Úvodník – Mosty inklúzie 01/2024

Tento rok si pripomíname už dvadsiate výročie vstupu Slovenska do Európskej únie. Stalo sa tak presne 1. mája 2004. Krátko na to, 13. júna 2004, sme mali možnosť prvýkrát pristúpiť k volebným urnám v rámci eurovolieb a voliť si svojich vlastných zástupcov do Európskeho parlamentu.

Pamätáte si ešte na tieto momenty našej histórie? Čo ste vtedy robili a ako ste ich prežívali? Ja si na ne spomínam veľmi dobre. Ako študent vysokej školy som si v tom čase našiel brigádu. Stal som sa na krátky čas členom posádky autobusu, ktorý brázdil Slovensko a snažil sa ľuďom čo najviac priblížiť EÚ a blížiace sa prvé eurovoľby. Zastavovali sme v rôznych mestách, pristavovali okoloidúcich, vysvetľovali, rozdávali letáčiky a brožúrky o EÚ. Snažili sme sa, aby vo voľbách prišlo svoj názor vyjadriť čo najviac ľudí. Nikto z nás vtedy ešte netušil ako to dopadne. Dnes už vieme, že v EÚ voľbách dlhodobo lámeme rekordy vo veľmi nízkej voličskej účasti. Možno naša práca vtedy i ďalšie podobné kampane boli a sú málo efektívne alebo, ako sa hovorí, je pes zakopaný niekde inde.

Tak alebo onak, aktuálnym číslom Mostov inklúzie by sme chceli prispieť k rozšíreniu vašich informácií o blížiacich sa voľbách a v nich kandidujúcich stranách. Preto vám prinášame hneď niekoľko článkov venovaných tejto aktuálnej téme. Chceli by sme vás povzbudiť pre to, aby ste sa volieb zúčastnili a podporili svojho kandidáta. Aj preto, lebo si myslíme, že Európska únia je pozitívnym projektom aj pre ľudí so zdravotným postihnutím. Mnoho antidiskriminačnej a prosociálnej legislatívy bolo prijatej práve počas nášho integračného procesu, ako aj neskôr, a priamo súvisí s naším členstvom v EÚ a záväzkov z neho plynúcich. Jedným z príkladov je aj nedávna legislatíva pre zavedenie európskeho preukazu osoby so zdravotným postihnutím, ktorú prijal Európsky parlament. Európske voľby sú tu iba raz za päť rokov. Tie najbližšie už v sobotu 8. júna. Rozhodnite sa správne, no najmä využite šancu a vyjadrite svoj názor.

V druhej časti tohto čísla vám prinášame informácie o blížiacej sa verejnej zbierke OMD v SR Belasý motýľ a pozvánku na tanečný festival No barriers. Taktiež vám v skratke predstavíme nový učebný text o slovenskom posunkovom jazyku pre študentov – úplných začiatočníkov a pozrieme sa aj na to, čo sa aktuálne deje v oblasti audiokomentárov pre ľudí so zrakovým postihnutím.

Prajem vám ničím nerušené čítanie prvého tohtoročného čísla Mostov inklúzie.

Stanislav Sokol