Úvodník – Mosty inklúzie 04/2022

V úvode štvrtého čísla časopisu Mosty inklúzie to poriadne roztočíme. Najskôr vás pozveme na druhú časť potuliek na kolesách, tento raz prírodné prostredie vymeníme za cesty a chodníky, s Adamom Buriankom sa na invalidnom vozíku totiž prejdeme ulicami miest.

Kolesami roztočenými tým správnym smerom dokážeme bojovať aj proti tak zákernej chorobe akou je rakovina. Ako? Dozviete sa v rozhovore s Jánom Jurášom, dlhoročným koordinátorom kampane Na kolesách proti rakovine.

Aj ďalší článok viac-menej súvisí s kolesami, a síce s vozidlami a vodičmi bratislavskej MHD. O školení, ktoré so zamestnancami Dopravného podniku Bratislava absolvovali koncom novembra zástupcovia NROZP, nás informuje Dušana Blašková.

Za sebou máme najkrajšie sviatky roka – Vianoce. O Betlehemskej hviezde ste už iste počuli. Teórií, ktoré tento úkaz vysvetľujú, je viacero. Vedeli by vám o tom porozprávať aj v našej najstaršej hvezdárni v Hurbanove, na návštevu ktorej nás pozýva Ervína Balašková.

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako žijú ľudia so zdravotným postihnutím vo výkone trestu odňatia slobody – za väzenskými múrmi? A ako tam trávia sviatočné dni? Vydajme sa so Zuzanou Rojíkovou do prostredia, kam sa drvivá väčšina z nás snáď nikdy nedostane, a nahliadnime do života ľudí, ktorí sa tu pripravujú na svoj návrat do spoločnosti.

Sviatočné dni za sebou vždy zanechajú aj menej radostnú stránku ľudských aktivít – preplnené smetné koše povedľa našich bytoviek či rodinných domov. Predstavte si ako v tom kontajnerovom chaose hľadá nevidiaci správnu nádobu na papier, plast či komunál. V Martine sa s touto výzvou popasovali vcelku priekopnícky – jednotlivé smetné nádoby označili reliéfnymi štítkami. Ako to na Turci funguje sa dočítate v ďalšom článku, ktorý sme pre vás vo štvrtom čísle pripravili.

Odpad je smutným fenoménom našej civilizácie a symbolom úpadku. Prelaďme však teraz na tému zušľachťujúcu ducha – na tému kultúry, a to vďaka pozvánke do banskobystrického Divadla z Pasáže, kde v polovici roka 2022 naštudovali novú hru Čajka.

Ponúkame vám i rozhovor s komisárkou Zuzanou Stavrovskou o nedávnych pracovných aktivitách jej úradu vrátane jesenného prieskumu prístupnosti volebných miestností pre osoby so ZP.

V závere štvrtého čísla Mostov inklúzie prinášame rozhovor so Samuelom Roškom, s ktorým si predstavíme projekt Slovenského paralympijskeho výboru Sme si rovní.

Prajeme vám ničím nerušené čítanie. Dlhé zimné večery sú na to ideálnou príležitosťou.

Red.