o opatreniach „na mieru“ a vyžaduje vytvorenie prístupných a transparentných poradenských nástrojov ako je poradenstvo pri obnove a jednotné kontaktné miesta zriadené podľa Článku 18, pričom osobitnú pozornosť treba venovať aj zraniteľným domácnostiam, medzi ktoré môžu patriť aj osoby so zdravotným postihnutím (Článok 29).
  3. Usmernenia a školenia pre subjekty, ktoré vykonávajú Smernicu, musia byť k dispozícii aj pre nedostatočne zastúpené skupiny (medzi ktoré môžu patriť aj osoby so zdravotným postihnutím) a školenia sa môžu týkať aj prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím.
  4. Členské štáty musia zverejniť národné plány obnovy, do ktorých musia zahrnúť plán s jasnými cieľmi a merateľnými ukazovateľmi na roky 2030, 2040 a 2050. Členské štáty musia uskutočniť verejné konzultácie o týchto národných plánoch a musia zapojiť občiansku spoločnosť a subjekty pracujúce so zraniteľnými domácnosťami (Článok 3). Prístupnosť pre osoby so zdravotným postihnutím je v týchto plánoch možným ukazovateľom (Príloha II).
  5. Osoby so zdravotným postihnutím musia mať rovnaký prístup k informáciám v energetických certifikátoch (Príloha V).

V odôvodneniach (ktoré neukladajú právne povinnosti) sa uvádza:

  1. Pri obnove budov s cieľom dosiahnuť energetickú efektívnosť by tento cieľ nemal mať nepriaznivý vplyv na prístupnosť.
  2. Ak je to technicky možné, mali by byť prístupné aj nabíjacie miesta pre elektrické vozidlá.

Súvislosti

Prístupnosť budov a (sociálneho) bývania je pre osoby so zdravotným postihnutím kľúčová. Keďže obyvateľstvo starne, budovy musia byť prístupné pre osoby so zdravotným postihnutím, najmä vzhľadom na predpokladaný nárast priemernej dĺžky života.

Namiesto série nákladných malých rekonštrukcií je nevyhnutné, aby sa prístupnosť zohľadňovala od začiatku a aby sa pri projektovaní budov, ktoré prechádzajú rozsiahlou rekonštrukciou, zohľadnila prístupnosť. Riešenia na odstránenie neprístupnosti môžu byť nákladné, preto bude prospešné zvážiť, aby boli budovy prístupné od začiatku alebo aby sa pri významných rekonštrukciách myslelo na prístupnosť.

Je tiež dôležité vziať do úvahy, že osoby so zdravotným postihnutím (hoci nie vždy) sú neprimerane zaťažované nevyhovujúcimi budovami. Prvky ako zlá izolácia, vysoký výskyt baktérií/ plesní a nevhodné vykurovanie/ chladenie môžu mať na osoby so zdravotným postihnutím zničujúci vplyv. Ťažkosti s odchodom z domu môžu zvýšiť dôležitosť otázok ako je spotreba energie a náklady, keďže osoby so zdravotným postihnutím môžu byť odkázané na zdravotné pomôcky, pomôcky na pohyb alebo asistenčné pomôcky, ktoré by si vyžadovali vyššiu spotrebu energie v porovnaní s ostatnými obyvateľmi. Každý výber odborníkov na výstavbu musí byť dôkladne zvážený, pretože aj také prvky ako materiál podlahy môžu mať negatívny vplyv na osoby na invalidnom vozíku alebo nevidiace či slabozraké osoby.

Záver

V Smernici sa dosiahol významný pokrok pri začleňovaní oblastí týkajúcich sa prístupnosti a zákonodarcovia doplnili prvky týkajúce sa práv osôb so zdravotným postihnutím, ktoré v predchádzajúcej verzii neboli. Je to veľký úspech, vďaka ktorému sme sa priblížili o krok bližšie k tomu, aby sme mali prístupnejšie budovy pre osoby so zdravotným postihnutím, aj keď to nebolo primárnym cieľom právnych predpisov. EDF bude ďalej spolupracovať so svojimi členmi, aby bola zabezpečená čo najlepšia úprava vnútroštátnych právnych predpisov.

Zdroj: EDF Newsletter

Preklad a úprava: Stanislav Sokol