Poznáme víťazov Cesty svetla

V Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska vyhodnotili prestížnu fotografická súťaž.

Súťaž Cesta svetla každoročne vyhlasuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS).  Aktivitou oslovuje už pätnásty rok nielen fotografov (profesionálnych i amatérskych, umelcov so zrakovým postihnutím, ale aj bez neho), no aj širokú verejnosť.

Ich úlohou je, aby prostredníctvom fotografií zachytili fenomén svetla alebo sa priamo či nepriamo dotkli života so zrakovým postihnutím.

Do dvesto fotografií

Odborná porota v zložení Miroslav Zaťko (predseda komisie a profesionálny fotograf), Ján Miškovič (takisto profesionálny fotograf) a Marián Horanič (zástupca organizátora) sa stretla 18. októbra v priestoroch ÚNSS a posúdila 193 fotografií (56 čierno-bielych a 137 farebných) od 43 autorov zo Slovenska, no aj z Českej republiky, Poľska a z Maďarska.

Počet zaslaných fotografií bol tento rok mimoriadny (v roku 2017 do súťaže 29 autorov prihlásilo 135 fotografií) a aj s úrovňou sú organizátori spokojní.

„Súťaž prebieha už 15 rokov. Za ten čas prišlo veľké množstvo fotografií od množstva autorov. Možno povedať, že hneď v prvých ročníkoch sa objavilo viacero kvalitných snímok, ktoré boli zaujímavé či už tematicky, kvalitou spracovania, alebo svojou atmosférou,“ hovorí jeden z troch posudzujúcich Marián Horanič.

„Takéto silné fotky sa objavujú, našťastie, každý rok,“ dodáva.

Vernisáž i kalendár

Všetkým, ktorí ste sa odvážili s kožou na trh, organizátori ďakujú a víťazom blahoželajú. Vernisáž expozície najkrajších prác Cesty svetla 2018 sa uskutoční vo Výstavnej sieni v Novej budove Slovenského národného divadla na Pribinovej ulici 17 v Bratislave 18. decembra.

Súčasťou slávnosti bude odovzdávanie cien víťazom: za 1. miesto v hodnote 100 eur, za 2. miesto v hodnote 50 eur a za 3. miesto v hodnote 30 eur.

Návštevníci divadla si budú môcť výstavu vybraných fotografií vychutnať v priestoroch SND do 4. januára, v priebehu roka 2019 však bude usporiadaných viacero expozícií na celom území Slovenska.

Výber zo zaslaných snímok sa stane podkladom stolového kalendára.

Súťaž finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky a spoločnosť VELUX Slovensko.

Dušana Blašková, ht

Výsledky

Kategória Čierno-biela fotografia

 1. Róbert Ragan: Po premiére, Skúška
 2. Jozef Chromiak: Ulice medzi svetlom a tieňom I. II. III. IV.
 3. Lucia Blašková: Dotyk svetla

Čestné uznanie

 • Tomáš Zverbík: Už tam budeme?
 • Tomáš Bako: bez-OČI-vá I.
 • Ružena Fifíková: Holografia 2
 • Silvia Ťapáková: Svetlo Príď

Kategória Farebná fotografia

 1. Daniel Cápay: Jeseň
 2. Lucia Blašková: Za hranicou tmy
 3. Lenka Glogovská: Čaro stromu

Čestné uznanie

 • Ľudmila Miklošová: Tiene
 • Silvia Ťapáková: Buďte svetlom sveta
 • Patrícia Chudjaková: Čakanie na svetlo
 • Timea Szarvas