Chopte sa ihlíc a háčika!

Na počiatku bolo slovo. Lepšie povedané pár slov na sociálnej sieti. Výzva televíznej reportérky Slávky Dvořákovej, aby sa ozval každý, kto má mamu či babku, ktorá vie pekne pliesť alebo háčkovať a mala by záujem o spoluprácu s jej občianskym združením. Reakcia bola okamžitá a šokujúca – 400 správ (niektoré aj s fotografiami výrobkov) v priebehu dvoch dní. Vybrala si zo dve desiatky tých najspoľahlivejších a najšikovnejších, zamestnala ich a dnes pre e-shop zhotovujú svetre, čiapky, kabáty, tašky či rôzne doplnky a ozdoby. V najbližších dňoch sa pod značkou SLAVKINE objaví na trhu DVD, v ktorom sa s očkami a stĺpikmi budú môcť spriateliť aj nevidiace a nepočujúce ženy.

Háčkule a pletule, zapojené v projekte, sú obyvateľky krízových centier, osamotené seniorky, ženy s vážnym ochorením, zdravotným postihnutím či Rómky z osád. Slávka Dvořáková sleduje aktuálne trendy, zhotovuje prototypy, spisuje vzory a postupy a následne svojim spolupracovníčkam (nielen v Bratislave, ale už takmer po celom Slovensku) dodáva podrobné pokyny a materiál. Vďaka tomu, že neostáva bokom, ale aj sama sa chopí ihlíc a háčika, dokáže zhodnotiť, nakoľko je práca na konkrétnom výrobku náročná, koľko času si vyžiada, a vyčísliť primeranú výšku odmeny. A pred tým, než sa spýtate, áno, v celej tejto rovnici sú zohľadnené aj zdravotné obmedzenia. Počas sociálnej izolácie, pod ktorú sa podpísala pandémia COVID-19, bola doslova zaplavovaná otázkami, ako začať pliesť, ako naučiť dcéru háčkovať, po akej priadzi by mala siahnuť začiatočníčka, čo za strih zvoliť pri tom či onom, a keďže dlhoročné skúsenosti s televíznou tvorbou sa nezaprú, zrodil sa nápad nakrútiť profesionálne epizódy o tom, ako začať pliesť a háčkovať.

Škola pletenia a háčkovania

„Na DVD ZAPLEŤ SA nájdete štyri epizódy, v ktorých s lektorkou hovoríme o tom, aké materiály, ihlice a háčiky sú v začiatkoch najvhodnejšie a krok za krokom spoločne vytvárame aj konkrétne projekty: pletenú čelenku a čiapku s patentom, háčkovaný šál a košík z recyklovaného materiálu,“ prezrádza Slávka Dvořáková. „Súčasťou DVD je dokonca aj jedno bonusové video, v ktorom prinášame pohľad do zákulisia nakrúcania, konkrétne pohľad na tvorbu scenára pre audiokomentár, jeho načítavanie v štúdiu a vkladanie nahrávky do videa. Nevidiace šikulky bude okrem nás s lektorkou navigovať Adela Vinczeová, ktorá audiokomentár nahrala, na tlmočenie do slovenského posunkového jazyka nám svoje áno povedala Barbara Randušková. Okrem posunkov sme pre ľudí so sluchovým postihnutím doplnili lekcie aj o titulky.“

Nechcem si ani predstaviť, aké maily by nám do redakcie prišli, keby som sa zabudla opýtať na to, kde sa záujemkyne k DVD budú môcť dostať.

„DVD ZAPLEŤ SA bude v predaji v našom e-shope na Slavkine a v sieťach známych kníhkupectiev.“

Obálka knihy Zapleť sa so Slávkou a Pauli - Pútavé inštruktážne videá, ktoré vás naučia pliesť a háčkovať
Po čom na internete a v kníhkupectvách pátrať? Zdroj: SD

Keď je nadšenie nákazlivé

„Podstatou SLAVKINE, o. z., je inklúzia slovenských žien, ktoré sú nejakým spôsobom na trhu práce znevýhodnené. Snažíme sa im nielen pomôcť, ale aj pochopiť ich, vcítiť sa do ich situácie. Ja svoje spolupracovníčky často navštevujem, aby som aspoň časť z toho celého mohla prežiť s nimi. Preto nám aj pri tvorbe tohto DVD veľmi záležalo na pochopení zrakového a sluchového postihnutia. Som veľmi vďačná, že som mala možnosť konzultovať niektoré veci priamo s týmito komunitami, v mnohom nás to usmernilo. Potom som oslovila priateľov kameramanov, zvukárov a produkčných, s ktorými už roky spolupracujem, a už to šlo ako po masle. Korona nám skresala početnosť štábu, skomplikovala zháňanie nahrávacieho štúdia i samotné lisovanie DVD, ale napokon sa všetko podarilo. Chcela by som sa srdečne poďakovať komunitnému centru Stará jedáleň v Bratislave-Rači, ktoré nám poskytlo priestory, Nadácii Pontis, ktorá v rámci programu Živá komunita s Opaviou vznik DVD podporila, ako aj Nadácii Allianz, s ktorou máme už druhý rok skvelú spoluprácu a aktuálne sme sa spoločne pustili do výroby DVD o pletení a háčkovaní pre deti,“ uzatvára Slávka Dvořáková.

Dušana Blašková