Minireportáž: Návšteva detí v Bruseli

Ako to funguje v Európskom parlamente, čo všetko by potrebovali Nepočujúci, aby sa zmenilo v Bruseli debatovali žiaci Základnej školy pre žiakov so sluchovým postihnutím V. Gaňu v Kremnici.s europoslankyňou Janou Žitňanskou, ktorej pozvanie na návštevu prijali.

Prinášame článok, na ktorého príprave sa spolupodieľali aj deti.

Samotná cesta bola pre učiteľky – Bibianu, Romanu a Luciu – a ich šesť žiakov –  Martina, Miša, Vlada, Paťa, Romana a Gabiku – zážitkom.

Pri škole čakal minibus, ktorým sme sa bezpečne dopravili na viedenské letisko a počkali na let. Žiaci boli v očakávaní, niektorí leteli prvý krát, niektorí mali už pár letov za sebou. Let trval necelé dve hodiny.

Večera bola výborná

Na letisku všetkých čakala pani Monika, asistentka pani europoslankyne, ktorá zabezpečila dopravu do hotela Aqua. V hoteli čakala ďalšia asistentka Barborka. Spoločne išli do reštaurácie na večeru.

Z menu sme si vybrali belgickú špecialitu králika na víne s hranolčekmi. Možno povedať, že to bola pochúťka na ktorej si všetci pochutili.

Počas večere sme sa vzájomne o hocičom porozprávali. O živote, o športe, o priezviskách a ich pôvode, o posunkovom jazyku… Veru mali sme sa o čom rozprávať.

Dobrodružstvo v Parlamentáriu – privítal nás alarm

Na druhý deň sme sa prepravili metrom do centra, kde nás čakala návšteva Parlamentária. Parlamentárium – je to múzeum o Európskej únii, o štátoch v Európe a ich vývoji.

Hneď pred vchodom Parlamentária nás privítali evakuáciou z múzea. Pokiaľ bol zapnutý alarm, nemohli sme vstúpiť dnu. Pred vojnou, počas vojny a po vojne…. Mohli sme si zvoliť cez kódy v akom jazyku chceme mať prezentácie. Vybrali sme si medzinárodný posunkový jazyk.

Zážitok s poslancami

Po Parlamentáriu sme boli pozvaní na obed do Európskeho parlamentu, kde sme mali osobné stretnutie s pani europoslankyňou Jankou Žitňanskou. Po obede sme mohli nahliadnuť do parlamentu a nasledovalo stretnutie s nepočujúcim europoslancom z Maďarska Adamom Kóšom, ktorý prišiel s tromi tlmočníkmi posunkového jazyka.

Tí mu tlmočia z anglického hovoreného jazyka do posunkového maďarského jazyka.

My sme komunikovali v medzinárodnom posunkovom jazyku. Porozprávali sme sa navzájom o životoch nepočujúcich, čo zahŕňa jeho práca v parlamente a spolupráca s Jankou Žitňanskou. Presadzujú zákony pre pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím. Komunikovali sme medzinárodným posunkovým jazykom.

Po návšteve parlamentu sme navštívili EUDY – Európska únia nepočujúcich. Pracujú na rôznych návrhoch, ktoré posúvajú do parlamentu a taktiež pracujú na rôznych projektoch v Európskej únii. Potom nasledovala prechádzka historickým mestom, krásnym parkom a nádherným námestím.

Zažili sme večeru v centre mesta a to typické belgické hranolčeky na námestí v Bruseli.

Minieurópa s Modrým kostolíkom

Posledný deň sme absolvovali návštevou Minieurópy, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti Atómia. Je to park , v ktorom sa vynímajú na prehliadku všetky štáty Európy a s nimi v každom štáte mali svoje reprezentatívne a významné stavby.

Našu krajinu, krásne Slovensko reprezentoval Modrý kostolík v Bratislave.

Po prehliadke nasledovala cesta metrom do hotela Aqua, kde sme si zobrali svoje cestovné kufre. Pri hoteli na nás čakali pripravené taxíky, ktoré nás odviezli na letisko.

Naša návšteva končila príletom do Viedne, kde nás čakal minibus, ktorý nás viezol až do Kremnice.

Veľké poďakovanie za úžasné možnosti spoznať život v Bruseli a v parlamente a okolo neho patrí pani europoslankyni Janke Žitňanskej a jej skvelým asistentkám, ktoré nás sprevádzali po celú návštevu. Obrovské ďakujeme.

Žiaci ZŠ pre žiakov so sluchovým postihnutím V.Gaňu v Kremnici

Dvaja z účastníkov rozprávajúci sa za stolom
Zaujímavý výlet s množstvom zážitkov, na ktorý sa vybrali deti pred tohtoročnými prázdninami. FOTO – ZŠ V.GAŇU V KREMNICI
Skupina detí s doprovodom v Bruseli
Zaujímavý výlet s množstvom zážitkov, na ktorý sa vybrali deti pred tohtoročnými prázdninami. FOTO – ZŠ V.GAŇU V KREMNICI
Dve komunikujúce ženy
Zaujímavý výlet s množstvom zážitkov, na ktorý sa vybrali deti pred tohtoročnými prázdninami. FOTO – ZŠ V.GAŇU V KREMNICI