9 500 dobrovoľníkov pomáhalo v 28 mestách a obciach po celom Slovensku. Čo sa im podarilo?

Najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva, Naše Mesto, sa v tomto roku uskutočnilo 10. a 11. júna. Počas dvoch dní dobrovoľníci natierali ploty, lavičky, čistili záhrady a parky, sadili rastliny či sprevádzali seniorov. A to nielen vo veľkých okresných mestách, ale aj v menších obciach. Najviac dobrovoľníkov sa každý rok prihlasuje z firiem, tento rok ich bolo dokopy 5 100. Do Nášho Mesta 2016 sa zapojilo až 106 firiem, ktoré umožnili svojim zamestnancom prispieť k tomu, ako bude vyzerať mesto, v ktorom žijú a pracujú.

Celkovo 516 aktivít pre dobrovoľníkov navrhlo 231 neziskových organizácií, škôl, škôlok, miest, obcí a mestských častí z celého Slovenska. Dobrovoľnícke aktivity sa konali v Bratislave, Košiciach, Žiline, Partizánskom, Seredi, Spišskej Novej Vsi, Trnave, Nitre, Šali, Poprade, Svätom Jure, Pezinku, Senci, Banskej Bystrici, Galante, Trenčíne, Nových Zámkoch, Hurbanove, Prievidzi, Stupave, Zvolene, Veľkých Kapušanoch, Modre, Leviciach, Novákoch, Zlatých Moravciach, Veľkom Mederi a v Prešove.

V Bratislave pracovalo najviac dobrovoľníkov 

Až päťtisíc dobrovoľníkov pracovalo počas Nášho Mesta v Bratislave. Dobrovoľníci tam vyčistili celkovo 88 parkov, záhrad, náučných chodníkov, verejných priestranstiev, športovísk a cyklotrás, namaľovali 2 973 metrov plotov, zábradlí a oplotení. V Nitre v Špeciálnej základnej škole pre žiakov s telesným postihnutím vytvorili dobrovoľníci bylinkovú záhradu a upravili školský areál. Venovali sa aj žiakom – deti zobrali na vychádzku do mestského parku, kde si spoločne pozreli zveropark a areál jazera Hangocka.

Dobrovoľníci v Košiciach trávili čas so seniormi, obnovili detské ihriská na školách a škôlkach, maľovali ploty a interiéry škôl. Pomôcť dobrej veci sa minulý víkend v Košiciach rozhodlo viac než 700 dobrovoľníkov. Pracovalo sa aj v košickej pobočke Ligy proti rakovine, kde dobrovoľníci skrášlili denné centrum pre onkologických pacientov. Dobrovoľníci umyli okná, upratali vnútorné priestory budovy centra, upravili záhradu, nasadili kvety a pokosili trávu. Okrem Košíc sa na východe pracovalo aj v Prešove, Poprade a Spišskej Novej Vsi.

V Žiline trávili dobrovoľníci  čas so seniormi, obnovili detské ihriská na školách a škôlkach,  maľovali ploty a interiéry škôl. Pridali sa k záchrane hradov Lietava a Hričov. Tento rok sa do Nášho Mesta pridali aj dve nové mestá – Banská Bystrica a Zvolen.

Čo sa podarilo dobrovoľníkom počas akcie?

 • 1 166 vyčistených parkov, záhrad, náučných chodníkov, verejných priestranstiev, športovísk či cyklotrás
 • 11 vyčistených sôch, pamätihodností, kaplniek, fontán, amfiteátrov
 • 5 vyčistených riek, brehov, potokov, studničiek, jazierok
 • 11 skrášlených a opravených hradných zrúcanín či kláštorov
 • 6 773 metrov namaľovaných plotov či zábradlí
 • 353 klientov sociálnych zariadení strávilo deň s dobrovoľníkmi
 • 567 namaľovaných lavičiek, stolov, košov či preliezačiek
 • 1 174 vysadených okrasných rastlín, stromov, kríkov a kvetov
 • 16 tvorivých workshopov na výrobu bábok, kulís, darčekových predmetov, športovo-vzdelávacích súťaží
 • 2 preklady výročných správ či materiálov na webe, pomoc pri informačnej kampani, administratívna podpora
 • 76 skrášlených, opravených, vymaľovaných priestorov, interiérov a budov
 • 5 namaľovaných radiátorov
 • 535 umytých okien
 • 500 umytých hračiek.

Ak ste nevyužili možnosť dobrovoľnej práce účastníkov akcie, určite tak urobte v budúcom roku. Ušetríte vlastné prostriedky aj sily a zároveň získate nových priateľov a podporovateľov.

– red-

Zdroj: nadaciapontis.sk