Otvorili BIVIO

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR otvorilo moderne koncipované vzdelávaco-rehabilitačné stredisko v bratislavskej Rači. K dispozícii je už aj hotel aj reštaurácia.

Za účasti mnohých významných hostí sa v bratislavskej Rači vo štvrtok 25.októbra 2018 slávnostne otvorili centrum Bivio.

Za Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím sa na tejto udalosti zúčastnila komisárka Zuzana Stavrovská, ktorá o otvorení informovala na webe Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Aby podporili samostatnosť

Počas času stráveného vo vzdelávaco-rehabilitačnom centre klienti budú mať možnosť absolvovať rôzne vzdelávacie a rehabilitačné kurzy na základe individuálnej diagnostiky ich potrieb.

Okrem vzdelávania v oblasti akademických vedomostí absolvujú klienti predovšetkým kurzy, ktoré budú smerovať k podpore ich samostatnosti a budú zvyšovať ich šance na nezávislý život (napr. starostlivosť o domácnosť, kurzy varenia, finančná gramotnosť, orientácia v legislatívnom prostredí vo vzťahu k osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, a iné).

Reálne fungujúce prevádzky

Najdôležitejšou súčasťou práce s klientom však bude vzdelávanie vo vybranom kurze profesijnej prípravy získavaním praktických zručností v podmienkach reálne fungujúcich prevádzok. Tieto prevádzky budú poskytovať služby, na výkon ktorých sa budú klienti pripravovať.

V centre funguje hotel, ktorý môže poskytovať ubytovacie služby pre verejnosť, pretože je určený predovšetkým na krátkodobejšie pobyty za účelom účasti na obchodných rokovaniach, konferenciách a seminároch. Súčasťou hotela budú aj plne vybavené seminárne priestory.

K dispozícii bude aj plne vybavená veľkokapacitná práčovňa a žehliareň, schopná poskytovať služby aj firemným zákazníkom.

Dôležitou súčasťou centra je tiež reštaurácia určená prioritne pre hotelových hostí a pre zabezpečenie stravy a občerstvenia pre návštevníkov seminárov, konferencií a osláv.

Začínajú s obedovým menu

„Po slávnostnom otvorení BIVIO nastal čas otvoriť naše prevádzky. Pre všetkých, ktorí budete mat chuť dobre sa najesť, alebo len tak prísť na výbornú kávu či niečo iné do reštaurácie či baru BIVIO,“ píše Iveta Mišová za celý tím BIVIO a za Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR.

Od 5. novembra varia napríklad obedové menu, ktoré sa podáva v čase medzi 11.00 až 14.00 hod., každý hosť si pritom naberá jedlo sám a toľko, koľko potrebuje.

Od 12.novembra v BIVIO okrem obedového menu ponúknu aj jedla A la carte.

BIVIO je novým integračným sociálnym podnikom, 30 percent zamestnancov má zdravotné (mentálne) postihnutie.

(ht)