Úvodník – Mosty inklúzie 04/2023

Máme tu predvianočný čas a prípravy na najkrajšie sviatky roka vrcholia. S týmto obdobím sa spája mnoho tradícií ale tiež horúčkovitých nákupov darčekov pre našich blízkych, ktorými by sme ich chceli potešiť pri vianočnom stromčeku. Radosť obdarovaného z dobre vybratého daru je snáď tou najkrajšou odmenou pre každého darcu. A to obzvlášť vtedy, keď je adresátom darčeka dieťa.

Aj mnoho detí so zdravotným znevýhodnením nájde už o pár dní pod stromčekom svoj vytúžený darček. Práve týmto deťom a ich rodinám, konkrétne odídencom z Ukrajiny, ktorí nútene museli opustiť domov a hľadajú svoje útočisko na Slovensku, ale nielen im, je venovaný náš prvý článok o mape podpory z produkcie Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením.

V aktuálnom čísle vám ďalej prinášame informáciu o dlho očakávanej legislatíve EÚ týkajúcej sa európskeho preukazu osoby so zdravotným postihnutím a európskeho parkovacieho preukazu pre osoby so zdravotným postihnutím.

Priblížime vám tiež atmosféru Medzinárodného dňa nepočujúcich a zhrnieme si zásady, na ktoré by sme pri komunikácii s osobou so sluchovým postihnutím mali myslieť.

Tadeáš Wagner je mladý ambiciózny muž s telesným postihnutím. Prostredníctvom interview nám pootvorí dvere do svojho každodenného, no nie vždy celkom bežného života. Šport, celospoločenské dianie, cestovanie… Čím všetkým ešte Tadeáš žije? Dočítate sa v článku Zuzany Pellovej.

V Slovenskom fóre osôb so zdravotným postihnutím (SFOZP) máme ku koncu roka 2023 nejednu novinku, s ktorou by sme sa s vami chceli podeliť. Pripomenieme si nedávnu zmenu názvu organizácie a priblížime jej dôvody. Vašu pozornosť chceme upriamiť i na nový diskusný priestor určený na získavanie a zdielanie informácií z oblasti zdravotného postihnutia – naše web fórum. Vašej pozornosti by nemal uniknúť ani náš ostatný projekt, a to produkcia vlastného podcastu pod názvom, ako inak, FórUm. Pozvánky na počúvanie jeho prvých troch epizód nájdete v našich článkoch. Tešiť sa môžete na zaujímavé rozhovory s nevidiacou keramikárkou Soňou Zeliskovou, s Mariánom Horaničom zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR, ktorých projekt Bivio nedávno oslávil päť rokov svojho fungovania, a tiež s Branislavom Mamojkom, predsedom SFOZP, priblíži nám dvadsať rokov fungovania našej strešnej organizácie.

Neprehliadnite ani netradičný článok o priaznivých účinkoch funkčných záťažových prikrývok, a to vďaka hĺbkovej stimulácii tlakom, ktorá pôsobí na nervový systém a upokojuje naše telo.

V samom závere vás prevedieme tak trochu objavným procesom prípravy divadelnej hry Zvieracia farma, ktorú nedávno naštudoval mladý režisér Marek Lupták v spolupráci s nevidiacimi a slabozrakými hercami divadla Zrakáč a študentmi herectva VŠMU v Bratislave.

Ak v týchto dňoch cítite o niečo vyšší nápor v práci i doma, veríme, že spoločnosť nášho časopisu a tém, ktoré ponúkame, k vám aspoň o krok priblížia pohodu a relax, na ktoré sa už všetci tak tešíme.

Stanislav Sokol