Liga za duševné zdravie a Modrý koník predstavujú novú Online poradňu

Na Modrom koníku sa najviac ľudí zaujíma o rodinné problémy. Ambasádorka Martina Wädl, vyštudovaná psychologička, bude na Modrom koníkovi zastrešovať túto problematiku a posielať záujemcov, ktorí sa neboja hovoriť o svojom duševnom zdraví na novú Online poradňu. Poradňa nadväzuje na staršie poradenské aktivity a odštartovala vo februári na webe Ligy za duševné zdravie.

Mário Šmýkal, Modrý koník :

„Krok po kroku rozbiehame projekt www.pomoc.modrykonik.sk a pridávame nové  ambasádorky. Vidieť údaj, že najviac ľudí (až 9%) navštevuje vo fóre časť Rodinné problémy človeka nenechá pokojným. Alkoholizmus, depresie, úmrtia, drogy, rozvody, smútok. Preto k nám prichádza Liga za duševné zdravie a ambasádorka sa pokúsi otvárať témy, ktoré si zaslúžia viac podpory a o ktorých sa píše málo, zato sú veľmi dôležité. Úlohou ambasádorky bude prinášať skúsenosti odborníkov a vaše problémy či otázky posúvať odborníkom. Bude vytvárať články, robiť rozhovory, odporúčať zaujímavé iniciatívy a pomáhať. Viac informácií o Ambasádorke pre Ligu za duševné zdravie nájdete na Modrom koníkovi.“

Martina Wädl, psychologička, ambasádorka Ligy za duševné zdravie na portáli Modrý koník:

„Keď som na Modrom koníku videla konkurz na ambasádorku Ligy, neváhala som ani chvíľu. Vedela som, že sa ma to týka. Že chcem byť toho súčasťou a že je to dobrá vec. Ambasádorkou chcem byť preto, lebo ako psychologička mám čo povedať, že môžem pomôcť, byť oporou, šíriteľkou dobrej veci. Tiež som vedela, že to veľa môže dať mne samej, že je to šanca pre mňa byť lepšou.

Duševné zdravie je dôležité, lebo je pevným základom spokojného života.  Týka sa každého z nás. Ovplyvňuje celého človeka a jeho fungovanie vo svete a to každý deň. Ovplyvňuje jeho vzťahy. S inými aj so sebou samým. Ovplyvňuje zdravie celého tela. Duševné zdravie je úsmev na tvári, aj v srdci a duši. Je to všetko.“

Účastníci tlačovejkonferencie sedia za stolom a prezentujú novú online poradňu
Na spoločnej tlačovej konferencii predstavili organizácie novú Online poradňu.

Hovorme spolu o duševnom zdraví, o citových problémoch a rodinných problémoch – je to viac než normálne, je to nutné. Dnes sa už zhovárame o všetkom, o zdraví, o peniazoch, politikoch, deťoch, chorobách a liekoch, sme angažovaní, chrumkaví aj zložití. Ale máme tu ešte stále aj témy, ktoré  riešime radšej doma v kuchyni alebo ich vytesňujeme z našich myslí. Medzi nich patrí aj duševné zdravie naše a našich blízkych. Alebo naše prežívanie a naše citové problémy.  A pri tom je duševné zdravie také dôležité! Po 15 rokoch sa Lige za duševné zdravie darí rozhýbať stojaté vody mlčania o tom, čo nás trápi. Skúste to a zistíte, že už len rozhovorom sa vám uľaví. Len tým, že sa o svoje problémy podelíte, môžete získať možnosť ich riešenia. Inak s nimi ostávate sami a ponesiete ich dlho, možno navždy.  Ani nevieme, že nevieme hovoriť o svojich  citových, rodinných a iných duševných problémoch.

Oľga Valentová, Liga za duševné zdravie SR