Z 38. zasadnutia Rady vlády SR pre MNO

38. zasadnutie Rady vlády SR pre MNO (ďalej len „rada“) sa konalo dňa 3. decembra 2024. Zasadnutie rady otvoril Patrik Krauspe, štátny tajomník Ministerstva vnútra SR, a poveril Simonu Zacharovú, splnomocnenkyňu Vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti, vedením rokovania. Z programu rokovania vyberáme:

Informácia o plnení úloh B. 10 uznesenia vlády č. 104/ 2017 a B. 20 uznesenia vlády č. 483/ 2023 k Akčnému plánu Iniciatívy pre otvorené vládnutie

Linda Zuzčáková z ÚSV ROS informovala prítomných o plnení úlohy B. 10. prostredníctvom analýzy, ktorej cieľom bolo zmapovať zverejnené datasety ústredných orgánov štátnej správy na portáli otvorených dát. Na ňom pribudlo za posledný rok 1800 datasetov, pričom 18 z 30 orgánov verejnej moci zverejnilo aspoň jeden nový dataset. Najviac ich publikovali Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a Ministerstvo zdravotníctva. Boli sformulované nové odporúčania: prepojiť a zverejniť datasety z portálu otvorených dát územných samospráv, rozširovať a zefektívniť existujúce vyhľadávacie nástroje a podporiť prezentáciu a marketing portálu.

Jakub Adámek, z ÚSV ROS, predstavil plnenie úlohy B. 20. V rámci plnenia bol participatívnym spôsobom vytvorený a zverejnený Index participatívnej a otvorenej vlády (ďalej len „Index“), ktorý je prvým nástrojom svojho druhu na Slovensku, i v medzinárodnom kontexte. V tomto  roku došlo k napĺňaniu Indexu a k zberu dát, pričom v súčasnosti prebieha ich overovanie.

Informácia o procese hodnotenia žiadateľov o akreditáciu v oblasti dobrovoľníckych činností

Tajomník akreditačnej komisie v oblasti dobrovoľníctva, Richard Lukačka (ÚSV ROS) informoval prítomných o procese hodnotenia žiadateľov. ÚSV ROS a MV prvý raz spustili udeľovanie akreditácií pre organizácie pracujúce s dobrovoľníkmi. Výzva na podávanie žiadostí bola spustená 5. augusta 2024 a uzatvorená 15. septembra 2024. Zapojilo sa do nej 100 žiadateľov. 58 žiadostí spĺňa zákonné požiadavky na udelenie akreditácie, 7 žiadostí ich nesplnilo a 35 žiadateľov bolo požiadaných o doplnenie žiadostí. Návrhy rozhodnutí o zamietnutí alebo udelení akreditácie budú pripravené v najbližších dvoch týždňoch.

Informácia o prebiehajúcich projektoch Úradu splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rozvoj občianskej spoločnosti

Aktuálny stav riešenia projektov predstavila Silvia Ďurechová z ÚSV ROS.

Projekt Integrácia štátnych príslušníkov tretích krajín: Projekt má 3 podaktivity, pričom ÚSV ROS rieši podaktivitu 1.3., ktorej cieľom je mapovanie stavu problematiky o poskytnutí príspevkov a služieb zameraných na dlhodobú integráciu štátnych príslušníkov tretích krajín. V súčasnosti prebieha implementácia projektu, pričom podaktivita 1.3. sa rozbehne v decembri 2024.

Projekt Podpora odborných a koordinačných kapacít strešných organizácií občianskej spoločnosti: Projekt zameraný na budovanie odborných a koordinačných kapacít strešných organizácií občianskej spoločnosti podporí 14 organizácií. Podporené organizácie budú počas 4 rokov trvania projektu realizovať aktivity prostredníctvom konkrétnej verejnej politiky v spolupráci so subjektom verejnej správy (výzva na predkladanie žiadostí bola otvorená 6. decembra 2024).

Projekt Potravinová pomoc (REDIPOM): Cieľom projektu REDIPOM je pripraviť návrh jednotného systému poskytovania a redistribúcie potravinovej pomoci so snahou znižovať tvorbu potravinového odpadu a zdravotne nezávadnými potravinami pomáhať ľuďom v núdzi. Projekt je v štádiu schváleného zámeru a v súčasnosti ÚSV ROS pripravuje žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku.

Bola podaná aj informácia o piatej fáze projektu technickej pomoci Efektívne zapojenie občianskej spoločnosti do implementácie a monitorovania fondov EÚ zavádzaním participatívnych postupov v programovom období 2021 – 2027 (ďalej len Projekt Partnerstvo), ktorý ÚSV ROS realizuje v spolupráci s Komorou MNO.

