Počítajú sa úsmevy, nie slzy

Na samom začiatku boli tri. Rozjasnili tváre mladých žien, ktoré ním chceli nakaziť svojich súrodencov s Downovým syndrómom, a tak začali organizovať voľnočasové aktivity pre rodiny s členom so zdravotným postihnutím. Spočiatku príležitostne, neskôr raz mesačne a od roku 2022 – už pod usmievajúcou sa hlavičkou občianskeho združenia – plnia miesta v kalendári týždeň čo týždeň. Takmer päťdesiatkou stretnutí mesačne sa môžu pochváliť už v troch okresných mestách na Orave, v septembri však priletí prvá ponuka aj na Liptov, časom sa možno podarí uhniezdiť aj v ďalších regiónoch. Nech sa páči, prijmite pozvanie do OZ Úsmev prosím!

Cesty algoritmov sú nevyspytateľné. Poznáte to, niekedy človeka zaženú do slepej uličky, inokedy privedú do končín, kde sa naozaj oplatí pobudnúť. Nedávno som sa takto „vypravila“ do Námestova, Dolného Kubína, Zuberca i Tvrdošína, chvíľu som behala za loptou, chvíľu hľadala vhodné plavky, tu ma privítali s maliarskou paletou, tam mi vložili do rúk husľový kľúč. Dokonca som samu seba načapala, ako hladkám psa. Aj báť som sa zabudla! Ale ako by som sa aj mohla, keď sa všetci vôkol usmievali?

„Koordinovanie odborníkov a dobrovoľníkov, pestrosť ponuky a komunikáciu s klientmi zabezpečujeme vo štvorici,“ zasvätila ma hneď na úvod do fungovania OZ jeho štatutárka Andrea Kalužová. „Ja som vyštudovaná ekonómka, preto mám u nás na starosti financie a projekty, a kolegyne majú za sebou sociálnu prácu, psychológiu a pedagogiku. Spojila nás túžba rozbehnúť na Orave aktivity pre ľudí so zdravotným postihnutím a to, že tie naše profesie sú väčšinou označované ako pomáhajúce, je len náhoda. Hoci, pravdaže, pozitívna, oceňujeme to najmä pri nastavovaní niektorých procesov a hľadaní najvhodnejších riešení. Širší tím tvorí špeciálna pedagogička a zamestnanci iných organizácií, ktorí sa profesijne venujú práci s ľuďmi so ZP. A napokon sa s nami na svet usmievajú naši lektori a tréneri, bez ktorých by sme krúžky nemohli otvoriť. Ponúkli nám svoju odbornosť, dlhoročné skúsenosti, nadšenie a čas, my sme im na oblátku odovzdali know-how, ako pracovať s našou cieľovou skupinou. Aktuálne je to trénerka plávania, športový tréner, fyzioterapeutka, arteterapeutka, muzikoterapeutka a canisterapeutka. Priebežne sa ale okruh spolupracovníkov rozširuje. Jednak hľadáme nové oblasti, ktoré by sme našim klientom priblížili, jednak by sme chceli pokryť aj susedný región a od septembra osobne spoznať aj Ružomberčanov.“

Vítaný je každý

Krúžky z ponuky Úsmev prosím! sú otvárané v dvoch semestroch – letný trvá od februára do júna, zimný od septembra do decembra. Júl a august zvyčajne OZ preprázdninuje. Počet účastníkov väčšiny krúžkov sa zastaví na piatich, počas canisterapie sa pracuje s tromi naraz, niektoré aktivity však možno absolvovať aj individuálne, ak sa ukáže, že to tak bude efektívnejšie. V skupine či jednotlivo, všetky krúžky sú organizované na pravidelnej báze – raz do týždňa alebo raz za dva týždne. Stretávajú sa na nich ľudia s akýmkoľvek druhom zdravotného postihnutia, s poruchami autistického spektra i s duševnými chorobami. Prezradím vám ale, že výpočet bude do budúcna určite rásť, pretože jedna z dám sa práve prihlásila na kurz slovenského posunkového jazyka.

„Súčasťou každej prihlášky je aj podrobný profil účastníka. Aby boli naozaj dôkladne pripravené obe strany (tréneri a lektori i účastník krúžku), pýtame sa na zdravotný stav, očakávania, možnosti a obmedzenia, upozorňujeme na riziká. Jednotlivé kolónky síce vypĺňajú rodičia (žiadne lekárske správy či posudky sociálnych pracovníkov nevyžadujeme), ale ak by mali o svojom dieťati nereálne predstavy, pri prvom stretnutí to odhalíme a zapojenie sa aktivít nastavíme tak, aby z nich mali všetci zúčastnení radosť a aby sa dosiahli čo najväčšie pokroky,“ pokračuje s úsmevom Andrea Kalužová.

Na internetovej stránke OZ sa dočítate, že prijímajú ľudí od piatich do tridsiatich rokov (deti od 5 do 14, mládež a dospelých od 15 do 30 rokov), ale, ako mi prezradila štatutárka, je to len hrubé ohraničenie. Nedajte sa tým odradiť! Usmievavý tím si uvedomuje, že v tých končinách je to voľnočasové vyžitie pre ľudí so zdravotným postihnutím mimoriadne oklieštené, preto rozhodne nikoho neodmietajú. Naopak, snažia sa hľadať možnosti, ako osloviť aj ostatné vekové skupiny. Plánovali napríklad otvoriť plavecký krúžok pre bábätká, ale v uplynulom semestri sa ich prihlásilo primálo na to, aby tak mohli učiniť, pokiaľ ide o starších ľudí, myslím tých, ktorí už prekročili tridsiatku, pravdaže, vítajú na krúžkoch aj tých. Ale to len zatiaľ. Pre úplnosť ešte dodám, že účastníci si hradia priame náklady na aktivitu, tzn. lektora, prenájom priestorov, vstup do telocvične, bazénu a pod., takže tie sumy sú naozaj prijateľné. Využiť môžete aj možnosť financovať vybrané aktivity cez 2 percentá – poukázať OZ podiel zo zaplatenej dane, rozhodnúť sa pre konkrétny krúžok a potom už len dorovnať nejaké drobné, ak je to potrebné.

