Belasý motýľ ide naplno

Sedemnásty ročník kampane Belasý motýľ v júni bežal naplno. Pripravila ho Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Pred prázdninami sa tak uskutočnil koncert, tlačová beseda, celonárodný deň osvety spojený s verejnou zbierkou pri príležitosti Dňa ľudí so svalovou dystrofiou i akcia Silné motory podporia slabé svaly spojená s jazdou a prehliadkou motoriek a zábavným programom.

„Cieľom kampane je informovať verejnosť o dôsledkoch ochorenia svalová dystrofia, ale aj iných nervovosvalových ochorení a zbierať financie, ktoré používame na doplatky za kompenzačné pomôcky pre ľudí s týmto ochorením,“ hovorí koordinátor Jozef Blažek.

Do zbierky možno prispievať až do 30. novembra 2017.

Ochorenie ľudí pripútava na vozík

Svalová dystrofia a rôzne iné nervovosvalové ochorenia spôsobujú bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a potrebu používať rôzne kompenzačné a zdravotnícke pomôcky. Ochorenie je nevyliečiteľné a má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť. Postihuje deti aj dospelých. Najťažšie štádiá ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie v domácom prostredí.

Kompenzačné pomôcky sú pre ľudí so svalovou dystrofiou mimoriadne dôležité. Ochorenie ich pripútava na vozík, pri presunoch potrebujú zdviháky a debarierizáciu bytov, na prepravu špeciálne upravené autá, na ležanie polohovacie postele.

Na webe je prehľad

Financie získané z verejnej zbierky organizátori rozdeľujú členom, ktorí potrebujú doplatky za kompenzačné a zdravotnícke pomôcky a ktoré štát nehradí v plnej výške, prípadne vôbec.

Výťažok z verejnej zbierky sa preto používa na doplatenie na pomôcky, ako najmä zdviháky, elektrické vozíky, špeciálne mechanické vozíky, elektrické postele, špeciálne sedačky, odsávačky hlienov, centrály elektrickej energie a iné špecifické pomôcky.

O tom ako boli využité vyzbierané peniaze Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR  informuje na webe kampane.

(ht)

Bubnová škola, Smejko a Tanculienka, Dorota Nvotová, Horkýže Slíže, Andrej Šeban band, Marián Varga a Saténové ruky. Tí všetci podporili muskulárnych dystrofikov na koncerte Belasého motýľa 6. júna v Bratislave. FOTO: ARCHÍV OMD V SR

Záujemcovia si mohli 17. júna obzrieť krásne motorky a pod drobnohľadom ich majiteľov si na ne sadnúť, či dokonca sa na nich previezť.

FOTO: ARCHÍV OMD v SR