Eurokľúč

Celoeurópsky projekt Eurokľúč predstavuje dvere k väčšej samostatnosti a nezávislosti ľudí so zdravotným postihnutím. Ide o patentovaný systém, ktorý zaručuje ľuďom s postihnutím prístup k toaletám, prepravným plošinám a výťahom určených práve pre túto skupinu obyvateľov.

Spomínané priestory bývajú zvyčajne uzamknuté z dôvodu prevencie pred vandalizmom, čo spôsobuje nemalé problémy ľuďom, pre ktorých sú určené v prípade potreby ich využitia.

Projekt Eurokľúč v západnej Európe funguje už niekoľko rokov. Toaletami s univerzálnymi zámkami sú vybavené rôzne miesta – od štátnych inštitúcii, cez benzínové pumpy až po múzeá. Toalety alebo plošiny pre ľudí s postihnutím, ktoré sa dajú otvoriť jedným univerzálnym kľúčom sa začínajú objavovať aj v Českej republike. Obyvatelia si ich zatiaľ môžu zakúpiť zhruba za 360 českých korún, uvažuje sa ale nad tým, že sa budú poskytovať bezplatne. Zatiaľ bolo vybudovaných niekoľko zariadení na eurozámky väčšinou na železničných staniciach, ale plánujú sa ďalšie napríklad v nemocniciach a iných verejných inštitúciách.

Zdroj: Euroklíče mají zelenou, Hospodářské noviny