Cestujete do Česka? Pomôžu Mapy bez bariér

Mapy bez bariér, ktoré patria do rodiny projektov Nadace Charty 77, vstúpili do novej etapy svojho pôsobenia. Vďaka začleneniu voľne publikovaných dát z podobných projektov sa stávajú najviac kompletným portálom o prístupnosti verejných priestorov v Českej republike, nielen pre osoby so zdravotným postihnutím. Informuje o tom český portál pre osoby so špecifickými potrebami Helpnet.cz.

Mapy bez bariér ponúkajú viac ako 15-tisíc záznamov z oblastí doprava, úrady, služby, stravovanie, kultúra, zdravotníctvo, ubytovanie, šport, pamiatky, kultúra a podobne. Miesta hodnotia na trojstupňovej škále: prístupný, čiastočne prístupný a ťažko prístupný, prípadne neprístupný.

Pred dvoma rokmi počas prvej fáze projektu zmapovali prístupnosť zhruba 600 objektov v celej krajine. Aktivity spolufinancovala Európska únia. Mapy bez bariér sa tak zaradili medzi ďalšie portály ako napríklad Vozejkmap alebo Disway.

Helpnet cituje manažéra projektu Petra Hazuza, ktorý hovorí, že k významným zdrojom patrí Atlas přístupnosti objektů na území mesta České Budějovice, portály Vozejkmap, Wheelmap a WCKompas, no aj Mapa přístupnosti Brna ako aj ročníkové práce študentov Vysoké školy polytechnické v Jihlave. Zároveň dáta projektu Mapy bez bariér sú voľne prístupné v rámci otvorenej licencie aj na medzinárodnom portáli www.accessibility.cloud.

V rámci diskusie jeden z čitateľov pridal aj ďalšie tipy: Textové popisy tras v Hradci Králové pro zrakově postižené a informácie k mapovaniu v Hradci Králové.

(red)

Screenshot webovej aplikácie Mapy bez bariér

Mapy bez bariér ponúkajú viac ako 15-tisíc záznamov z oblastí doprava, úrady, služby, stravovanie, kultúra, zdravotníctvo, ubytovanie, šport, pamiatky, kultúra a podobne. FOTO – PRINTSCREEN MAPY BEZ BARIÉR