Súbor nástrojov na presadzovanie práv osôb so zdravotným postihnutím

EDF vydalo príručku s názvom Súbor nástrojov na presadzovanie práva (EDF’s Enforcement Toolkit), ktorá pomôže osobám so zdravotným postihnutím a ich organizáciám zaručiť, že existujúce právne predpisy o právach osôb so zdravotným postihnutím budú efektívne chrániť ich práva.

Cieľ tohto súboru nástrojov

Cieľom tohto súboru nástrojov je poskytnúť osobám so zdravotným postihnutím a ich zastupujúcim organizáciám prehľad mechanizmov nápravy, ktoré môžu použiť, keď sa stretnú s porušením svojich práv obsiahnutých v práve EÚ alebo keď zistia, že došlo k takémuto porušeniu, a objasniť, ktorý z nich je pre jednotlivé situácie najvhodnejší. Keďže presadzovanie je kombináciou úsilia európskych aj vnútroštátnych orgánov, tento súbor nástrojov rozlišuje medzi týmito dvoma úrovňami správneho a súdneho konania.

Prečo potrebujeme vymáhanie?

Právne predpisy sú vďaka svojej záväznosti jedným z najsilnejších nástrojov, ktoré máme k dispozícii na budovanie inkluzívnej spoločnosti, odstraňovanie existujúcich prekážok a boj proti diskriminácii.  Z tohto dôvodu článok 4 Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím zaväzuje zmluvné štáty prijať legislatívne opatrenia na vykonávanie jeho ustanovení. 

Dôležitou črtou Európskej únie (EÚ), ktorá v podobných regionálnych organizáciách neexistuje, je schopnosť prijímať zákony, ktoré poskytujú právnickým osobám špecifické práva a povinnosti.

V správe Vaše práva v Európskej únii z októbra 2021 (DOCX, 324kB) EDF vysvetľuje, ako čoraz viac právnych predpisov EÚ priamo ovplyvňuje život osôb so zdravotným postihnutím. Spomeňme aspoň niektoré z nich: európske právne predpisy v súčasnosti zakazujú diskrimináciu na základe zdravotného postihnutia v zamestnaní a odbornej príprave, ukladajú povinnosť zabezpečiť prístupnosť verejných webových stránok a mobilných aplikácií a priznávajú právo na primeranú pomoc pri cestovaní.

Žiaľ, právo zakotvené v zákone nestačí na zabezpečenie jeho dodržiavania. Stále dochádza k diskriminácii na základe zdravotného postihnutia a prístupnosť nie je vždy zaručená. Ak sa zákony nedodržiavajú, je potrebné ich vymáhať. Pod vymáhaním rozumieme proces, v ktorom sa členský štát, spoločnosť, organizácia alebo jednotlivec prinútia dodržiavať určitý zákon. Inými slovami, donútiť ich, aby robili to, čo sa vyžaduje podľa zákona.

Ako môžete uplatniť svoje práva?

Je všeobecne známe, že súdy sú hlavným miestom presadzovania zákonov a vymáhania nápravy, ale v skutočnosti existuje mnoho ďalších mechanizmov na dosiahnutie súladu.  Pokiaľ ide o presadzovanie európskych právnych predpisov, mali by ste mať na pamäti dva prvky:

  • Presadzovanie je spoločným úsilím orgánov na vnútroštátnej a európskej úrovni.
  • Orgány na týchto dvoch úrovniach môžu vykonávať súdny a/ alebo mimosúdny výkon.

Ako uvidíte v tomto súbore nástrojov, k dispozícii sú rôzne mechanizmy, od vnútroštátnych súdov a ombudsmanských orgánov až po priame sťažnosti adresované Európskej komisii. Výber medzi nimi bude závisieť od toho, kto porušil zákon, aký druh zákona bol porušený, aký výsledok chcete dosiahnuť a koľko máte ľudských a finančných zdrojov. Každý mechanizmus má svoj špecifický účel a má svoje výhody a nevýhody.

Nakoniec je dôležité pripomenúť, že hoci pravidlá presadzovania práva v právnych predpisoch EÚ stanovuje EÚ, členské štáty majú manévrovací priestor, pokiaľ ide o mechanizmy presadzovania práva, ktoré zavádzajú pri transpozícii smerníc EÚ, implementácii nariadení a stanovovaní sankcií za porušenie. Členské štáty sú tiež zodpovedné za navrhovanie a zabezpečovanie súdnych a mimosúdnych systémov na vnútroštátnej úrovni. Čím viac zdrojov a právomocí majú vnútroštátne orgány presadzovania práva, tým lepšie služby môžu poskytnúť ľuďom, ktorých práva boli porušené.

Ako vám môže tento súbor nástrojov pomôcť?

Tento súbor nástrojov by vám mal pomôcť získať prehľad o hlavných mechanizmoch, ktoré môžete použiť na presadzovanie svojich práv obsiahnutých v právnych predpisoch EÚ. Na tento účel súbor nástrojov rozdeľuje mechanizmy do dvoch veľkých skupín na základe ich úrovne (európska a vnútroštátna) a ich povahy (súdne a mimosúdne). Pre každú skupinu uvádza všeobecné vysvetlenie dostupných mechanizmov, objasňuje, kedy ich možno použiť a vysvetľuje, aké sú ich hlavné výhody a nevýhody. Na lepšiu ilustráciu sú v súbore nástrojov podľa možnosti uvedené praktické príklady a odporúčania týkajúce sa zdravotného postihnutia.

Kompletný dokument v angličtine si môžete stiahnuť na:

Slovenský strojový preklad dokumentu bez korektúry si môžete stiahnuť na:

Red.