Efekt belasých motýlích krídel

Blíži sa v poradí už 24. leto, kedy budú nad mestami po celom Slovensku prelietavať krehké húfy. Sadnú na plece ľuďom s nervovo-svalovým ochorením i dobrovoľníkom v nezameniteľných tričkách, v rytme popu dajú na bratislavskom námestí slnečný tanec, pokúsia sa predbehnúť motorkárov počas ich spanilej jazdy, sprevádzať bežcov a chodcov na pretekoch, uchvátiť svojou eleganciou… prakticky kdekoľvek. Blíži sa Deň belasého motýľa a množstvo podujatí, ktoré pripravila Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR.

Druhý júnový piatok je už tradične príležitosťou dozvedieť sa všetko, čo vás zaujíma o každodennosti ľudí s nervovo-svalovým ochorením, porozprávať sa o tom, čo tieto ochorenia spôsobuje, aké sú vyhliadky či liečba. Ani tento rok nebude výnimkou! Už 14. júna sa približne v šesťdesiatich mestách a obciach po celom Slovensku budete môcť pristaviť v informačných stánkoch a stretnúť dobrovoľníkov v belasých tričkách označených kartičkami a okrem informácií vám za príspevok do prenosnej pokladničky budú ponúkať odznak Belasého motýľa.

Motto Hudba, empatia, nezávislý život, tolerancia a piesne sa bratislavským Hlavným námestím budú niesť už 19. júna, kedy OMD-čko chystá Koncert belasého motýľa. Pravdaže, aj tento rok vystupujú všetci účinkujúci a moderátor bez nároku na honorár, vstup je opäť voľný.

Na obrázku sú viacerí členovia organizačného tímu zbierky spolu s umelcami, ktorí prišli na koncert zbierku podporiť.
Koncert belasého motýľa je už tradične súčasťou zbierky

Tých z vás, ktorých fascinujú duniace motory a silné stroje, pozývame na 11. ročník motorkárskej a automobilovej šou, ktorá vypukne 1. júna na parkovisku pred hypermarketom Tesco na bratislavských Zlatých pieskoch. Podujatie s názvom Silné motory podporujú slabé svaly zavŕši spanilá jazda centrom mesta, v ktorej sa prezentuje takmer 200 motoriek a 30 športiakov.

Ambasádor online zbierky Juraj Šoko Tabaček: Prispejte na jeden dych

Pre ľudí s nervovo-svalovými ochoreniami je obyčajný nádych tým najcennejším. Čo viete spraviť vy na jeden dych? Potopiť sa do hĺbky 15 metrov, vypiť pol litra vody, skočiť cez potok, uvoľniť svaly krčnej chrbtice a… prispieť. Pomôžte deťom a dospelým s nervovo-svalovými ochoreniami dýchať a hýbať sa. Váš dar bude použitý na nákup rôznych pomôcok pre asistované dýchanie a slobodnejší pohyb. Doteraz pomohol Belasý motýľ uhradiť 45 pomôcok s dýchaním, doplatiť 341 elektrických a mechanických vozíkov a podporiť 800 žiadostí detí a dospelých so svalovým ochorením. Celková suma, ktorou OMD-čko prispelo z účtu verejnej zbierky, sa vyšplhala na 467 223 €. Čísla môžete navýšiť aj vy! Ako?

  • Príspevkom do prenosných pokladničiek 14. júna,
  • darom na účet zbierky SK2211000000002921867476,
  • prostredníctvom darovacích portálov na webstránke Belasý motýľ,
  • kúpou pekných vecičiek, ktoré OMD-čko ponúka počas sprievodných podujatí zbierky, na rôznych osvetových aktivitách a v sídle občianskeho združenia. Takisto si ich môžete objednať e-mailom na omd@omdvsr.sk alebo telefonicky na 0948 529 976. Sto percent výťažku z predaja je venovaných na podporu verejnej zbierky Belasý motýľ. Aká je ponuka? Nákrčník Belasý motýľ (ktorý ale môžete využiť aj ako čelenku, gumičku alebo si ho môžete omotať okolo zápästia), šmrncovné čelenky všetkých veľkostí, belasý motýlik a brošne, ktoré vymyslela a ušila modistka Katarína Blaško Švecová, autorka značky šVecičky, Fusakle Belasý motýľ, bavlnené i funkčné tričko Bežím a Chodím pre Belasý motýľ v pánskych i dámskych strihoch, parádne bavlnené tričká z dielne grafickej dizajnérky Veroniky Melicherovej s nápisom Silné motory za slabé svaly a hudobné tričko Koncert belasého motýľa. Nateraz poslednou vecičkou v ponuke je rozprávková knižka Stratený princ, ktorej autorkami sú sestry Mária a Erika Kostové, ktoré sa narodili s nervovo-svalovým ochorením.

Dušana Blašková