Nominovanie zástupcov mimovládnych neziskových organizácií do mechanizmov monitorovania európskych štrukturálnych a investičných fondov

Boris Sloboda, generálny riaditeľ sekcie programovania a podpory Programu Slovensko z MIRRI, ocenil odborné vstupy zástupcov občianskej spoločnosti a vyjadril nádej, že sa v dohľadnej dobe podarí ukončiť prípravu metodického usmernenia. Navrhol predloženie uznesenia na ďalšom zasadnutí Rady vlády MNO, ktoré by zadefinovalo, že výber zástupcov mimovládnych neziskových organizácií do mechanizmov monitorovania európskych štrukturálnych a investičných fondov ostáva v réžii Komory MNO. Finálnu dohodu následne Ministerstvo zohľadní v štatútoch monitorovacích výborov a komisií.

Poslanecký návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/ 1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov

Splnomocnenkyňa oboznámila radu so stanoviskom ÚSV ROS k predmetnému bodu:

„Dňa 2. apríla 2024 bol do Národnej rady SR predložený poslanecký návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/ 1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov. Na 37. zasadnutí Rady vlády pre MNO bolo prijaté uznesenie, ktoré odporúča, aby vláda SR vyjadrila nesúhlas s uvedeným návrhom pri prerokovaní poslaneckého návrhu zákona. K predmetnému zákonu bolo zo strany ÚSV ROS vypracované a zverejnené odborné stanovisko v spolupráci so zástupcami občianskej spoločnosti. Zo strany Úradu vlády SR bol vypracovaný pozmeňujúci návrh k poslaneckému návrhu, ktorý nevychádza z odporúčaní ÚSV ROS a nesystémovo zavádza úpravu lobingu len vo vzťahu k MNO. Pozmeňujúci návrh je v súčasnosti zaradený na rokovanie v Národnej rade SR.“

Marcel Zajac vyjadril sklamanie ohľadom aktuálneho znenia návrhu zákona. Nastáva podľa neho situácia, ktorá môže viesť aj k rušeniu MNO, ak nastane ich trestanie bez možnosti obhájiť sa. Otázne je podľa neho aj definovanie lobingu, keďže nepriamemu ovplyvňovaniu sa nedá v praxi vyhnúť – nedá sa dopredu predpokladať nepriamy vplyv konania MNO na verejných funkcionárov. Preto je podľa neho návrh zákona nevykonateľný.

Následne bolo prijaté Uznesenie rady, v ktorom:

  • Žiada, aby všetky návrhy, ktoré zásadne menia status fungovania občianskej spoločnosti a mimovládnych neziskových organizácií boli riešené v riadnom legislatívnom procese.
  • Vyzýva poslancov Národnej rady Slovenskej republiky, aby neschválili aktuálny pozmeňujúci návrh poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Adama Lučanského k návrhu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky Rudolfa HULIAKA, Dagmar KRAMPLOVEJ, Milana GARAJA a Adama LUČANSKÉHO na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 213/ 1997 Z. z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (tlač 245).

K návrhu poslanca Lučanského vydalo svoje stanovisko aj Slovenské fórum osôb so zdravotným postihnutím, ktoré nájdete na tomto odkaze.

Vylúčenie mimovládnych neziskových organizácií ako oprávnených žiadateľov zo súťaže o verejné zdroje (menovite z Environmentálneho fondu a zo Zeleného vzdelávacieho fondu)

Richard Medal zo Siete environmentálnych organizácií Špirála zdôraznil, že návrh uznesenia k tejto téme sa opiera o schválené európske vládne či rezortné politiky, v ktorých sa hovorí o spolupráci verejnej správy s neziskovým sektorom aj v oblasti zvyšovania environmentálneho povedomia a vzdelávania. Na Slovensku ide o dlhodobo poddimenzovaný sektor, napriek tomu však dosahuje pozoruhodné výsledky. Tejto téme sa väčšinou venujú malé MNO a výška predmetných dotácií sa pohybuje rádovo v tisíckach eur a projekty zväčša prebiehajú v úzkej spolupráci s obecnými a krajskými samosprávami. Po diskusii rada prijala uznesenie, v ktorom odporúča Ministerstvu životného prostredia:

  • Zverejniť vecné zdôvodnenie apriórneho vylúčenia odborných vzdelávacích mimovládnych neziskových inštitúcií pôsobiacich v oblasti environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety zo schém verejnej podpory (menovite z Environmentálneho fondu a zo Zeleného vzdelávacieho fondu).
  • Zverejniť informáciu, v ktorej podloží medializované vyhlásenie o podpore envirovzdelávacím mimovládnym neziskovým organizáciám v uplynulých rokoch, vo výške 60 miliónov Eur, zverejnením zoznamu prijímateľov, názvov projektov, súm podpory a dotačných schém, z ktorých mala byť podpora projektov environmentálnej výchovy a vzdelávania v takejto výške vyplatená.
  • Zachovať dostupnosť podporných mechanizmov z verejných zdrojov ( menovite z Environmentálneho fondu a zo Zeleného vzdelávacieho fondu) vo férovej a transparentnej súťaži aj pre mimovládne neziskové organizácie, ktoré tak môžu svojimi odbornými kapacitami pomáhať napĺňať ciele národných politík v oblasti rozvoja environmentálnej gramotnosti aj medzinárodné záväzky SR vyplývajúce z Agendy 2030.

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh poslancov Národnej rady Slovenskej republiky k vládnemu návrhu zákona o dani z finančných transakcií a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti konštatovala, že schválená novela zákona o dani z pridanej hodnoty obsahuje aj novelu zákona o dani z finančných transakcií, ktorá obsahuje ustanovenia o vyňatí MNO spod transakčnej dane.

Milada Dobrotková poďakovala za prijaté znenie zákona a ocenila postoj ÚSV ROS a splnomocnenkyne, ktorý bol v súlade s postojom Komory MNO.

Podpora dobrovoľníctva zamestnancov verejnej správy

Alžbeta Brozmanová Gregorová z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií odôvodnila návrh posilniť dobrovoľnícke aktivity prostredníctvom zmien, ktoré by ukotvili prekážku v práci z dôvodu dobrovoľníckej činnosti do kolektívnych zmlúv ústredných orgánov štátnej správy. Konštatovala, že Koncepcia rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku na roky 2022 – 2030 obsahuje aj opatrenie č. 2.1.4., ktoré znie: “Zvýšiť informovanosť zamestnancov verejnej správy o prínosoch spolupráce verejného sektora s občianskou spoločnosťou a posilniť participatívne kapacity verejnej správy napríklad formou školení, metodických príručiek a priamej účasti na aktivitách mimovládnych neziskových organizácií.” Zakotvením prekážky v práci z dôvodu dobrovoľníckej činnosti do kolektívnych zmlúv zamestnancov štátnej správy podľa nej vytvára priestor pre uplatnenie tejto možnosti. Podpora firemného dobrovoľníctva a dobrovoľníctva zamestnancov verejnej správy vedie k rozvoju dobrovoľníctva aj mimo pracovnej oblasti. Ako dobrý príklad uviedla Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré už má tento typ prekážky v práci zavedený v kolektívnej zmluve.

Rada prijala uznesenie, v ktorom odporučila informovať Vládu Slovenskej republiky o možnosti zakotvenia čerpania prekážky v práci z dôvodu dobrovoľníckej činnosti v rozsahu minimálne dvoch dní v kalendárnom roku do kolektívnych zmlúv ústredných orgánov štátnej správy.

Financovanie hospicov

Marcel Zajac navrhol prerokovať situáciu vo financovaní hospicov vychádzajúc z tlačovej konferencie, ktorá sa uskutočnila 2. decembra 2024. Na nej bolo konštatované, že v tejto téme mimovládne neziskové organizácie vo veľkej miere suplujú činnosť štátu. Keďže ide o inštitúcie, v ktorých prebieha ústavná starostlivosť, týkajú sa ich všetky predpisy zamerané na zdravotnícke zariadenia a inštitúcie. Z toho vyplývajú aj nariadenia, ktoré hospici musia spĺňať, a to aj vrátane platových podmienok. V súčasnosti však náhrady prichádzajúce od zdravotných poisťovní hospicom vykrývajú sotva 50% všetkých nákladov. Preto odporučil sprostredkovanie stretnutia s Ministrom zdravotníctva SR, prípadne aj s Ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR ohľadom hospicov a na pokračovanie komunikácie s Asociáciou hospicovej a paliatívnej starostlivosti.

Štátny tajomník MZ SR Ladislav Slobodník spresnil detaily financovania hospicov a informoval, že Ministerstvo v súčasnosti vykonáva analýzu katalógu výkonov, ktorá sa zameriava aj na hospice a prebieha aj prieskum cien a nákladov hospicov.

Elena Marušáková upozornila na skutočnosť, že hospice tvoria len časť zdravotnej starostlivosti a problém financovania sa týka každej diagnózy.

Patrik Krauspe konštatoval, že ide o tému vyžadujúcu širšiu diskusiu. Preto navrhol, aby tento bod bol presunutý na nasledujúce zasadnutie Rady vlády pre MNO s čím členovia rady súhlasili.

Red.