Kapitoly písané Bielou pastelkou

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) vyprevadí v piatok 24. septembra do ulíc miest a obcí dvoj až trojčlenné tímy dobrovoľníkov. Vybaví ich tričkom, zapečatenou bielo-modrou papierovou pokladničkou, poverením na vykonávanie zbierky, a, pravdaže, množstvom malých symbolických poďakovaní v podobe drevených pasteliek s tuhami rôznych farieb. Kampaň už beží, z COVID dôvodov však organizátori počet tradičných informačných stánkov zredukovali, v čase našej uzávierky sa naň chystali Bratislava, Žilina, Martin a Poprad.

V prípade priaznivých okolností sa hlavné podujatie Bielej pastelky uskutoční v onen piatok 24. septembra od 9:00 do 17:00 v bratislavskom NC Eurovea. Zaujímavým programom v štýle talkshow vás prevedú nevidiaci redaktor Ondrej Rosík a ambasádorka zbierky Adela Vinczeová.

„Otvoríme viacero tém zo života ľudí so zrakovým postihnutím. Návštevníkom priblížime, aké pomôcky pomáhajú nevidiacim a slabozrakým, históriu Braillovho písma či bielej palice. Pozvali sme medzi nás dámy, ktoré sa zaoberajú výcvikom vodiacich psov, členky výtvarnej skupiny Svetlo, ktorú už vyše dve desaťročia vedie renomovaný umelec Martin Dzurek, a hercov Divadla Zrakáč, ktorého stálou scénou je Modrý salón SND,“ prezrádza vedúci krajského strediska Tomáš Bako. „Pozrieme sa na to, ako možno sprístupniť umenie architektonické cez tzv. hovoriace dotykové kocky. Je nám cťou, že časť hercov i moderátorov, ktorí k nim načítali audiokomentár, budeme môcť privítať na pastelkovej autogramiáde.“

Plagát Biela pastelka 2021 - Pre nevidiacich a slabozrakých to nie je iba hra
PLAGÁTY TOHTOROČNEJ KAMPANE BUDÚ V TLAČENEJ I DIGITÁLNEJ VERZII UVEREJNENÉ PO CELEJ KRAJINE. AUTOR: EVA AMZLER, GRAFIKA: PROMISEO

Výnos Bielej pastelky slúži na dofinancovanie kurzov sociálnej rehabilitácie (sebaobsluhy, priestorovej orientácie a samostatného pohybu, čítania a písania Braillovho písma, práce s kompenzačnými, optickými a technicky náročnými pomôckami), špecializovaného sociálneho poradenstva, obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím a aktivizovanie nevidiacich a slabozrakých. Vyzbieranú sumu môžete ovplyvniť príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006, do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných organizáciách a inštitúciách (v priebehu septembra aj v 65 predajniach spoločnosti BEPON po celej SR), darom prostredníctvom www.bielapastelka.sk, zaslaním SMS v hodnote 2 € na číslo 820, a to až do 31. decembra.

(red.)