Jönköping získal ocenenie Access City na rok 2021

Prvého decembra v rámci Európskeho dňa osôb so zdravotným postihnutím vyhlásila komisárka Dalli víťazov 11. ročníka súťaže Access City, do ktorej sa prihlásilo päťdesiat uchádzačov.

Prvú cenu v súťaži Access City získalo v tomto roku mesto Jönköping. Nachádza sa v južnom Švédsku. V ostatnom čase bolo urobených veľa zlepšení v nových aj starých častiach mesta v spolupráci s organizáciami osôb so zdravotným postihnutím.

Vznikla tam aj miestna cena Access CityAward pre podniky alebo organizácie, ktoré spolupracujú so svojimi zákazníkmi na zlepšení prístupnosti.

Druhú cenu si odnieslo mesto Bremerhaven v Nemecku. Gdynia v Poľsku sa umiestnila na treťom mieste.

Hodnotiaca komisia udelila aj špeciálne uznania. Poľská Poznaň získala uznanie za prístupnosť verejných služieb v čase pandémie, Komotini v Grécku za prístupnosť ako možnosť pre celé mesto. Florencia v Taliansku získala špeciálne uznanie za prístupnosť stavebného prostredia.

Prezident European Disability Forum (EDF) Yannis Vardakastanis pri odovzdávaní ocenení povedal: „COVID-19 kladie pred mestá celej Európy mimoriadne výzvy na zabezpečenie rovného prístupu pre všetkých ich obyvateľov a návštevníkov k službám,ako je zdravotná starostlivosť,obchod, doprava, ako aj k dôležitým verejným informačným a preventívnym opatreniam. S potešením konštatujeme,že niektoré mestá premenili výzvy na príležitosti stať sa dostupnejším a inkluzívnejším prostredím pre všetkých členov svojich komunít.“

V predchádzajúcich rokoch boli víťazmi súťaže tieto mestá:

2011 -Avila (Španielsko)

2012 – Salzburg (Rakúsko)

2013 – Berlín (Nemecko)

2014 – Göteborg (Švédsko)

2015 – Boras (Švédsko)

2016 – Miláno (Taliansko)

2017 – Chester (Spojené kráľovstvo)

2018 – Lyon (Francúzsko)

2019 – Breda ( Holandsko)

2020 – Varšava (Poľsko)

(red)

Fotografia Jönköpingu s textom Winner 2021 Access City Award
V švédskom meste Jönköping pri úpravách spolupracujú s organizáciami osôb so zdravotným postihnutím. FOTO – OFICIÁLNY WEB EURÓPSKEJ KOMISIE