Malé, kedysi okresné mesto Hurbanovo nájdete na polceste medzi Komárnom a Novými Zámkami. Okrem pivovaru známej značky, ktorý však zrejme nenavštívite, sa tu nachádza aj najstaršia hvezdáreň v strednej Európe.
Hviezdy tajomné a nedostupné
Najskôr sa však nechajme fascinovať hviezdami ako takými, lebo to divadlo, čo sa noc čo noc odohráva nad našimi hlavami je skutočne veľkolepé. Človeka odjakživa fascinovala hviezdna obloha a všetky tie vesmírne telesá, ktoré občas preletia ponad náš horizont a na desaťročia, či dokonca storočia zase zmiznú niekde v hlbinách tajomného vesmíru.
Betlehemská hviezda – legenda, či vysvetliteľný jav?
Kresťanský svet už dve tisícročia fascinuje legenda o hviezde, ktorá svetu oznamovala príchod Spasiteľa, Božieho syna, malého Ježiška. Historické pramene z tých čias, prirodzene, chýbajú, no vedci ponúkajú niekoľko možných vysvetlení tohto javu.
Mohlo ísť o kométu, spojenie planét, ale aj supernovu. Alebo o tzv. konjunkčnú horúčku. „Konjunkcia planét je jednoducho zdanlivým spojením nebeských telies, ktoré sú viditeľné zo Zeme. Neexistujú žiadne magické vlastnosti. Konjunkcie sa dejú, keď sa planéty pohybujú po svojich dráhach okolo Slnka a náhodou sa môžu objaviť blízko seba na oblohe. Mudrci, ktorí sa riadili takýmto výskytom, boli astrológmi. Ich hlavné obavy o nebeské objekty boli čisto symbolické. Teda, že sa viac zaujímali o to, čo niečo znamenalo než čo v skutočnosti robilo na oblohe. Akákoľvek udalosť, ktorá by sa prejavila, by potrebovala osobitný význam,“ vysvetľuje stránka eferrit.com tento nebeský úkaz.
Krátky historický exkurz
Poďme však späť na Zem, konkrétne do Hurbanova a Slovenskej ústrednej hvezdárne. Založil ju maďarský gróf, fyzik a astronóm Mikuláš Konkoly-Thege. Ten sa v Pešti narodil 20. januára 1842. Od roku 1857 študoval na budapeštianskej Őtvősovej univerzite fyziku a matematiku. Venoval sa však aj chémii a v roku 1862 na univerzite v Berlíne získal doktorát z práva. Navštevoval tiež prednášky z meteorológie a astronómie, čo bolo len pár z množstva jeho záľub.
Po návrate do rodného mesta si na balkóne kaštieľa, v ktorom žila jeho rodina, zostrojil ďalekohľad – štvorpalcový reflektor. Ku kaštieľu patril aj veľký park, kde postavil pôvodnú (dnes „starú“) hvezdáreň. Gróf Mikuláš Konkoly-Thege zomrel v Budapešti 17. februára 1916. Je pochovaný v rodinnej hrobke v Hurbanove (zdroj: Hurbanovský hvezdár, časopis Quark).
Gróf Konkoly-Thege hurbanovskú hvezdáreň založil v roku 1871 a v máji 2021, k 150. výročiu jej založenia, vydala Poštová filatelistická služba poštovú známku, pamätný list a FDC (obálku prvého dňa).
Za svoju záslužnú prácu dostal Dr. Konkoly mnohé uznania a vyznamenania: čestný doktorát univerzity vo Philadelphii, Rad Pro Litteris et Artibus, pruský, würtenberský a srbský rad, ako aj zlaté medaily za fotografovanie hviezdnej oblohy.
Menom zakladateľa hvezdárne Dr. Konkolyho a menom Hurbanova (Ó Gyalla) boli, ako uvádza web stránka hvezdárne, pomenované aj dve planétky, ktoré nám spolu s jeho celoživotným dielom pripomínajú humánny a vedecký odkaz tohto muža.
Každý je vítaný
V súčasnosti v Slovenskej ústrednej hvezdárni (SÚH) pracujú aj lektori pod vedením Drahoslavy Výbochovej. K SÚH patrí veľký park s množstvom vzácnych drevín a sôch, po ktorom je príjemná prechádzka obzvlášť v horúcich letných dňoch. Do budovy sa dostanete aj s invalidným vozíkom cez vstupnú rampu. Rampy sprístupňujú tiež prednáškovú miestnosť a planetárium. Žiaľ, Stará hvezdáreň je prístupná len pre ľudí, ktorí nemajú problém „vystúpať“ do výšky cca 2. až 3. poschodia. Vzhľadom na historickú hodnotu miesta nebolo možné vybudovať bezbariérový vstup do kopuly, odkiaľ sa dá v noci pozorovať obloha. Nedostatkom je, že v budove nie je bezbariérová toaleta.
Na svoje si prídu i nevidiaci
Z pochopiteľných dôvodov nie je možné dotýkať sa exponátov. Ich historická hodnota je nevyčísliteľná, preto sú uchovávané pod sklom a v špeciálnej atmosfére. Na svoje si však rozhodne prídu uši. Lektori majú pripravenú snáď bezodnú zásobu rôznych skvelo spracovaných filmov pre publikum od 5 do 95 rokov, ku ktorým vedia pridať zanietený komentár.
Vedeli ste…?
Na záver perlička, hoci v tomto článku by sa krátkej kuriozite, ako sa perlička zvykne charakterizovať, hodilo skôr označenie „hviezdička“. Dobre, ponúknem vám ich dve, aby som odčinila, že nie som štýlová.
Hviezdy nám nad hlavami svietia aj cez deň. Nevidíme ich pre svit našej najbližšej hviezdy, Slnka. Jeho svetlo je také silné, že svitu hviezd nedovolí preniknúť až k nám na Zem.
V SÚH môžete vidieť aj sochu Ježiša Krista bez rúk. Tá bola pôvodne v parku, no ľudská zloba „v mene Boha“ nemá hraníc. V Hurbanove sa stretávali kalvíni, luteráni i katolíci. Keďže gróf Konkoly-Thege, ktorý dal sochu v parku postaviť, bol kalvín, luteránom či katolíkom sa nepáčilo, že si ktosi „prisvojil“ Krista, a tak soche odlomil ruku.
A predsa ešte niečo
Ak chcete SÚH navštíviť, odporúčame vám kontaktovať pani Drahoslavu Výbochovú, vedúcu Oddelenia produkcie podujatí, projektov a informácií. Mail: drahoslava.vybochova@suh.sk alebo na telefónnom čísle 035 245 1111.
Eka Balašková