Hrôzy, ktoré sa nesmú opakovať

Dokumentárny film reportérky TV JOJ Veroniky Homolovej Tóthovej upútal ľudí v Európskom parlamente. Pri príležitosti decembrového Štvrtého Európskeho parlamentu ľudí so zdravotným postihnutím ho premietli českej a slovenskej delegácii, premietania sa zúčastnili aj viacerí poslanci Európskeho parlamentu (okrem Jany Žitňanskej Helga Stevens a Oľga Sehnalová).

Dokument z roku 2016 prostredníctvom návštevy telesne postihnutých mladých ľudí v nacistickom vyvražďovacom tábore Osvienčim poukazuje na to, že masové vraždenie v plynových komorách si nacisti vyskúšali na ľuďoch so zdravotným postihnutím. Jedným z miest, kde nacisti namiesto liečenia a starostlivosti vymýšľali a uskutočňovali vraždenie, je zámoček Hartheim v Rakúsku, niekdajšia psychiatrická liečebňa.

„Dokumentom som chcela ukázať, že nie je pravda, čo sa v určitých skupinách hovorí, že nacisti likvidovali len ´cudzích´ a nepriateľov, jednoducho ´tých druhých´,“ hovorí reportérka.

 Prvá plynová komora totiž nebola v koncentračnom tábore, ale v psychiatrických centrách, kde likvidovali mentálne, telesne postihnutých a psychiatrických pacientov.

„Chcela som ukázať, že extrémizmus sa nikdy netýka iba jednej skupiny a keď k nej nepatrite, ste vlastne v bezpečí. Extrémizmus sa vždy týka všetkých,“ zdôrazňuje Veronika Homolová Tóthová.

Premietanie na pôde parlamentu uviedla Monika Ščevovichová z občianskeho združenia Pomoc človeku.

V príhovore počas zasadnutia Štvrtého Európskeho parlamentu ľudí so zdravotným postihnutím film a problematiku, ktorá sa s ním spája v súčasnosti, spomenula aj poslankyňa Jana Žitňanská.

„Žiaľ dnes ešte stále mnohí ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím, nielen že nepomýšľajú na kandidovanie, ale dokonca je im upierané aj právo voliť. Toto porušovanie práva je potrebné zastaviť,“ povedala Žitňanská. „Hrôzy minulosti, keď boli niektorí ľudia považovaní za menejcenných, už nikdy nesmieme dopustiť. Verím, že spoločným úsilím sa nám to podarí,“ uzatvorila svoj prejav europoslankyňa.

Dokument si možno pozrieť v archíve TV JOJ.

(ht)