Belasý motýľ dáva slobodu pohybu tým, ktorých svaly opúšťajú

Verejná zbierka Belasý motýľ je tu už 23 rokov. Organizátori poznajú priebežné výsledky, ktoré budú pomáhať ľuďom s nervovosvalovými ochoreniami. Hlavný deň zbierky prebieha už tradične začiatkom júna. Tento rok ho podporili hudobníci, bežci aj motorkári.

Predstavte si, že vás zrazu opustia  svaly a vy nedokážete chytiť ani pohár s vodou, nemôžete prejsť na toaletu a na schody ani nepomyslíte. Skrátka ste prestali chodiť. Tieto situácie zažívajú ľudia s nervovosvalovým ochorením každý deň. Za slobodou ich pohybu, či dokonca dýchania, sa ukrývajú viaceré pomôcky, ktoré uľahčujú ba dokonca zabezpečujú ich život.

Belasý motýľ ako symbol nezávislého pohybu

Druhý júnový piatok v roku 2023 patril Dňu belasého motýľa, ktorý je symbolom voľného pohybu na belasej oblohe evokujúcej slobodu. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (OMD v SR) počas tohto dňa každoročne realizuje verejnú zbierku Belasý motýľ, z ktorej financie putujú práve na kúpu pomôcok, ako sú elektrické a mechanické vozíky, dýchacie prístroje, zdviháky, plošiny a ďalšie pomôcky nevyhnutné k slobodnému pohybu.

Dobrovoľníci s pokladničkou a symbolmi zbierky v interiéri nákupného centra.
Dobrovoľníci zbierky Belasý motýľ, ktorých ste 9. júna mohli stretnúť v uliciach Slovenska. Foto: Facebook stránka OMD v SR

„Financie z tejto zbierky idú plne na pomôcky pre našich členov. Systém, ktorý tu funguje, finančne nepokrýva všetky pomôcky v plnej výške. Niektoré treba dokonca prispôsobiť používateľovi, čo je tiež finančne veľmi nákladné. Zo zbierky sa snažíme našim členom uhradiť nielen tieto úpravy, ale aj samotné doplatky pri kúpe pomôcky,“ vysvetľuje cieľ zbierky Andrea Madunová, predsedníčka OMD v SR. Dopĺňa, že na základe štatútu pomoci sa členovia môžu obrátiť na organizáciu so žiadosťou, ktorú individuálne posúdia a doplatok preplatia.

S pomôckami pracujú a vedú aktívny život

Nielenže kompenzujú ich postihnutie, doslova sa vďaka nim stávajú aspoň do istej miery nezávislými a slobodnými v pohybe. „Umožňujú nám hýbať sa. Mobilita je pre nás veľmi dôležitá, aby sme vôbec mohli viesť aktívny život, aby sme sa dostali z postele, z bytu, aby sme vôbec niekam mohli prísť. My tie pomôcky nevyhnutne potrebujeme,“ hovorí predsedníčka Andrea Madunová, ktorá sa pohybuje pomocou elektrického vozíka.

Kompenzačné pomôcky sú potrebné nielen pri základnej sebaobsluhe ,ale vďaka nim môžu aj ľudia s pohybovým postihnutím pracovať a byť aktívni vo voľnom čase, prípadne sa venovať športu.

„So správnou podporou som skrátka nezastaviteľná ako nezabrzdený vozík spustený z vrcholu Tatier. Tak pozor, svet, lebo ja sa už rútim horou svojich snov sprístupnenou vďaka zbierke Belasý motýľ,“ odkazuje Petra, ktorej telo je nehybné od krku nadol.

Belasý motýľ pozná priebežné čísla

Počas hlavného dňa 23. ročníka zbierky Belasý motýľ ste mohli stretnúť dobrovoľníkov a dobrovoľníčky vo viacerých slovenských mestách. Zbierka tým ale nekončí, prispieť môžete až do konca roka 2023 na oficiálny účet, ktorý nájdete na webe zbierky belasymotyl.sk. Ako informovala OMD v SR na sociálnych sieťach, k 27. júnu dosiahol Belasý motýľ výnos 41 620 €.

Do osvety sa zapojili hudobníci, bežci aj motorkári

Osvetou začína každá pomoc, nech ide o akékoľvek zdravotné znevýhodnenie. OMD v SR pripravila aj tento rok pestrý program, v ktorom nezabudli na diskusiu o živote s nervovosvalovým ochorením. Neodmysliteľnou súčasťou programu je benefičný koncert Belasého motýľa, počas ktorého vystúpili Peter Juhás, Modré hory, Sokoly, Peter Lipa a Polemic. Svojráznu podporu vyjadrili i motorkári prehliadkou svojich strojov a spanilou jazdou centrom Bratislavy s myšlienkou “Silné motory podporujú slabé svaly“. A slabé svaly podporili aj bežci symbolickým behom pre tých, ktorým svaly bežať nedovolia.

Zuzana Rojíková