„Zabezpečiť materiál a pomôcky (vrátane tých špeciálnych či kompenzačných) je úlohou trénerov a lektorov, my ako OZ sa však usilujeme im v tom pomôcť. Zapájame sa do rôznych grantov, cez ktoré ich môžeme nakúpiť, zapožičiavame ich od organizačných tímov olympiád pre ľudí so zdravotným postihnutím. Na tenis, basketbal, futbal, floorbal, dokonca i bocciu sme už pripravení. V Námestove spolupracujeme s fitness centrom, ktoré poskytuje najrôznejšie stroje na cvičenie, pre klientov sú však otvorené aj telocvične stredných škôl v Dolnom Kubíne a takisto v Námestove,“ vyratúva Andrea Kalužová.

Koláž troch fotografií z aktivít OZ Úsmev prosím! Zľava doprava: skupina členov OZ s rôznymi maskami na paličkách; aktivity v bazéne; spoločné aktivity v telocvični.
Aktivity Úsmev prosím! nezostali bez povšimnutia. Za svoju pomerne krátku históriu si OZ prevzalo ocenenie Pracovníčka s mládežou Žilinského kraja pre rok 2022 za Projekt s peknou myšlienkou, Dobrovoľnícky projekt roka 2021 pre Žilinský kraj a ocenenie Koordinátorka dobrovoľníkov 2023, Srdce na dlani. Tento rok už OZ stihlo obsadiť 3. miesto v súťaži Regionálna inovácia – Žilinský kraj. Blahoželáme! Zdroj: Úsmev prosím!

Jeden na jedného

Vedenie krúžkov majú na starosti odborníci, ich pravými rukami sú však študenti (najmä z Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne a zo Strednej odbornej školy podnikania a služieb v Námestove), dospelí ľudia, ba i dôchodcovia, ktorí reagovali na niektorú z úsmevných výziev z plagátov, časopisov či sociálnych sietí, alebo sa prihlásili prostredníctvom nezáväzného formulára, umiestneného na stránke www.usmevprosim.com. Nie je automatické, že sa na každom krúžku s dobrovoľníkmi stretnete, závisí to od typu aktivity a daného kolektívu. Ale na fyzioterapii, športovom a výtvarnom krúžku sú zakaždým.

Andrea Kalužová mi vysvetľuje skutočne obdivuhodnú stratégiu práce s dobrovoľníkmi: „Veľmi nám záleží na tom, aby sme boli na rovnakej vlne. Chceme vedieť, ako ten človek premýšľa, aký je jeho hodnotový rebríček, jeho motivácia a či sa k nám náhodou nehlási, hnaný spasiteľským komplexom. Chopíme sa celej administratívy, zaškolíme ich, aby vedeli, ako pracovať s ľuďmi so zdravotným postihnutím a potom ich čakajú teambuildingy a pravidelné supervízie s našou psychologičkou. Zhovárame sa o tom, ako sa pri práci s klientmi cítia, na aké ťažkosti natrafili, čo pre nich predstavuje psychickú záťaž. Spoločne sa učíme, že často je veľkým pokrokom aj to, že sa dieťa prestane báť vody, že začne počúvať trénera, spolupracovať s ostatnými. Niekedy je pre dobrovoľníkov, ale i trénerov a lektorov demotivujúce, keď sa želaný efekt dostavuje pomalšie ako pri deťoch bez zdravotného postihnutia či iného znevýhodnenia. Treba ale povedať, že nie od začiatku sme dobrovoľníkom poskytovali takúto starostlivosť. Až čas nám ukázal, že takto môžeme predchádzať syndrómu vyhorenia a docieliť, že sa v našom OZ budú usmievať oveľa dlhšie. Aj pre nás, aj pre účastníkov je lepšie, ak sa im ľudia nemenia každý semester, nedajbože niekoľkokrát v priebehu tých pár mesiacov, čo turnus trvá.“

Od cieľa vás delí len niekoľko záberov

Na záver som si ušetrila jednu pozvánku. Úsmev prosím! totiž v sobotu 21. septembra chystá nultý ročník krajskej plaveckej súťaže, ktorá sa uskutoční v Dolnom Kubíne. Vekové ani iné obmedzenia stanovené nie sú, jedinou podmienkou je, aby ste dokázali preplávať jednu dĺžku. Pravdaže, s kompenzačnými pomôckami, ak potrebujete. Nejaký ten čas na tréning ešte máte a záver leta je na to ako stvorený, takže smelo do toho!

Kontakty

Ak by ste OZ Úsmev prosím! chceli ponúknuť svoju odbornosť a viesť krúžok alebo si chcete voľnočasovú aktivitu užiť ako účastník, nech sa páči.

Adresa: Radlinského 1725/ 55, 026 01 Dolný Kubín

E-mail: info@usmevprosim.com

Web: Úsmev prosím

Nájdete ich však aj na Facebooku a Instagrame:

Dušana Blašková