Manifesty európskych politických strán a zdravotné postihnutie

Rok 2024 priniesol rad dôležitých volieb vo viacerých krajinách sveta vrátane USA, Ruska, Spojeného kráľovstva či Francúzska. Preto ho mnohí označovali aj ako rok supervolebný. Nechýbali ani prezidentské voľby u nás či voľby do Európskeho parlamentu. Práve v súvislosti s európskymi voľbami bola zverejnená spoločná analýza manifestov európskych politických strán, ktorú vypracovali Good Lobby a Európske fórum osôb so zdravotným postihnutím (EDF). Z tohto zaujímavého dokumentu vyplýva, že väčšina politických strán venuje vo svojich manifestoch problematike zdravotného postihnutia len obmedzenú alebo žiadnu pozornosť. Z toho by sme sa do budúcna mali poučiť a žiadať od našich politických reprezentantov viac pozornosti pre témy súvisiace so zdravotným postihnutím. Je tiež dobré si zmienky o existujúcich záväzkoch pripomenúť a sledovať, či ich strany vo svojej povolebnej práci napĺňajú.

Analýza rozdelila manifesty do troch úrovní:

  • Dôsledné začlenenie osôb so zdravotným postihnutím do svojich manifestov (dobré): 2 strany.
  • Čiastočné začlenenie osôb so zdravotným postihnutím do manifestov (priemerné): 4 strany.
  • Žiadne začlenenie osôb so zdravotným postihnutím do manifestov (zlé): 4 strany.

Dôsledné začlenenie

V manifeste Strany európskych zelených bolo v súlade s manifestom EDF pre voľby do Európskeho parlamentu zďaleka najviac zmienok o otázkach zdravotného postihnutia. Zahŕňa ich časť s názvom „Za Európu, ktorá je prístupná pre všetkých“ a záväzky týkajúce sa lepšej integrácie v oblasti účasti na verejnom živote, deinštitucionalizácie, rovnakého odmeňovania, duševného zdravia a zníženia cestovného v doprave. Zelení sú jedinou stranou, ktorá má manifest v easy to read forme.

Ľavica zas kladie veľký dôraz na presadzovanie Smernice o rovnakom zaobchádzaní, boj proti digitálnemu vylúčeniu osôb so zdravotným postihnutím a zabezpečenie kvalitných štruktúr starostlivosti.

Čiastočné začlenenie

Štyri strany si osvojili obmedzené opatrenia týkajúce sa oblasti zdravotného postihnutia.

Strana európskych socialistov uvádza presadzovanie prijatia Smernice o rovnakom zaobchádzaní a implementáciu Stratégie EÚ o právach osôb so zdravotným postihnutím.

Európska ľudová strana spomína zdravotné postihnutie v súvislosti s implementáciou Európskeho preukazu osôb so zdravotným postihnutím a Európskej stratégie pre starostlivosť.

Strana ALDE spomína osoby so zdravotným postihnutím v súvislosti s digitálnou rovnosťou a zaväzuje sa zabezpečiť, aby sa nenávistné prejavy voči osobám so zdravotným postihnutím pridali na zoznam trestných činov v rámci EÚ.

Európska demokratická strana sa zaväzuje k presadzovaniu Európskeho preukazu osôb so zdravotným postihnutím a používa vágne formulácie o zabezpečení rovnakých práv pre osoby so zdravotným postihnutím.

Žiadne začlenenie

Európske kresťanské hnutie pripravilo sekciu venovanú zdravotnému postihnutiu zameranú na začlenenie ľudí do vzdelávania, zamestnania a verejných inštitúcií. Dôrazne sa však stavajú proti Smernici o rovnakom zaobchádzaní, ktorá je dôležitou požiadavkou hnutia ľudí so zdravotným postihnutím.

V manifestoch Európskej slobodnej aliancie a Európskych konzervatívcov a reformistov sa zdravotné postihnutie nespomínalo vôbec.

Skupina Identita a demokracia nevypracovala žiadny manifest.

Úplná analýza

Kompletnú analýzu v angličtine si môžete prečítať na webovej stránke Good Lobby.

Zdroj: Newsletter EDF

Preklad a úprava: Stanislav Sokol