Detská aktivita: Medová cesta včiel

Od pána Romana Vojtechovského z organizácie Snepeda sme do redakcie Mostov inklúzie dostali nasledujúci krátky info článok o akcii, ktorú zrealizovali koncom augusta.

V piatok 25. augusta sme sa zišli vo Včelárstve Dušan Dedinský v Devínskej Novej Vsi, aby sme sa dozvedeli o živote včiel, o tom, ako sa vyrába med a čo by bolo za život, keby na svete neboli včely. Deti sa na prednáške dozvedeli množstvo zaujímavostí. Potom nám pán včelár ukázal, ako sa vyrába med, ako bývajú včely vo včeľom úli, ako sa skladuje med. Ochutnali sme množstvo medíkov s rôznymi príchuťami, vyrobili sme sviečky zo včelieho  vosku. Na konci deti čakal kvíz s otázkami a úlohami. Najlepší dostali krásne darčeky a každý účastník dostal malý škoricový med a semienka, ktoré môžu doma zasadiť a vytvoriť tak malú lúku plnú krásnych kvetov pre včely.

Ako povedal pán včelár: „Zasaďme kvety pre včely, urobme im (hmyzie) domčeky, aby si mali kde oddýchnuť pri svojom putovaní.“ Včely sú pre náš svet dôležité, pretože ako povedal Albert Einstein: „Keď umrie posledná včela, ľudstvu ostáva menej ako 5 rokov života.“

Skupinová fotografia účastníkov včelárskej akcie.
Účastníci včelárskej akcie Snepedy. Foto: Archív Snepeda

Veľké ďakujem patrí Nadácii Mesta Bratislava za finančnú podporu, bez ktorej by sa táto aktivita nemohla realizovať. Chceme sa poďakovať aj Včelárstvu Dušan Dedinský za úžasnú exkurziu, tlmočníčke Lucii Kotulovej, dobrovoľníkom Denise Gálovej, Alici Strukovej, Izabele Golejovej a Romanovi Vojtechovskému. Veríme, že sa deťom páčila táto aktivita občianskeho združenia Snepeda a naučili sa niečo nové.

Veronika Vojtechovská