Úvodník – Mosty inklúzie 03/2023

Čas v dnešnom uponáhľanom svete plynie skutočne rýchlo. Len nedávno sme sa rozlúčili s poslednými teplými dňami a už tu máme jeseň v plnom prúde. Letný čas prázdnin a dovoleniek  nám vždy koncom októbra zľahka pripomenie zmena času – letného na zimný. Pripomeňme si leto popri tejto iste náročnej zmene aj trochu pozitívnejšie, a to prostredníctvom textu o letných táboroch pre deti so zdravotným postihnutím. Či už ste dieťa alebo rodič, nájdete v ňom viacero inšpirácií pre budúcu letnú sezónu.

Teplé takmer letné dni uprostred jesene, teplotné rekordy – sú dôsledkom klimatickej zmeny? Aj o zmene klímy a výzvach s ňou spojených diskutovali mladí ľudia z celej EÚ na podujatí EYE 2023 vo francúzskom Štrasburgu. Prinášame vám postrehy jedného z účastníkov podujatia zo Slovenska, ktorého sme spolu s malou skupinkou na akciu vyslali.

Zmena klímy v mnohých z nás vyvoláva strach a obavy: Ako bude náš svet vyzerať o desať či dvadsať rokov? A podobné otázky. Ako tému strachu ako ľudskej emócie spracovali herci s mentálnym postihnutím v Divadle z Pasáže zistíte v ich ostatnej inscenácii Pískanie v tme. Pozvánku prikladáme.

Chcete sa inšpirovať skúsenosťami mladej ženy so zrakovým postihnutím, ktorá aktívne hľadá svoje uplatnenie? Prečítajte si článok o Vanese Richterovej, ktorá nám o. i. do konca novembra pomáha s aktivitami v rámci projektu Ascend.

Ľuďom so sluchovým postihnutím slúžia v meste Žilina nové indukčné slučky. Viac v článku Zuzany Rojíkovej.

Zo Žiliny sa presunieme do ulíc Nitry, a to v článku o súťaži Tour de Braille, ktorej cieľom bolo propagovať dôležitosť bodového písma pre nevidiacich aj v dnešnej technikou presýtenej dobe.

V článkoch tretieho čísla Mostov inklúzie sa môžete dočítať aj o tom, že podporované rozhodovanie by malo byť právom každého, kto ho potrebuje, o robotickej rehabilitácii, sieti onkopsychológov u nás či voľnočasových aktivitách nepočujúcich. Nevynechajte ani zaujímavý rozhovor našej spolupracovníčky Dušany Blaškovej s blogerkou a aktivistkou Petrou Eller, ktorá tvrdí: „Postihnutý človek je viac ako len diagnóza!“

Prajeme vám ničím a nikým nerušené čítanie.

Stanislav Sokol