Prečo už nie Národná rada ale fórum? S Branislavom Mamojkom nielen o zmene názvu organizácie

Meno Branislava Mamojku je spojené s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorú spoluzakladal a vyše tridsať rokov aj viedol. V súčasnosti je jej podpredsedom. Okrem toho stál aj pri zrode Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím v Slovenskej republike (NROZP v SR), ktorá sa nedávno premenovala na Slovenské fórum osôb so zdravotným postihnutím (SFOZP) a v novembri oslávila svoje dvadsiate narodeniny.

Náš rozhovor sa začal odvíjať od zmeny názvu organizácie, ale rýchlo sme prešli k výsledkom jej dvadsaťročnej práce. Podobné národné rady vznikali pred dvadsiatimi rokmi aj u našich susedov, ktorí spolu s nami vstupovali do Európskej únie. Prvoradým cieľom fóra združujúceho členské organizácie ľudí s rôznymi postihnutiami je spoločná obhajoba ich záujmov. Z rozhovoru s Branislavom Mamojkom, ktorý sme pre vás pripravili v ďalšej epizóde podcastu FórUm, sa napríklad dozviete, pri ktorých kľúčových zákonoch mala poradný alebo aj dôležitý hlas naša strešná organizácia.

Branislav Mamojka v obleku sedí za stolom a pracuje na Pichtovom stroji pre písanie Braillovho písma.
Branislav Mamojka predsedá po novom organizácii Slovenské fórum osôb so zdravotným postihnutím. Foto: unss.sk

Témou, v ktorej sa SFOZP priebežne angažuje a zaujíma aj ľudí so znevýhodnením, je reforma sociálnych služieb. Otázniky sú už dlhšie napr. okolo osobnej asistencie. Bude pokračovať v súčasnej podobe alebo sa stále uvažuje o plošnom mesačnom odstupňovanom príspevku? Odpoveď neprezradím, keďže tá stopercentne správna ani neexistuje. Branislav Mamojka však zdôrazňuje: „Netreba sa dopredu báť.“ Obavy súvisia i s novozriadeným útvarom inšpekcie sociálnych služieb. Kontrole sa, samozrejme, nebránime, ale chceme, aby sa realizovala dôstojne a v súlade so zákonom. Ak by ste zažili opak, je tu pre vás komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím, ale aj SFOZP.

Zaujíma vás, v akom štádiu je príprava európskeho preukazu ŤZP, kde všade by mohol platiť a ako sa dozvieme o poskytovaných zľavách? Aj toto je obsahom podcastu s Branislavom Mamojkom, ktorý by bol rád, keby sa do práce pre SFOZP zapojilo čo najviac mladých ľudí z členských organizácií. SFOZP sa snaží mládež aktivizovať napr. cez projekt Ascend, v rámci ktorého sa v Bratislave v polovici novembra uskutočnil trojdňový seminár, kde sa stretla skupina mladých aktívnych ľudí so zdravotným postihnutím. Viac už v audio rozhovore s Branislavom Mamojkom, ktorý si môžete vypočuť v podcaste FórUm na platforme Spotify:

Textový prepis podcastu FórUm č. 3 – Branislav Mamojka: Našou úlohou je to, aby sa ľudia uplatnili, formát docx, 25kB

Michal Herceg