Živio Bivio!

Oslavná pieseň je v tomto prípade naozaj na mieste. Sociálny podnik Bivio vzdelávajúci a zamestnávajúci ľudí s mentálnym postihnutím oslávil koncom októbra päť rokov svojho úspešného fungovania. Prekonal tak nielen vlastné počiatočné detské choroby, ale aj nežičlivý čas pandémie. Aktivity na jeho zriadenie sa začali už oveľa skôr. Spočiatku malo ísť o školiace centrum, kde by sa klienti pripravovali na otvorený pracovný trh. Legislatívne, resp. skôr finančné prekážky napokon predurčili súčasnú podobu zariadenia, v ktorom nájdete reštauráciu, hotel a práčovňu. Poznajú ho nielen obyvatelia bratislavskej Rače, kde Bivio sídli, ale už aj veľa účastníkov seminárov či iných podujatí z celého Slovenska.

Bivio v sebe spája čaro útulného rodinného podniku s absolútne profesionálnymi službami. Toto nie je text z nejakého reklamného letáku, ale realita, bez ktorej by sa sem klienti určite nevracali. Jedna vec je totiž prísť niekam z charitatívnych dôvodov, lebo chceme podporiť ľudí s mentálnym postihnutím, druhou vecou je však využiť služby Bivia opakovane. V reštaurácii nám musí jednoducho chutiť a musíme byť spokojní s obsluhou. V hoteli sa treba cítiť príjemne a základnou podmienkou je čistota. Od práčovne očakávame bezchybne vypranú a vyžehlenú posteľnú bielizeň či obrusy. Popri vlastných zamestnancoch pripravuje Bivio klientov aj na iné pracovné výzvy. Za ostatné mesiace sa im podarilo zamestnať troch ľudí.

Záber na interiér reštaurácie Bivio so stolmi, stoličkami a barovým pultom.
V rámci centra Bivio môžete využiť služby útulnej reštaurácie. Foto: bivio.sk

Spoluzakladateľom Bivia je Marián Horanič zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR, ktorý predtým roky pracoval aj v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. O oboch jeho pôsobiskách sa s ním rozprávame v podcaste FórUm. Dozviete sa, že štúdium špeciálnej pedagogiky si Marián vybral viac-menej náhodne. Bola to však šťastná náhoda, čo zistil po prvýkrát v škole, kde mal výborných spolužiakov, potom na civilnej službe, ktorá mu voňala viac ako tá základná vojenská a napokon v praxi so samotnými ľuďmi s mentálnym postihnutím. Mimochodom, postihnutie, znevýhodnenie… Aj na tieto administratívnym jazykom zaváňajúce výrazy, na ich správne používanie, sa Mariána v podcaste opýtame. A rovnako i na priekopníka slovenskej špeciálnej pedagogiky Viliama Gaňa, ktorý pochádza z tej istej obce ako on.

Sú ľudia s mentálnym postihnutím naozaj takí milí, vďační a plní pozitívnych emócií? Je pravda, že pri práci s nimi je oveľa menej konfliktov a „dusna“ na pracovisku? Ako komunikujú so špecifickými klientami, napríklad s deťmi alebo s nevidiacimi návštevníkmi? Toto a všeličo iné zodpovie Marián Horanič v rozhovore, ktorý sme pre vás pripravili. Môžete si ho vypočuť v našom podcaste FórUm na platforme Spotify:

Príjemné počúvanie!

Red.