Máme za sebou druhú najúspešnejšiu paralympiádu!

Dvadsaťdeväť slovenských reprezentantov bojovalo v Brazílii o čo najlepšie umiestnenia a cenné kovy. Z mesta karnevalov si slovenská výprava odviezla dovedna jedenásť medailí: päť zlatých a po tri strieborné a bronzové. Cenné kovy pribúdali na konto slovenskej výpravy v rôznych odvetviach. S medailovou žatvou začali strelkyňa Veronika Vadovičová a cyklista Jozef Metelka.

Bronz získal v hode kuželkou Patrik Kureja, v cyklistickej časovke Patrik Kuril a v lukostreľbe Peter Kinik. Veľkú radosť všetkým urobil zlatý tím boccistov v zložení Michaela Balcová, Róbert Ďurkovič a Samuel Andrejčík. Samuel pridal aj striebro v súťaži jednotlivcov.

Pri príležitosti XV. Letných paralympijských hier Rio de Janeiro 2016 sa na Slovensku používala príležitostná ručná pečiatka. Autor výtvarného návrhu je Adrian Ferda a obrazovým motívom maskot hier v Riu so slovenským znakom. Ďalšiu pečiatku uviedli do používania pri príležitosti privítania úspešných slovenských paralympionikov pri návrate z letnej paralympiády. Jej obrazovým motívom je logo Slovenského paralympiského tímu.

15. paraolympijské hry Rio de Janeiro 2016 - 27.8.2026 Bratislava
Privítanie úspešných slovenských paralympionikov - 23.9.2016 Bratislava

Slovenskí paralympionici štartovali už na šiestej letnej paralympiáde. Debutovali v Atlante v roku 1996 so ziskom 11 medailí, o štyri roky neskôr v Sydney to bolo rekordných 13 medailí. Zatiaľ najväčší úspech priniesli Paralympijské hry 2004 v Aténach, kde sa slovenská hymna na počesť víťazov hrala päťkrát.

Pre čitateľov Mostov inklúzie pripravujeme špeciálne vydanie periodika venované paralympiáde. Môžete sa naň tešiť v prvej polovici novembra.

– red –