Historickú Bratislavu si možno už aj ohmatať

V bratislavskom Starom Meste na Vajanského nábrežípribudla nová atrakcia. Je ňou bronzový model Bratislavy, ktorý zobrazuje mesto a jeho bezprostredné okolie tak, ako vyzeralo v čase vlády Márie Terézie v 18. storočí.

Predlohou modelu bolo dielo A. Stefanieho z roku 1913, ktoré sa nachádza v Mestskom múzeu.

Informuje o tom na svojom webe mestská časť Bratislava – Staré Mesto.

„Hostia aj domáci si konečne môžu Bratislavu ohmatať,“ cituje Staré Mesto jedného z iniciátorov myšlienky Martina Slobodu. „Človek získa lepšiu predstavu o tom, ako mesto kedysi vyzeralo a ako sa za posledných 250 rokov vyvinulo.“

Autorom bronzového modelu je sochár Richard Zozulak, vznikol z iniciatívy o.z. Skrášlime Slovensko a RotaryClub Bratislava Danube.

Odhalenie modelu sa uskutočnilo 10. októbra, na facebooku o. z. Skrášlime Slovensko zverejnilo niekoľko fotografií.

Model zobrazuje Bratislavu a jej bezprostredné okolie v časovom rozpätí niekoľkých rokov, keď už bol hrad po tereziánskej prestavbe, ale ešte pred zbúraním hradieb. Výrez predstavuje mesto s predmestiami na juhu po Dunaj a ešte neregulované nábrežie, na severe po kopce s vinohradmi, kde sú dnes Palisády s vilovou štvrťou. Západnou stranou siaha po tunel a na východe po Štefánikovu ulicu, kde bývali sady a záhrady.

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, uviedla, že mestská časť chce v blízkom čase model nasvietiť, chrániť ho bude aj bezpečnostná kamera.

Nový bronzový model má vysvetlivky v štyroch jazykom a Braillovom písme.

(red)

Bronzový model Bratislavy
Model zobrazuje Bratislavu a jej bezprostredné okolie v časovom rozpätí niekoľkých rokov, keď už bol hrad po tereziánskej prestavbe, ale ešte pred zbúraním hradieb. FOTO – SKRÁŠLIME SLOVENSKO