Dostane každý mladý Európan k osemnástym narodeninám zdarma cestovný lístok InterRail?

Poslanci Európskeho parlamentu takýto návrh podporili. Za uplynulé desaťročie s lístkom precestovali kontinent milióny mladých ľudí. Nevýhodou je však jeho cena – vyjde totiž aj na stovky eur.

Spomínaný parlamentný návrh má dva hlavné motívy. Poslanci chcú takto  spropagovať železničnú dopravu, ktorá je šetrná k životnému prostrediu a zároveň  prilákať mladých ľudí na spoznávanie európskych krajín.

InterRail je  sieťový cestovný lístok  platný  jeden mesiac,  počas ktorého je možné  uskutočniť ľubovoľný počet jázd vlakom vo vybraných krajinách. Na rozdiel od bežných lístkov nie sú tieto lístky viazané na nástupnú a cieľovú stanicu, ale dá sa s nimi cestovať na vymedzenej sieti tratí. Užívateľ si sám vyberie, kedy má chuť brázdiť vlakom krížom krážom po celej Európe. Cena lístka sa pohybuje medzi 20 a 480 €. Podľa informácií Európskej komisie InterRail využíva každoročne asi 300 tisíc cestujúcich.

Komisárka Violeta Bulc, ktorá zodpovedá za rezort dopravy, návrh poslancov podporila ako „skvelú myšlienku“. Zároveň upozornila na to, že rozdávanie lístkov InterRail všetkým osemnásťročným zdarma so sebou nesie aj úskalia, ktoré treba starostlivo zvážiť:  „Komisia dôkladne zhodnotí potenciálne náklady a možnosti financovania tejto iniciatívy vrátane toho, či to bude administratívne zvládnuteľné.“ Počas plenárnej debaty navrhla aj ďalšie možnosti, ako nápad rozvíjať: „Bolo by napríklad zaujímavé organizovať pre určité skupiny mladých ľudí žrebovanie, v ktorom vy hlavnou výhrou boli lístky na cestovanie po Európe.“

– red –

Zdroj: http://www.europarl.europa.eu/