Preventívny projekt Zdravé oči už v škôlke získal nedávno ocenenie Via Bona Slovakia 2022. Odborníci odporučili návštevu oftalmológa až 18% deťom. Skríningové vyšetrenia odhaľujú zrakové problémy, ktoré si rodičia ani pedagógovia nemusia všimnúť. Deťom dokáže ich skoré podchytenie zachrániť zrak.
Projekt Zdravé oči už v škôlke preveril v priebehu piatich rokov zrak 86 tisíc deťom po celom Slovensku. Až u 13 tisíc z nich zachytili zrakový problém. Skríningové bezbolestné merania realizujú vyškolení pracovníci Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) počas návštevy v materských školách. „Zrak meriame prístrojom PlusOptix, ktorý dokáže detegovať najčastejšie zrakové poruchy ako sú ďalekozrakosť, krátkozrakosť, astigmatizmus, strabizmus alebo tupozrakosť. Z počtu takmer 21 tisíc detí, ktoré sme odmerali v piatom ročníku programu, sme 18% z nich vydali odporúčanie navštíviť oftalmológa na podrobnejšie vyšetrenie,“ vysvetľuje Eliška Fričovská, PR manažérka ÚNSS.
Vyšetrenie priamo v škôlke a bez stresu
Rodič dieťaťa nemusí nikam chodiť, skríning realizujú vyškolení pracovníci priamo v triedach, čo je pre deti dobre známe prostredie a neprivádzajú ich tak do stresu. Rodič potom dostane certifikát s výsledkom merania a prípadne aj s odporúčaním na podrobnejšie vyšetrenie u detského očného lekára. „V drvivej väčšine prípadov s odporúčaním rodičia, samozrejme, detského očného lekára s dieťaťom navštívia. O rok kolegynky už vidia drobca v okuliaroch. Žiaľ, poznajú aj škôlkarov, ktorí nemali dobré výsledky a rodičia to neriešia,“ konštatuje Eliška Fričovská, ktorá za takýmto správaním rodičov vidí finančný problém.
Zlý zrak nebolí
Čas je totiž pri zdraví detských očí zásadný – ak sa problém podchytí včas, je veľká šanca na zlepšenie alebo i úplné odstránenie zrakovej odchýlky. Keďže horší zrak nebolí, rodičia ani učitelia si problém nemusia vôbec všimnúť. „Stáva sa nám, že si zlý výsledok rodičia vyčítajú, ale to nie je namieste, nič nezanedbali. Ani pedagóg nemusí nič postrehnúť. Zlé videnie totiž nebolí a ani dieťa často nevie, že vlastne nevidí správne,“ vysvetľuje Eliška Fričovská.
A práve tu je skríning kľúčový. Ako pri iných ochoreniach, tak aj pri zrakových poruchách je najzásadnejšia včasná a správna diagnostika.
V meraniach pokračujú už na jeseň
Ďalší ročník programu Zdravé oči už v škôlke vyhlásený na školský rok 2023/ 2024 bude spustený opäť v októbri. O jeho otvorení bude ÚNSS informovať prostredníctvom svojich webových stránok i sociálnych sietí. „Naposledy bola možnosť registrácie vďaka veľkému záujmu uzatvorená už 21 dní po vyhlásení nového ročníka,“ prezrádza Tatiana Winterová, riaditeľka ÚNSS.
Ocenenie pre partnera komunity
Úspešný preventívny projekt ÚNSS už piaty rok podporuje spoločnosť Billa, ktorej zaň odborná porota udelila ocenenie Via Bona Slovakia 2022 v kategórii Dobrý partner komunity. Billa sa téme zhoršujúceho sa detského zraku venuje dlhodobo, k čomu ju inšpirovala spolupráca s komunitou nevidiacich a slabozrakých. „Aj tento rok sme si dali za cieľ zmerať zrak 20 000 predškolákom. Sme veľmi radi, že môžeme byť súčasťou takéhoto užitočného projektu, ktorý v mnohých prípadoch dokáže deťom pomôcť k plnohodnotnému dospeláckemu životu bez okuliarov. Rodičom podávame pomocnú ruku a zároveň tým skvalitňujeme život dorastajúcej generácie,“ povedala Jana Gregorovičová, podpredsedníčka predstavenstva OZ Billa ľuďom.
Svoje aktivity rozvinula od prevencie a starostlivosti aj k zlepšeniu podmienok pre diagnostiku malých pacientov. Vďaka dlhodobej spolupráci s Klinikou detskej oftalmológie LF UK a Národným ústavom detských chorôb spoločnosť pomohla skvalitniť vyšetrenia zakúpením viacerých špecializovaných prístrojov.
Zuzana Rojíková