Európske voľby pre všetkých

Kampaň za prístupné voľby do Európskeho parlamentu osobám so zdravotným postihnutím môžete podporiť aj vy.

Predsedom vlád štátov Európskej únie a volebným komisiám v členských štátoch adresovalo Európske fórum zdravotného postihnutia (EDF – European Disability Forum) petíciu na podporu sprístupnenia volieb do Európskeho parlamentu osobám so zdravotným postihnutím.

Voľby stále zostávajú neprístupnými pre milióny ľudí so zdravotným postihnutím. Schody vo volebných priestoroch, dlhé a komplikované pokyny, nečitateľné volebné lístky, asistenti voliaci za nevidiacich, upieranie práva voliť osobám s intelektuálnym postihnutím. V mnohých európskych krajinách tieto prekážky stále bránia voliť ľuďom so zdravotným postihnutím.

Milióny ľudí so zdravotným postihnutím sa pri voľbách pravidelne stretávajú s ľahko odstrániteľnými problémami. V čase kedy nezáujem, skepticizmus a politická apatia sú častejšie ako kedykoľvek v minulosti, sprístupnenie volieb je základnou požiadavkou. Jej splnením môžu európske vlády preukázať ako sa starajú o svojich občanov. Toto je dôvodom prečo EDF spúšťa petíciu Voľby pre všetkých.

Yannis Vardakastanis, Prezident Európskeho fóra zdravotného postihnutia Povedal “Voliť a uchádzať sa o zvolenie sú dve z našich najdôležitejších práv. Táto pokračujúca diskriminácia musí skončiť.”

Pridajte váš hlas pod petíciu na on-line formulári.

Text petície

Milióny Európanov so zdravotným postihnutím sú zbavené práva voliť a uchádzať sa o zvolenie. Chceme, aby najneskôr v máji roku 2019 osoby so zdravotným postihnutím mali toto právo. Vyzývame vlády a volebné komisie členských štátov EU, aby zabezpečili, že 80 miliónov Európanov bude môcť voliť!

Prečo je to dôležité?

V máji budúceho roku budú môcť európski voliči zvoliť nových členov Európskeho parlamentu.

Všetci? Nie. Osoby so zdravotným postihnutím sú stále ponechávané stranou.

Thibault nebude môcť voliť lebo vraj nie je schopný porozumieť politike.

Mindaugas sa nebude môcť dostať do volebnej miestnosti lebo nie je prístupná pre vozíčkara.

Oľga nebude môcť hlasovať lebo informácie a volebný proces sú príliš komplikované.

Loredana nemôže prečítať mená kandidátov na obrazovke elektronického volebného automatu a tak si nebude istá či skutočne volila svojich kandidátov.

Milióny Európanov nebudú môcť voliť v máji 2019 v dôsledku neprístupnosti volieb. To nie je dobre. Každý musí mať možnosť hlasovať. Existujú jednoduché riešenia ako to dosiahnuť. Použite ich.

Riešenia na okamžité použitie:

Kľúčové záležitosti pre osoby so zdravotným postihnutím (Volebný manifest)

Zásady prístupných volebných kampaní

Ako môžete podporiť kampaň?

Podporu kampani môžete vyjadriť svojim podpisom on-line formulára

V češtine

V angličtine

Pred podpisom je potrebné vyplniť tieto údaje:

krstné meno, priezvisko, e-mailová adresa, štát a PSČ.

Môžete tiež napísať, prečo je prístupnosť volieb pre vás dôležitá.

Po podpísaní petície a kliknutím na “Yes, keep me informed!” (Áno, informujte ma!) súhlasíte, že WeMove.EU môže použiť vaše informácie na účely tejto kampane. Ak nekliknete na toto tlačidlo, vaše údaje budú vymazané po skončení kampane.

V opačnom prípade vás môže kontaktovať Európske fórum zdravotného postihnutia v súvislosti s touto kampaňou.

Súvisiace informácie

Príbehy voličov so zdravotným postihnutím

Tlačová správa EDF vo

Worde

PDF

EDF o voľbách do Európskeho parlamentu

(red)