V jedno sychravé popoludnie sme sa rozhodli spraviť malú anketu medzi vodičmi električiek, o cestovaní ľudí so zdravotným postihnutím. Po ceste na stanicu som premýšľala, či som vymyslela dobré otázky…
Neďaleko odo mňa sedel chalan s bielou paličkou. Po znamení vstal, spolucestujúci ustúpili z cesty, on vystúpil a ja som nadobudla pocit, že všetky odpovede na moje anketové otázky budú rovnaké. Mýlila som sa.
Na stanici mi ochotne odpovedalo 11 vodičov (z toho 3 vodičky) na jednoduché otázky a vytvorili zaujímavú mozaiku odpovedí.
Odpovede na otázku: „Ako často cestujú ľudia so zdravotným postihnutím električkou“ sa líšili každým človekom. „Vôbec, Málokedy, Skoro nikdy, Áno, pravidelne…“ Celkovo sa ľudia na vozíčku električkám skôr vyhýbajú a v tomto dopravnom prostriedku ich vídať minimálne. Cestujúcich, ktorí sú nevidomí, si vodiči všimli v električkách viac, ale zhodli sa, že sú linky, ktoré využívajú ľudia s hendikepom často a linky, na ktorých ich nestretnú vôbec.
A pomoc spolucestujúcich pri nastupovaní a vystupovaní? Väčšina vodičov odpovedala kladne, ale niektorí boli zhrození ignoráciou ostatných a radšej vyjdú z kabíny a sami pomôžu. Dozvedeli sme sa, že už mesiac platí interná smernica, ktorá vodičom nariaďuje poskytnúť pomoc pri nástupe a výstupe ľuďom so zdravotným postihnutím. Niektorí vodiči sa stretávajú aj s prístupom, že cestujúci, ktorí potrebujú pomoc, nedajú o sebe vedieť a nastúpia do druhého vozňa električky, kedy im vodič nemôže nijako pomôcť, ani zohľadniť jazdu. Cestujúceho na vozíčku väčšinou sprevádza asistent, ktorý mu pomôže pri nastupovaní, ale stane sa, že je pomoc aj odmietnutá a cestujúci si poradí sám, vlastnými silami.
„Viete si predstaviť, ako by sa dala električka technicky prispôsobiť, aby bolo cestovanie ľudí so zdravotným postihnutím príjemnejšie?“ Na túto otázku končili všetky odpovede rovnako: „Neviem“. Určite by pomohlo odstránenie schodov a zdvižné plošiny (ako to majú niektoré autobusy), ale to by sa museli už v takomto vyhotovení vyrábať nové modely. Pri týchto starých električkách je zmena len hudbou budúcnosti.
Aké sú teda závery? Tí, ktorí môžeme pomôcť, buďme ohľaduplnejší a nápomocní a tí, ktorí pomoc potrebujú, dajte o sebe vedieť, nech je pomoc príjemná pre obe strany.
Pánom a dámam vodičom/čkám zúčastneným na ankete ďakujeme za pomoc.
Autor: Viera Králiková