Košice ponúkajú inkluzívne filmové premietania

Kino Úsmev sa dlhodobo venuje sprístupňovaniu filmového umenia rôznym skupinám publika: v roku 2016 začalo s formátom BABY friendly (dopoludňajšie premietania pre rodičov s malými deťmi, so stlmeným zvukom, zapálenými svetlami), v roku 2019 sa vďaka podpore Active Citizens Fund Slovakia rozšírila ponuka o AUTISM friendly premietania (prispôsobené ľuďom s autizmom) a DEMENTIA friendly premietania (prispôsobené seniorom s kognitívnymi poruchami), z nórskeho finančného mechanizmu – grantov EHP a Nórska sa podarilo získať podporu na rozšírenie špeciálnych programov o premietania pre nevidiacich a nepočujúcich, dokonca na technické riešenia pre tieto skupiny.

V dňoch 15. – 18. júla sa Kino Úsmev rozhodlo dobehnúť zameškané a pripravilo štvordňový Inkluzívny filmový festival Košice, ktorého cieľom bolo sprístupniť kultúru čo najväčšiemu počtu znevýhodnených skupín: ľuďom so zrakovým, sluchovým i telesným postihnutím, osobám s autizmom, sociálne vylúčeným komunitám, seniorom. Aby si premietania a sprievodný program mohli vychutnať spolu s ostatnými návštevníkmi, organizátori zaradili zopár filmov s audiokomentárom a titulkami, niektoré produkcie sa odohrali na miestach s bezbariérovým vstupom, napr. na Hlavnej ulici, v Amfiku alebo v Záhradnom kine.

Festival otvoril veľkolepý 40-členný zbor Deviatka khere Chave z Luníka IX (ak ste ešte nemali tú česť, odporúčame sledovať ďalšiu sériu Československo má talent), nasledovalo 13 filmových titulov (medzi iným aj britský dokument o živote ľudí s autizmom A preto skáčem), 2 koncerty (vrátane vystúpenia nevidiacich hudobníkov Marca Orosa a Petra Tomiho s názvom Koncert v tme), divadelné predstavenie, 2 diskusie (zamestnávanie zraniteľných skupín a otvorená kultúra), 2 zážitkové hry (jedna umožnila vyskúšať si únik z generačnej chudoby, druhá zažiť realitu života s telesným postihnutím) a výstava obrazov ľudí so zdravotným postihnutím s názvom BRUT.TO.

(red.)