Divadlo Zrakáč pozýva do zákulisia

Keď nejdú ľudia za kultúrou a umením, musí kultúra a umenie za ľuďmi. Viaceré koncerty, predstavenia, dokonca i výstavy sa od marca – apríla postupne popresúvali do on-line prostredia a treba povedať, že mnohé sa tam veľmi úspešne etablovali. Aj Divadlo Zrakáč si našlo spôsob, ako využiť svoj tvorivý potenciál a priviedlo na svet Zracast.

Séria inšpiratívnych rozhovorov je darčekom k desiatym narodeninám Zrakáča. Jeho členovia sa budú stretávať pravidelne a v zmesi pocitov, zvukov, hereckých a moderátorských výkonov vám postupne priblížia svoj vznik a vývoj, ponúknu vám miesto hneď vedľa režiséra, pozvú do šatní umeleckého súboru, ale na kus reči zaskočia aj do ďalších zaujímavých divadiel.

Prvý zracast je venovaný Jozefovi Pražmárimu, ktorý myšlienku divadla nevidiacich hercov u nás zhmotnil do reálnej podoby. Spolu s ním v on-line rozhovore účinkujú manželia Katarína a Michal Jánošovci.

Katarína so Zrakáčom vymyslela a z veľkej časti naštudovala divácky úspešnú komédiu Vzťahovačky. Súbežne s pôrodom tohto divadelného dieťaťa sa však na svet hlásila aj ich dcérka, takže záverečnú fázu skúšania a uvedenie hry si už zobral na starosť jej manžel Michal. Druhá epizóda je záznam z návštevy banskobystrických kolegov z Divadla z pasáže, ktoré pracuje s hercami s mentálnym postihnutím.

Ďalšie časti Zracastu budú zverejňované vždy v pondelok na facebookovej stránke divadla Zrakáč. Nech sa páči, tu je odkaz, ktorý môžete ručne vložiť do svojich podcastových aplikácií: https://anchor.fm/s/39d86218/podcast/rss.

Tento projekt vznikol vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry SR

(red)prevzaté z časopisu Dúha 5/2020

Juraj Práger hosťom v Zracaste
K tejto fotografii divadlo zverejnilo na Facebooku text. Páčil sa nám, ako aj to, že na konci je výzva. Zdieľame ho teda aj tu: Prakticky nevidiaci športovec Juraj Práger sa vo svete preslávil najmä vďaka svojmu zeleninovému vývaru. Okrem iného sa však vyteperil na najvyššie vrchy v Európe a pravidelne domov nosí ocenenia, či vysedené sedadlá z tandemovej cyklistiky. A ešte okrem inšieho – vedeli ste, že existuje rebríček vtipnosti vecí, do ktorých narazíte? Páči sa vám Zracast? Potom sa určite bude aj vašim priateľom. Dajte im o ňom vedieť. Ďakujeme!