Európska komisia v spolupráci s Európskym fórom osôb so zdravotným postihnutím (EDF) zorganizovala výročnú konferenciu ľudí so zdravotným postihnutím pri príležitosti Medzinárodného dňa osôb so zdravotným postihnutím. Uskutočnila sa v termíne 28. a 29. novembra 2024 v budove Európskej komisie Charlemange v Bruseli. Na tomto dvojdňovom podujatí sa stretlo 424 odborníkov a obhajcov osôb so zdravotným postihnutím.
Konferencia bola venovaná trom témam: stratégii pre práva osôb so zdravotným postihnutím, právu na nezávislý život a nezávislým a prístupným mestám.
V prvej časti vystúpili napríklad belgická ministerka pre dôchodky a sociálnu integráciu Karine Lalieux, ktorá je zodpovedná za oblasť osôb so zdravotným postihnutím a znižovanie chudoby alebo Catherine Naughton, riaditeľka EDF.
Táto časť konferencie sa niesla tematicky predovšetkým v oblasti zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím. Rozdiely v zamestnávaní osôb so zdravotným postihnutím sú stále markantné, predovšetkým pri zamestnávaní žien a mladých ľudí. Hovorilo sa o zmenách európskej legislatívy, či dokonca zmenách v štrukturálnych fondoch EÚ do budúcnosti tak, aby sa osoby so zdravotným postihnutím mohli stať plnohodnotnou súčasťou pracovného trhu.
V druhej časti vystúpili okrem iných John Patrick Clarke, viceprezident EDF, Alexandra Lopez z University of Porto a Kirsi Konola z Európskej asociácie poskytovateľov služieb pre osoby so zdravotným postihnutím. Tu sme si mohli vypočuť skúsenosti z viacerých európskych krajín, dôraz bol kladený na vzdelanie, zamestnanie, či napríklad osobnú asistenciu. V diskusii zazneli rôzne názory od klasického „žijem nezávislý život za pomoci svojich osobných asistentov“ až po provokujúce myšlienky typu „(do akej miery) je život, v ktorom potrebujem osobnú asistenciu, vlastne nezávislý?“. Viackrát zaznel apel od organizácií zastupujúcich osoby so sluchovým postihnutím, aby sa 29 národných posunkových jazykov stalo oficiálnymi jazykmi EÚ. Účastníkov zarmútila správa, že doposiaľ až 1,5 milióna obyvateľov EÚ žije v zariadeniach a že na ceste deinštitucionalizácie čaká Európsku úniu ešte veľa práce a úsilia.
Záverečná časť k inkluzívnym a prístupným mestám obsahovala mix panelistov zastupujúcich samosprávy, univerzity a expertov na bezbariérovosť a bola venovaná predovšetkým príkladom dobrej praxe z rôznych krajín a miest Európy. Nechýbali ani zástupcovia a obhajcovia osôb s intelektuálnym znevýhodnením.
Účastníci tentokrát nesformulovali konkrétny text vyhlásenia, o ktorom by sa diskutovalo a hlasovalo. Dovolil by som si však zhrnúť posolstvo tretej časti slovami: dobré mesto je také, ktoré na mňa myslí. V závere sme ako účastníci zo Slovenska stihli v krátkosti diskutovať so zástupcami ocenenej Cartageny a Viedne ako aj vymeniť si skúsenosti so zástupcami Ukrajiny.
Záznam z konferencie pre jednotlivé dni si môžete pozrieť na nasledujúcich odkazoch:
- The European Day of Persons with Disabilities 2024, 28.11.2024
- The European Day of Persons with Disabilities 2024, 29.11.2024
Marek Machata