Úvodník – Mosty inklúzie 07/2023

Zamestnávanie ľudí so zdravotným postihnutím je témou, ktorá sa zrejme tak skoro nevyčerpá. Prečo? Lebo si vyžaduje iné nastavenie, zmenu v myslení zamestnávateľov a tiež v príprave väčšiny tých, ktorí sa o prácu uchádzajú. Touto témou spolu s Evou Metonovou z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska otvárame aktuálne číslo časopisu Mosty inklúzie.

V novembri si Slovenské fórum osôb so zdravotným postihnutím (SFOZP) pripomenulo 20 rokov od svojho vzniku. Stalo sa tak presne 20. novembra 2003 ešte pod pôvodným názvom Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR, pod ktorým až do jesene 2023 naša organizácia vystupovala. Udalosť založenia si pripomenieme dvomi článkami z našej redakcie a z pera pani Ivety Mišovej, podpredsedníčky SFOZP.

Svojich 20 rokov od založenia si 9. decembra pripomenulo i združenie Snepeda. Na podujatí k tejto udalosti nechýbalo množstvo hostí a bohatý kultúrny program vrátane krstu novej knihy a návštevy Mikuláša. Viac už v texte, ktorý nám poslali organizátori tejto akcie.

Umelecké tlmočenie pre nepočujúcich je u nás pomerne nové, avšak má už za sebou pár úspešných projektov, medzi ktoré môžeme zaradiť aj decembrový koncert kapely Korben Dallas v centre Bratislavy. Čo mu predchádzalo a ako to počas podujatia vyzeralo vám priblížime v našom článku.

Vedeli ste o veľmi prospešnej službe, ktorú poskytuje OZ Medicamentum? Lieky doručí priamo k vám domov, a tým mnohým ľuďom ušetrí veľa starostí. Ako táto služba funguje sa dozviete v článku Najpohodlnejší prístup k liekom na predpis.

Zuzana Pellová sa v aktuálnom čísle rozpráva s Jozefom Griačom, ktorý je o. i. zakladateľom OZ Imobilio. Už sám názov napovedá – súvisí to s mobilitou, lebo ako tvrdí Jozef Griač: „Sme fyzicky imobilní, ale sami v sebe mobilní.“

V ďalších článkoch vám prinášame informácie o šesťdesiatom výročí Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím, o problematike podpisovania dokumentov nevidiacimi, aktuálnom vládnom programe v oblasti zdravotného postihnutia, prístupnosti podujatí v rámci predvolebných kampaní ako aj sumár z populárnych konferencií INSPO a Agora, ktoré sa pravidelne konajú u našich susedov v Českej republike.

Ďakujeme vám za doterajšiu čitateľskú priazeň. Verím, že sa pri ďalších témach venovaných ľuďom so zdravotným postihnutím stretneme na stránkach časopisu Mosty inklúzie opäť.

Stanislav Sokol